Zabijáci vztahu? Víme, jak se jim vyhnout

Kde jsou ty doby, kdy jste při pouhém pohledu na svého partnera pocítila záchvěv vzrušení a nekonečné lásky. Přijde vám to jako věčnost? Možná už jste si pustili do svého vztahu zabijáky. Zbavte se jich s námi jednou provždy!

Zevšednět může jakýkoliv vztah. Nezáleží na délce jeho trvání, ale na přístupu obou z páru. Někteří z nás se v partnerství začnou nudit po roce jeho trvání, některým stereotyp nic neříká ani po deseti letech. Mají tyto páry zaručený recept, jak vyhrát boj s rutinou? Základní tipy, které je nutné dodržovat, abychom se neocitli ve skupině poražených stereotypem, poradí Martina Horáková, odbornice na vztahy ze seznamovacího portálu.

Po určité době se ve vztahu každá činnost stane obyčejnou. Už se nám nepodlamují kolena, když protějšek spatříme, ani se každý den netěšíme, až ho uvidíme, jak tomu bylo dosud. Počet romantických chvil klesá. Střídá je řešení běžných věcí ohledně financí, domácnosti nebo výplně volného času. „Konec některých partnerství nemusí nutně zapříčinit nevěra, nespokojenost nebo nedostatek důvěry. Bohužel i šeď běžných dnů může sehrát velmi významnou roli při správném fungování vztahu,“ komentuje Martina Horáková. Jak tomu předejít?

1. Neustále překvapujte

„Jednou z účinných zbraní, která dokáže s rutinou skvěle zamávat, je moment překvapení,“ radí Horáková a dodává: „Nejen vaše chování, ale i chování vašeho partnera se stane po určité době lehce očekávatelné. Víte totiž přesně, co v danou chvíli udělá, co se mu nelíbí nebo dokonce tušíte, co řekne.“ Udělejte tedy něco, co nečeká. Připravte mu oblíbený steak v novém sexy oblečku, kupte maličkost, která zpříjemní jeho den, nebo si s ním zahrajte hru, která ho nadchla. Věřte, že ho tím potěšíte a on bude na oplátku přemýšlet, jak by zlepšil den vám.

článek

2. Hledejte nové věci

Každý den skončíte po práci doma, většinou uvaříte večeři, o víkendu navštívíte zbytek rodiny. Žádné spontánní akce, stále stejné prostředí a totožný program. Buďte přesvědčení, že jste ve stavu, který se dřív nebo později na vztahu silně odrazí. „Nejen člověk se neustále vyvíjí. Stejně tak vztah by měl směřovat kupředu. Je tedy nutné, aby mu oba dva partneři občas dávali nové podněty k rozvoji,“ komentuje Horáková a dodává: „Zajděte do jiného kina než do lety osvědčeného nebo si dopřejte společnou večeři v restauraci. V lepším případě partnera překvapte třeba víkendovým pobytem mimo domov. Stereotypu tím zasadíte ránu velmi hluboko.“

3. Komunikujte

Pokud se vztahu rutina občas dotýká, hrozí odcizení se jeden druhému. Jedním z nejdůležitějších preventivních opatření je dostatečná komunikace. Snažte se s partnerem bavit o všem. Zeptejte se ho, jaký měl den, co se v něm přihodilo, nebo jak se má. „Nebojte se bavit o věcech, které jsou vám nepříjemné nebo o záležitostech, které vás trápí. Druhý mnohdy netuší, co za vaším trápením stojí. Problémy hlavně nezametejte pod koberec, nikdo jiný je za vás nevyřeší,“ upozorňuje Martina Horáková.

4. Nezůstávejte lhostejní sami k sobě

Počátkem našich vztahů jsme kritičtí sami k sobě, přejeme si být krásnější, štíhlejší, zkrátka lepší, abychom se protějšku líbili. Po čase nás prvotní euforie opouští. Přestaneme o svůj vzhled důkladně pečovat a hezké domácí oblečení vystřídá pohodlné. „Velmi individuální záležitostí jsou partnerské priority. V každých však na různých příčkách figurují vlastnosti protějšku a jeho fyzická přitažlivost,“ uvádí odbornice z internetové seznamky a dodává: „Později pojmeme fakt, že se partnerovi líbí náš zevnějšek, za automatický. Naše domněnky jsou však mylné. Neusínejte tedy na vavřínech nebo partner zapomene obraz ženy, do které se zamiloval.“

článek

5. Myslete na společné zájmy

I po několika letech vztahu je velmi důležité mít své vlastní přátele, koníčky nebo si plánovat volnočasový program bez partnera. Vztah se tímto utužuje a chvíle společně strávené se stávají vzácnějšími. Stejně potřebné jsou ale i zájmy, které sdílíte s partnerem – zajděte si do oblíbené restaurace, na kulturu, seznamte své přátele nebo třeba společně sportujte, abyste se jeden druhému příliš nevzdálili. Čas strávený ve dvou vás musí stále naplňovat. „Pokuste se vymyslet činnost, kterou běžně neděláte. Vyrazte si zatancovat, naplánujte výlet na kolečkových bruslích nebo se třeba společně učte cizí jazyk. Budete překvapení, jak vás činnosti sblíží,“ doporučuje Martina Horáková.

6. Dělejte něco navíc

Zvyk je železná košile, říká staré přísloví. V některých případech může být ideální, v některých příliš těsná. A tak je to i s partnerským vztahem. Jeden od druhého máte jasná očekávání, která oba plníte. Z dlouhodobého hlediska to však nestačí. Lidé mají přirozené sklony k tomu, že si velmi rychle zvykají na věci, které jim vyhovují a chtějí stále více,“ komentuje problematiku Martina Horáková. „Proto je velmi důležité nad vztahem stále přemýšlet, přinášet inovace a obohacovat ho o něco navíc,“ uzavírá odbornice na vztahy.

A jak to máte vy? Vpadla už do vašeho vztahu rutina a každodenní šeď a cítíte se spíš jako kamarádi, nebo na své lásce neustále pracujete?

Foto zdroj: profimedia.cz, Zdroj: leyter.com

22.11.2013 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist