Jak to vidí Lasice: Jak poznat manipulátora? Ponižuje, shazuje i vydírá

Manipulace představuje nekalou praktiku, která má dosáhnout, že druhý bude skákat tak, jak manipulátor píská. Manipulace může být vědomá i nevědomá, ale v každém případě je pro vztahy škodlivá. Protože ji bývá někdy složité odhalit, pojďme se podívat na znaky, kterými se projevuje.

lasice-manipulator-1100x618.png Zdroj: profimedia

Jak poznat manipulátora?

Manipulátorem totiž může být kdekdo – tvůj partner, ale i ty sama, aniž by sis to třeba uvědomovala. Manipulovat s námi mohou kamarádky, rodinní příslušníci nebo kolegové v práci. Každopádně, aby se to podařilo, musí nám být blízko, znát naši zranitelnost. Proto manipulaci často najdeme hlavně v rodinných a partnerských vztazích.

Manipulátor není vyrovnaná osobnost – na první pohled se tak může tvářit, ale pokud ho poznáš blíž, tak zjistíš, že je to osoba nejistá sama sebou. Ačkoliv se slabiny snaží zakrývat a může se tvářit jako hvězda, hluboko má problém. Většinou je to někdo, kdo je na první pohled sebestředný, myslí si o sobě, že je nejlepší na světě, zároveň je sobecký a pravděpodobně neumí úplně naslouchat. Přitom se stylizuje do role chudáčka, kterému je ubližováno. „Zlí“ lidé mu činí příkoří a on to má v životě těžké. Typická pozice oběti. Manipulací se snaží dosáhnout převahy a získat moc. A co napoví, že je osoba manipulativní?

1. Prezentuje se jako spravedlnost sama

Tváří se, že má srovnané hodnoty, lidské i morální, a staví se do role toho, kdo je zosobňuje. Velmi rád moralizuje a snaží se v tobě vzbudit pocit, že je „lepší“ člověk. Výroky, které můžeš slyšet: „Slíbila jsi, že mě budeš milovat, ale ty evidentně sliby nedržíš! Na tohle nemáš právo. Správný člověk by se zachoval takhle, ale co od tebe můžu čekat.“

2. Stylizuje se do role oběti

Toto je za mě nejčastější příklad manipulace a také ten nejsnadněji odhalitelný. Jakmile uslyšíš věty typu: „Ty můžeš za to, že já jsem nešťastný. Zkazila jsi mi život, kvůli tobě jsem na tom takhle špatně. Já jsem se ti obětoval a ty si toho nevážíš!“, tak to je manipulace první kategorie. Každý si za svůj život může výhradně sám, a pokud se snaží házet svoje rozhodnutí na jiné, snaží se tím svou oběť dostat do situace, kdy se bude cítit špatně a bude pak plnit přání manipulátora. A to on přesně chce.

3. Citově vydírá

Citové vydírání je manipulativní „prasárna“. V tomto případě to velmi často bývají ženy, které spustí potoky slz, společně s výhružkami a podmínkami. Jako rukojmí si velmi rády berou děti a vyhrožují přerušením kontaktu s nimi, pokud muž nesplní jejich požadavky. „Jestli teď odejdeš, tak děti už neuvidíš!“ To bývá velmi oblíbenou manipulativní vychytávkou. Kolikrát ale dochází i na vyhrožování sebevraždou: „Jestli mě opustíš, tak se zabiju!“

4. Používá cukr a bič

Po vydírání, křiku, pláči, vyčítání a shazování přichází fáze pohody. Najednou máš pocit, že je vše v pořádku, že to byla jen přeháňka a jsi schopná zapomenout na všechny urážky, kterými tě častoval. Manipulátor totiž umí naslibovat hory doly, lichotit, sypat si popel na hlavu a slibovat nehynoucí lásku. Pokud je to potřeba, neváhá se ani rozbrečet. Stejně to přece všechno dělal kvůli tobě! Oběť dostane pocit, že to vlastně byla i její vina, a tak odpustí. Tím manipulátorovi znovu „nabije“ a v tu chvíli opět přichází bič.

Přečti si také:

5. Zneužívá láskyplných prohlášení

Láska je dobrovolná, svobodná a nelze vynutit. To však neplatí pro manipulátory. „Říkala jsi, že mě miluješ, ale tohle pro mě neuděláš! Kvůli tobě jsem ztratila nejlepší roky života a ty mě teď opustíš?! Kdybys mě měl rád, tak bys to pro mě udělal.“

6. Je pasivně agresivní

Mezi pasivně agresivní projevy patří nepřímé a sarkastické narážky, tichá domácnost, vytváření dusné atmosféry, ale i odmítání a uzavřenost. Vše má opět za cíl, aby manipulátor dosáhl svého. Oběti je nepříjemný současný stav, a tak podlehne nárokům a pro klid splní, co si „páníček“ přeje. Nepleťme si však se situací, kdy má muž v konfliktu potřebu vydechnout a stáhne se.

7. Překrucuje fakta a říká polopravdy

Jedno je tady jisté, oběť manipulace z toho vyjde vždy jako ta špatná! Manipulátor zkrátka nenápadně, ale zcela jasně ví, jak z každé diskuze vyjít jako vítěz. Nezdráhá se používat lži a i přesto, že je odhalen, ví, jak to zahrát do autu. „Dělám to všechno pro nás. Byl to jen vtip, to jsi nepochopila?“

8. Ponižuje a shazuje

Manipulativní osoba si je sama sebou nejistá, a tak jednoduchým způsobem, jak si zajistit, aby oběť nezdrhla, je nabourat její sebevědomí. „Co bys beze mě asi tak dělala?! Na tohle nemáš. Nikdo jiný by s tebou nevydržel.“ Může se objevit i shazování vlastností, vzhledu a podobně. Osoba, se kterou je manipulováno, o sobě začne pochybovat a těmto slovům časem i uvěří.

Nejspolehlivějším ukazatelem, jak poznat, že jsi obětí manipulace, je vlastní pocit. Jakmile se předchozí body spojí s pocity osamělosti a tím, že za všechno můžeš ty, manipulátor tě dostal, kam chtěl. A pokud si někdy říkáš, že jsi snad blázen a pochybuješ o svém úsudku i názorech, pak je velmi pravděpodobné, že máš opravdu co do činění s manipulací. Prohlédnout manipulativní jednání a uvědomit si, že se tě to týká, je ale základem k tomu, abys s tím mohla něco dělat…

 

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist