5 signálů, kterými ti tělo dává najevo, že nemá dostatek vitaminu C

Jsi pořád unavená a nedaří se ti ničím dobít baterky? Lámou se ti vlasy a třepí nehty? Pravděpodobně je to proto, že tvůj organismus hlasitě volá po vitaminu C. Zbystřit bys měla i v případě, že se ti podezřele často dělají modřiny.

vitamin-c-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Že „céčko“ si člověk musí hlídat jenom v zimě, když řádí chřipky? Tak to jako vůbec! Věděla jsi, že tento důležitý antioxidační vitamin kromě toho, že pomáhá předcházet rakovině, snižuje hladinu stresových hormonů a zlepšuje fyzickou výkonnost, také podporuje zdraví i vitalitu pokožky, které slunce dává pěkně zabrat? Nelze nezmínit ani to, že výrazně zpomaluje proces biologického stárnutí. Je tedy jasné, že tohoto pomocníka by mělo být dostatek – a to celoročně. Jenže co když to tak není? Pak to tělo dává najevo takhle…

Tvorba modřin, která je fakt podezřelá

Jakmile se někde lehce „ťukneš“, už se ti udělá jelito velikosti pětikoruny? To naznačuje jediné – měla bys do svého jídelníčku zahrnout více citrusových plodů, červených paprik, kapusty a brokolice. Američtí vědci z Michiganské univerzity se totiž na základě své studie domnívají, že zvýšená tvorba modřin má co dočinění s nouzí o „céčko“. A jmenované potraviny jsou jeho bohatým zdrojem! Na čem si tedy pochutnáš jako první?

Zoufale pomalé hojení ran, co je vážně k naštvání

Registruješ, že než se ti kompletně zacelí škrábanec, uplynou celé týdny? Stejné je to i v případě řezné rány, ke které jsi přišla při krájení zeleniny? I tohle by pro tebe mělo být jistým varováním. Američtí experti působící na Harvard Medical School v závěrech svého průzkumu uvádí, že pomalé hojení jakýchkoli zranění se děje v důsledku „podmíry“ vitaminu C. Hodně s tím souvisí i fakt, že tato živina přirozeně podporuje tvorbu kolagenu, čímž „popohání“ léčení. A když jí není dost, žádný div, že se všechno pěkně protáhne.

Suché vlasy připomínající vrabčí hnízdo

Možná tomu ani nebudeš věřit, ale i třepící se konečky vlasů ti dávají jasné poselství – tady je něco špatně. Látka, o které se dnes bavíme, má totiž pod palcem i kvalitu a samotný růst hřívy. Její nízká hladina se tedy nechvalně podepíše na tvé koruně krásy. Ale bacha – to pořád není všechno. Podstav vitaminu C je také častou příčinou roztřepených nehtů. Tedy alespoň tak to sdělují poznatky průzkumu publikovaného v časopise Journal of Clinical Nutrition.

Čtěte také:

Kila navíc, o která vážně nestojíš

Pokud jsme tě o důležitosti „céčka“ ještě pořád nepřesvědčili, tenhle bod rozhodne. Studie provedená americkou Arizonskou univerzitou, prokázala, že jedinci, kteří čelí dlouhodobému nedostatku vitaminu C, mají zpravidla vyšší index tělesné hmotnosti. Je to proto, že jejich tělo snáze a rychleji ukládá tuk „na horší časy“. Jsi v šoku? Nás to taky hodně překvapilo…

Častá únava a neustálý pesimismus

I když je venku doslova nádherně, máš náladu pod psa? A co hůř – poslední dobou je tvá sklíčenost standardním stavem, kterého si všímají i ostatní. Tak to už je malér. Doporučujeme udělat revizi v jídelníčku a zahrnout do něj třeba ty zmíněné citrony a pomeranče. Lékaři se totiž domnívají, že i v pesimismu a splínech má prsty nedostatek vitaminu C!

Poznala ses v těchto bodech? Pak víš, co máš dělat – zaměř se potraviny obsahující „céčko“. A co se týká těch splínů, ty můžeš zahnat hodně vtipným videem. Už jsi někdy viděla psa s hollywoodským úsměvem? Teď máš ideální příležitost!

Foto: Shutterstock.com

12.5.2022 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist