Věty, které rozhodně neříkej na pracovním pohovoru: „Bývalý šéf byl nemožný a slabé stránky nemám!“

Rozhodla ses s tvou prací praštit a nyní si hledáš jinou? Tak to tě asi čeká kolečko pohovorů. Abys získala zaměstnání snů, zapracuj nejen na svém životopise, ale hlavně se dobře připrav na personální schůzku. Rozmysli si, co budeš říkat, a také co říkat nebudeš. Jsou totiž věty, které potenciálního zaměstnavatele akorát přesvědčí o tom, že tebe fakt nebrat.

pohovor-co-nerikat-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Co určitě neříkej na pracovním pohovoru?

Udělat dobrý dojem je při pracovním pohovoru více než nezbytné. Nestačí jen přijít s životopisem v ruce a čekat, co se bude dít. Ale pozor, to neznamená, že budeš hovorná až příliš, některé informace si nechej pro sebe. Které věty jsou při pracovním pohovoru cestou k nezaměstnanosti?

Můj bývalý šéf byl blb!

I kdyby tvoji bývalí nadřízení byli nesnesitelní hlupáci, kteří své místo dostali omylem, rozhodně tento svůj názor neříkej svému potenciálnímu šéfovi. Ukaž, že umíš být loajální. Jak by se tobě líbilo, kdyby ten člověk, co tě má zaměstnat, mluvil o tvé předchozí kolegyni ne příliš lichotivě? Nejspíše bys pak přemýšlela o tom, jak asi bude mluvit o tobě. A i on se bude sám sebe ptát, jestli ho taky jednou označíš nevybíravým slovem. Stejně tak nekritizuj své bývalé spolupracovníky. Na pohovoru je mimo jiné důležité ukázat, že umíš vycházet s lidmi a že nejsi hlásná trouba. Šéfové mají plnou hlavu s managmentem a nechtějí se ještě starat o nějaké žabomyší války.

V mé dosavadní práci to stojí za houby

O tvé bývalé práci raději nemluv negativně vůbec. Mnohem lépe bude znít, když tvou výpověď zdůvodníš tím, že se chceš ve svém profesním životě posunout dál, než když spustíš litanii nad tím, jak příšerné to tam bylo. Nechceš přeci působit jako ta, co je věčně nespokojená. Takže si nechej pro sebe, jak se jídlo v zaměstnanecké kantýně nedalo pozřít, jak v celé firmě nefungovalo vůbec nic, včetně vrátného, a navíc po tobě chtěli samé přesčasy. Tohle si nechej pro kámošku u vína, ale na pohovoru ukaž, že nejsi ten typ, co na vše jen nadává.

Přečti si také:

Žádné slabé stránky nemám

Velmi často u pohovoru zazní otázka, jaké máš slabé stránky. No podle nás je to dotaz dost nepříjemný, protože co na to má člověk říct, že? Prásknout na sebe, že chodí pozdě, často sjíždí Facebook, nebo se sem tam z práce uleje, je přeci jen trochu moc. Ale odpovědět, že jsi bezchybná, je hodně troufalé. Ať už vybereš jakoukoli stinnou stránku, zdůrazni, že o ní víš, a že pracuješ na tom, jak ji odstranit. A co třeba vybrat? To záleží na tom, co bys přesně měla v popisu v práce. Rozhodně neříkej, že máš problémy s mluvením na veřejnosti a že jsi plachá, pokud se hlásíš na pozici tiskové mluvčí. Ale jestli se jedná o práci v kanceláři, tak klidně můžeš říct, že jsi nesvá z jednání s cizími lidmi.

Nechci se na nic zeptat

Vždy měj připravenou alespoň jednu otázku. Nejsi u maturity, kde jen čekáš, na co se zeptají ti druzí. Pohovor je prostě dialog mezi tebou a potenciálním zaměstnavatelem. A nevybírá si jen on, ale i ty. Za prvé ukážeš, že máš o tu práci zájem, a že jsi zvědavá, co přesně obnáší, a za druhé tím dáš také najevo, že se i ty rozhoduješ. Zkrátka, že nebereš vše.

Potřebuji práci, tak proto jsem tu

Tak téměř každý nějakou tu práci potřebuje. Ale jestli jim jako hlavní důvod, proč se hlásíš na danou pozici, uvedeš, že prostě potřebuješ platit složenky, tak si buď jistá, že neuspěješ. Než dorazíš na pohovor, zamysli se nad tím, proč zrovna tuhle práci chceš a co ti může přinést. Není ani od věci si připravit odpověď na dotaz, čím můžeš být firmě prospěšná.

Nebude vám vadit, že…

Máš malé dítě, tak chceš tvého potenciálního zaměstnavatele připravit na to, že v případě jeho nemoci si hodíš home office nebo plánuješ za měsíc dovolenou či máš další překážky v práci, na které chceš tvého budoucího šéfa upozornit? Tak to brzdi. Nejdříve ho nechej, ať se rozhodne na základě tvých kvalit a pak řeš případné organizační věci.

Zkušenosti čtenářek:

Karla (43 let): „Když mi bylo dvacet tři a já šla po vysoké škole poprvé na pracovní pohovor, totálně jsem se shodila. Nedokázala jsem rozumně odpovědět vůbec na nic. Ale největší ostuda asi byla, když jsem jim řekla, že nevím, co přesně ta pozice, na kterou se hlásím, znamená,“ směje se Karla.

Zuzana (39 let): „Tak já to vidím z té druhé strany, protože šéfuji velké firmě a nabírám zaměstnance osobně. Musím říct, že bývá dost těžké toho člověka odhadnout, ale pokud se nedokáže na pohovor ani připravit, tak ho automaticky škrtám,“ varuje Zuzka a vzpomíná na jeden pohovor, kdy přišel muž ve středních letech a rovnou řekl, že o firmě neví vůbec nic, protože má málo času, aby si něco zjistil. „Tak to jsem se musela smát. Jak by měl tedy čas pro nás pracovat, když nedokáže obětovat ani čtvrt hodinku si něco o nás přečíst na internetu?“ ptá se Zuzka.

Lenka (32 let): „Před pěti lety, když jsem sháněla práci, jsem chodila z jednoho pohovoru na druhý, a tak se mi to v té hlavě nějak pomotalo a já jsem mluvila v jedné firmě o úplně jiné společnosti. Byla to ostuda. I název jsem spletla. Prostě jsem si myslela, že sedím na jiném místě,“ vzpomíná Lenka.

Vzpomínáš si ty na tvé pracovní pohovory? Řekla jsi někdy něco tak nepatřičného, že by ses nejraději hanbou propadla?

16.10.2023 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist