Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Tip jak hubnout téměř bezpracně. Chce to jen dobře žvýkat!

Tip jak hubnout téměř bezpracně. Chce to jen dobře žvýkat!

Tip jak hubnout téměř bezpracně. Chce to jen dobře žvýkat!

Magazín: Hubnutí | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 04. 01. 2013

Plánujete po novém roce konečně shodit pár nadbytečných kil? Možná se vám, ještě než začnete kupovat permanentku do posilovny, bude hodit následující rada: shodit kila lze takřka bez námahy. Důležité je, jak dlouho sousto žvýkáte v puse.

To není jen takové plácnutí do vody, nýbrž výsledek seriózního britského výzkumu. Instrukce jsou jasné: každé sousto se musí žvýkat alespoň třicet sekund, pak jej je teprve možné polknout. I to ale stojí určitou námahu. Průměrný člověk přitom žvýká jedno sousto zhruba šestkrát.

Jsou za námi Vánoce, tedy svátky, během nichž se spousta Čechů nezřízeně přejídá. Kapr, salát, vinná klobása, dva plátky vánočky dohromady představují tisíc kalorií. Přihoďme k nim ještě vánoční cukroví a čokoládové pamlsky a jsme na 3 500 až 4 000 kaloriích. Doporučený denní kalorický příjem je přitom pro ženy pouhých 2 000!

Není divu, že po několika dnech obžerství přijde vhod jakákoliv rada, jak se nabytých kilogramů zase zbavit, tím spíše je-li účinná. Testování provedené na několika desítkách dobrovolníků dopadlo senzačně. Ti, kteří dokázali sousta v puse žvýkat stanovenou dobu, snědli během dne o polovinu méně potravin. Vědci ale současně přiznávají, že to může být také proto, že dlouhé žvýkání je poněkud nudné a celkem vysilující. „Účastníci, kteří prodlužovali kousání měli z oběda menší požitek, a proto jeho konzumaci příště omezili,“ říkají badatelé. Jedním z důvodů je také fakt, že pokud se na jídlo lépe koncentrujeme, mozek si je „pamatuje“ delší dobu a nepotřebuje další přísun delší dobu.

Vědci tuto metodu přiřazují k tzv. uvědomělému jedení. To znamená nejen to, že se na každé sousto více soustředíme, ale že si jídlo lépe uvědomujeme. Apetit, který se spouští v mozku, se pak dá lépe „oblafnout“. Vědci proto doporučují: „Během jídla se maximálně koncentrujte na to, co jíte.“ Rada tak jednoduchá, že ji celkem stojí za to vyzkoušet!

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
12. 02. 2014 Slim3 ... (reakcí: 0)
10. 02. 2014 Klea Obethin (reakcí: 0)
15. 07. 2013 RitaTerezka - (reakcí: 0)
14. 01. 2013 Kikča Neni 2000 kalorií nějak moc málo? (reakcí: 0)
07. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
06. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
05. 01. 2013 pepina . (reakcí: 0)
04. 01. 2013 lenkakutsu lenka (reakcí: 0)
04. 01. 2013 lucik21 ... (reakcí: 1)
04. 01. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

03. 12. 2016 Horoskop Štír

Jsi obdařená schopností strhnout na svoji stranu každého, kdo je ve tvé blízkosti. Tvé nadšení a horlivost, se ti vyp... Celý horoskop

Karta dne

Král poháru
Očekávej skvělý den, naplněný harmonií a radostí. Skvělá spolupráce na tebe čeká s muži narozenými ve znamení Ryby, Raka a Štíra. Pokud toužíš po lásce, přátelství či ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Šikana, zlozvyky i rozchody aneb Nový týd...

No, podle nadpisu to nevypadá na moc veselý první adventní týden na Femině, ale rozhodně se nemusíš bát. Zas tak drsn...

Celý článek

Módní policie

TOPlist