Nejen vitamin C je spojován s odolností organismu. Jaké další látky posilují imunitu?

Že spolu zinek, selen a bílkoviny nemají vůbec nic společného? Ale kdepak. Tahle svatá trojice značně přispívá k ochraně před „radostmi“ v podobě vleklých viróz a dalších typicky sezónních nemocí!

imunita-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

V souvislosti s aktuálním ročním obdobím i aktuální situací se slovo imunita skloňuje snad ve všech pádech. Jsi přesvědčená o tom, že tvoji odolnost může podpořit jen zvýšený příjem vitaminu C, který je vnímán jako nejlepší přítel pevného zdraví? Pravdou je, že „céčko“ proti virům skutečně bojuje, nicméně tuto schopnost mají i další látky, o nichž se moc nemluví. Konkrétně tyhle by ve tvém jídelníčku určitě chybět neměly!

Zinek, multifunkční společník do nepohody

Málokdo tuší, co všechno má zinek „na starosti“. Nachází se totiž ve všech tkáních, zatímco je nezbytný pro normální růst a regeneraci. Zároveň se podílí na vývoji enzymů, stejně jako na samotné produkci i aktivitě bílých krvinek, což jsou vlastně základní „pilíře“ obranyschopnosti. Závěry četných studií se navíc shodují v tom, že jmenovaný „parťák“ výrazně zkracuje běžnou dobu nachlazení.

Nepostradatelnost zinku rovněž potvrzuje skutečnost, že jeho nedostatečné množství v systému je spojováno s opakovanými infekcemi, kožními problémy, zánikem vlasových kořínků nebo reprodukčními poruchami. Kde tento minerál hledat? Soustřeď se na rajčata, pšeničné klíčky, ústřice, hovězí játra, vaječné žloutky, kuřecí maso, kvasnice, zelí, špenát a dýňová semínka.

Bílkoviny. Ty není radno podceňovat

Proteiny mají celou řadu fyziologických funkcí. Dle závěrů amerického výzkumu, jehož poznatky byly publikovány v magazínu Journal of Agricultural and Food Chemistry, se kupříkladu účastní tvorby hormonů, krevního barviva a trávicích šťáv. Současně zasahují do metabolismu, pomáhají udržovat stálý osmotický tlak a umožňují prostup mezi buněčnými membránami, přičemž jsou důležité pro transport tuků, sacharidů i kyslíku.

Bez bílkovin se však neobejde ani „výroba“ ochranných látek, jež si s bakteriemi a choroboplodnými zárodky hravě poradí. Takže se nabízí otázka. Znáš jejich zdroje? Za ty nejštědřejší se považují tučné ryby, mořské plody, sýry a další mléčné výrobky, dále pak luštěniny, quinoa, pohanka, oves, sója, rýže a kukuřice.

Selen. Máš ho dost?

Další z živin, jež naše zdraví zachovávají ve formě, je selen. Ten zodpovídá nejen za imunitní reakce těla a redukci zánětů, ale i snižování rizika rakoviny, syntézu DNA a zlepšování kvality vlasů i pokožky. Nelze mu odepřít ani to, že je klíčový pro činnost štítné žlázy, prospívá celému kardiovaskulárnímu systému, tlumí příznaky astmatu a pozitivně ovlivňuje kognitivní funkce.

Ptáš se, z jakých potravin lze selen čerpat? Odborníci radí směřovat svou pozornost k brazilským neboli para ořechům, slunečnicovým semínkům, játrům, bramborám, fazolovým luskům, houbám a obilovinám. Stačí si tedy vybrat, jaká zásobárna uvedeného prvku ti bude nejsympatičtější…

A jak je na tom tvoje imunita? Jakými způsoby ji vlastně posiluješ? Pokud máš nějaký zaručený tip, napiš ho do komentářů!

foto-zdroj: shutterstock.com

30.11.2020 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist