Jak to vidí chlap: Nechce mě, protože jsem moc bohatá

Když ve vztahu narazíme na zlatokopa, tak nějak víme, co nás čeká – dokud jsou peníze, funguje vztah. Ale co dělat, když narazíme na člověka, který se vedle našeho majetku cítí najednou méněcenný? Podobný případ řeší i čtenářka Lenka a ptá se našeho chlapa – Tomáše Erbena – co s tím má dělat…

jak-to-vidi-chlap-1100x618.png Zdroj: iStock

Jak to vidí chlap

Dotaz čtenářky Lenky:

Dobrý den, Tome,

ve svých 54 letech jsem se seznámila přes seznamku s mužem, kterému je 56 let. Začali jsme se scházet, všechno se mi zdálo být úplně v pořádku, stejné zájmy, humor, náhled na život a myslím, že i v intimní oblasti bylo všechno úplně v pořádku. Navíc je to vzdělaný a inteligentní člověk, do kterého jsem se po krátké době opravdu zamilovala. Po pár schůzkách se ale začal chovat divně, když jsme byli spolu, bylo všechno v pořádku, ale jakmile odjel, byl to jiný člověk. Na mou otázku: Co se děje? jsem se dozvěděla, že mu vadí, že já mám rodinný dům a on bydlí pouze v bytě, že kdyby věděl, že mám dům, tak by se se mnou vůbec nezačal scházet. Že se vedle mě cítí špatně, ale jenom kvůli majetku, jinak mu prý náš vztah vyhovuje a nic mu na mně nevadí. Ještě chci říct, že nejsem materiálně založený člověk, snažila jsem se mu vysvětlit, že je pro mě důležité, s kým budu žít a ne kde budu žít. Tak jsem začala nabízet různé varianty, že bych mohla dům přenechat dceři a jít bydlet za ním, nebo že by se mohl podílet na splácení hypotéky a dům byl náš společný. Chtěla bych znát váš názor, jestli majetek může sehrát takovou roli ve vztahu a navíc v tolika letech, nebo je to jenom zástupný důvod a pravda je asi někde úplně jinde. Při našem posledním rozhovoru mi řekl, že se na to dívám ženskýma očima, že chlap by mi to vysvětlil.

Děkuji za váš názor,

Lenka

Odpovídá Tomáš Erben:

Milá Lenko,

jako zástupný důvod to na 90 % nevidím. Těch 10 % si nechávám jako rezervu, pokud bych z tvého textu nevyčetl správnou informaci. Ale spíš mi to přijde, že ve vašem příběhu je vše tak, jak se zdá. Tedy ty chceš být s ním, on chce být s tebou, a tím srovnáváním dvou kupiček mu na povrch prostě vyplavalo jeho celoživotní zklamání samotného se sebou.

Je úžasné, že pro něj, pro lásku chceš tvořit, já bych ti rád nabídl, jak jinak tuhle energii využít. Zkus to zvážit.

Jeho problém není fyzicky ten byt, barák nebo peníze na účtu. Ale pocit jakési méněcennosti. A tu ty můžeš nechtě umocnit tím, že mu budeš nabízet řešení typu: “Aby ses netrápil, přestěhuju se k tobě, kde tedy ty budeš tím králem”. Nepoddávej se tomuhle chmuru. Ten je jeho vlastní. On může překročit svůj stín, pokud bude chtít – dobré bude začít pochopením, že nejste úplní junioři, a tak nezačínáte od nuly. Kdybys byla materiálně založená, možná právě ty s ním nezačneš randit. Tedy z tvé strany není co upravovat.

Dokážu se do jeho vnímání dobře vžít. Mám podobnou představu, že chlap má být tím samcem, který svou partnerku dokáže mimo jiné ekonomicky zabezpečit. Aby naše žena mohla být tou křehkou vílou. Po tom často touží ženy i muži. Zkus to tedy vzít z opačného konce – použij své dary, které jako žena máš, a těmi ho zahrň: Romantikou, veselím, rozkošnou intimitou…

Přebíráním otěží se stavíš do mužské energie a tam on tě nemůže potřebovat. Když spolu budete příště, využij té pohody, která mezi vámi zavládne, a jemně, bez emocí (sebe)výčitek, ale definitivně mu řekni, že ho máš ráda, máš pro něj otevřenou náruč a srdce a tohle mezi vás stavět nechceš. Tak necháš na něm, ať to v sobě vyřeší. Tečka. Tím ty děláš, co je ve tvé moci, nesnaž se jít za hranu toho. Pak nastupuje na řadu on, jeho práce na sobě.

Přečti si také:

Při dalších jeho chmurách buď citlivě důsledná, nezabředni do toho zpět. Pokud to v tobě přesto zanechá nějakou pachuť, radši to rozeber s někým jiným.

Celé tohle jeho téma je něco, na čem se dá pracovat. Je to věc ega, skutečně poměrně dost chlapské téma. Tedy jako chlap si to ale musí vyřešit sám, případně s jinými chlapy (úplně jiná energie než s tebou). Pokud váš vztah stojí na těch pro vztah důležitých hodnotách, a on se trochu vynasnaží, myslím, že to můžeš považovat jen za zaškobrtnutí na vaší společné cestě.

Na závěr mě napadlo ještě jedno takové upozornění, jako bývá na krabičce cigaret. Nejspíš si nad ním zaťukáš na čelo, ale svědomí mi nedá to nezmínit, i když by to mohl být jeden případ z tisíce: vtipný chlap, vzdělaný, slušný milenec, do kterého ses zabouchla. A po relativně krátké době mu už nabízíš polovinu svého domu. Jen buď trochu obezřetná.

 

9.5.2024 7:00| autor: Tomáš Erben vztahový kouč

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist