Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Tip jak hubnout téměř bezpracně. Chce to jen dobře žvýkat!

Tip jak hubnout téměř bezpracně. Chce to jen dobře žvýkat!

Tip jak hubnout téměř bezpracně. Chce to jen dobře žvýkat!

Magazín: Hubnutí | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 04. 01. 2013

Plánujete po novém roce konečně shodit pár nadbytečných kil? Možná se vám, ještě než začnete kupovat permanentku do posilovny, bude hodit následující rada: shodit kila lze takřka bez námahy. Důležité je, jak dlouho sousto žvýkáte v puse.

To není jen takové plácnutí do vody, nýbrž výsledek seriózního britského výzkumu. Instrukce jsou jasné: každé sousto se musí žvýkat alespoň třicet sekund, pak jej je teprve možné polknout. I to ale stojí určitou námahu. Průměrný člověk přitom žvýká jedno sousto zhruba šestkrát.

Jsou za námi Vánoce, tedy svátky, během nichž se spousta Čechů nezřízeně přejídá. Kapr, salát, vinná klobása, dva plátky vánočky dohromady představují tisíc kalorií. Přihoďme k nim ještě vánoční cukroví a čokoládové pamlsky a jsme na 3 500 až 4 000 kaloriích. Doporučený denní kalorický příjem je přitom pro ženy pouhých 2 000!

Není divu, že po několika dnech obžerství přijde vhod jakákoliv rada, jak se nabytých kilogramů zase zbavit, tím spíše je-li účinná. Testování provedené na několika desítkách dobrovolníků dopadlo senzačně. Ti, kteří dokázali sousta v puse žvýkat stanovenou dobu, snědli během dne o polovinu méně potravin. Vědci ale současně přiznávají, že to může být také proto, že dlouhé žvýkání je poněkud nudné a celkem vysilující. „Účastníci, kteří prodlužovali kousání měli z oběda menší požitek, a proto jeho konzumaci příště omezili,“ říkají badatelé. Jedním z důvodů je také fakt, že pokud se na jídlo lépe koncentrujeme, mozek si je „pamatuje“ delší dobu a nepotřebuje další přísun delší dobu.

Vědci tuto metodu přiřazují k tzv. uvědomělému jedení. To znamená nejen to, že se na každé sousto více soustředíme, ale že si jídlo lépe uvědomujeme. Apetit, který se spouští v mozku, se pak dá lépe „oblafnout“. Vědci proto doporučují: „Během jídla se maximálně koncentrujte na to, co jíte.“ Rada tak jednoduchá, že ji celkem stojí za to vyzkoušet!

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
12. 02. 2014 Slim3 ... (reakcí: 0)
10. 02. 2014 Klea Obethin (reakcí: 0)
15. 07. 2013 RitaTerezka - (reakcí: 0)
14. 01. 2013 Kikča Neni 2000 kalorií nějak moc málo? (reakcí: 0)
07. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
06. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
05. 01. 2013 pepina . (reakcí: 0)
04. 01. 2013 lenkakutsu lenka (reakcí: 0)
04. 01. 2013 lucik21 ... (reakcí: 1)
04. 01. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

25. 10. 2016 Horoskop Štír

Zcela nečekaně se ve tvém životě objeví muž, který ti zamotá dokonale hlavu. Pokud jsi nezadaná, klidně mu podlehni, ... Celý horoskop

Karta dne

Sedm pohárů
Zpráva, která k tobě přichází, tě velmi nemile překvapí. Budeš postavena přes složité a náročné rozhodování. Nic neuspěchej, dopřej si dostatek času na odpověď a pořád...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist