Šok! Muži trpí rozchodem mnohem víc než ženy!

Muži a jejich emoce. Tak to je hodně zvláštní kapitola! Vždyť málokterý umí dát své pocity najevo, aniž by se neobával veřejného zostuzení. O to větší překvapení byl výsledek americké studie. Zjistilo se totiž, že pánové nesou rozchody a rozvody daleko hůř než ženy, akorát to na nich není tolik vidět!

Že by mužské pohlaví nebylo zase tak silné, jak jsme si mysleli? Umíte si vůbec představit muže po rozchodu trpícího depresí, jak pláče doma na gauči, zatímco všude kolem na podlaze leží posmrkané kapesníky? Neuvěřitelná vize, co myslíte? I samotní vědci z Univerzity Winston-Salem v Severní Karolíně byli šokováni, když uzavírali výsledky studie týkající se pocitů po rozchodu. Ukázalo se totiž, že pánové jsou mnohem větší citlivky! Tak zapomeňte na předsudky a věřte, že rozchod s mužem zacloumá úplně stejně jako s vámi! Jak se na to přišlo?

Autorka výše zmíněné studie, socioložka Robin Simonová, vyzpovídala tisícovku respondentů z řad mužů, kteří se jí svěřili, jak se cítí, když je opustí dlouholetá partnerka. Myslíte, že je jim to jedno? Omyl. Většina pánů se nechala slyšet, že rozchod je jeden velký stres! Ale proč vlastně?

Muži? Vychováváni jako drsní borci!

Odbornice zjistila, že větší bolest a zármutek po ukončení vztahu má co dočinění s pověstnou pánskou ješitností. Ta totiž již v průběhu partnerství způsobuje, že se muži neumí otevřít svému okolí, nechtějí se nikomu svěřit, natož si popovídat o svém smutku s kamarády nebo kolegy v práci. Jednoduše řečeno, než aby pustili svoje problémy do světa, raději se budou tvářit, že je všechno v nejlepším pořádku – a pak, když se objeví emočně vypjatá situace, se z toho v pohodlí domova (v tajnosti) hroutí.

článek

Jak se po rozchodu nezbláznit?

Rozdíl mezi nimi a upovídanými ženami je obrovský. Dámy s tajemstvími a otevřeností nedělají takové cavyky a nacházejí si oporu v rodině, nebo ve svém okruhu přátel, se kterým mohou pořád dokola řešit takové nenadálé situace, dokud se jim alespoň trochu neuleví. Svůj stres ventilují, čímž rozchody mohou zvládat o poznání lépe. Mužský způsob komunikace a „strkání hlavy“ do písku pány vede k emočnímu stresu, který může být dokonce i smrtelný! (Nebo aspoň tak to komentují vědci.)

Takže rada pro vás, drazí pánové, nestyďte se otevřít pusu a ukázat kámošům, že i vy máte duši! Nikdo po vás nechce, abyste svoje city troubili do světa, ale najít si nějakou tu spřízněnou duši, která vás vyslechne, je dobré pro vaše duševní zdraví! V případě rozchodu se takový kamarád bude nadmíru hodit! A nechte si ten odmítavý postoj, my víme, že vztah neberete na lehkou váhu!

Když samota není lék

Vždyť socioložka Simonová odhalila i další věc. Podle ní mají muži v porovnání se ženami daleko větší pocit štěstí a vnitřního klidu, když partnerství funguje. Že by jim na soužití tak moc záleželo? Nebo je snad něžnější pohlaví necitlivé? Simonová uvádí věci na pravou těmito slovy. „Obvykle se tvrdilo, že to jsou ženy, které jsou více zasaženy, když se ve vztahu objeví problémy. Kupodivu je to přesně obráceně! Muži jsou citlivější, než si o nich my ženy myslíme, a rozchody leckdy absolutně nezvládají.“ Možná kdyby opravdu víc mluvili…

Co vy na to? Věříte tomu, že muži nesou rozchody citlivě? Máte k tomu co říct?

Foto zdroj: profimedia.cz

27.2.2014 12:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist