Přátelství mezi mužem a ženou: Realita nebo utopie?

Může mezi mužem a ženou fungovat kamarádství nedotčené sexuální touhou a erotikou? To je stejně snadné odpovědět, jako na otázku, co bylo první, vejce nebo slepice? Někteří tvrdí, že existovat může, jiní jsou zásadně proti…

Přátelství to jsou společné zážitky 

Přátelství, a je jedno, jestli mezi dvěma ženami, dvěma muži, nebo mužem a ženou, je vždy založeno na společných zážitcích, pocitech, názorech, zájmech, životních postojích. Podstatný je podobný smysl po humor, ten o nás totiž mnohé vypovídá a přitahuje k nám stejné typy lidí. Máme tak kamarády či kamarádky ze školy, s nimiž nás pojí společně prožitá léta v lavicích, z práce, s nimiž si můžeme zanadávat na šéfa, ze zájmových klubů, kde nás sbližuje zájem o tanec, plavání, volejbal nebo horolezectví.

Kamarád nebo partner?

Mnozí odborníci na partnerské vztahy se domnívají, že pokud má žena super milostný vztah, nemá už potřebu hledat nějakého kamaráda. Jestliže ho hledá, může to být znamením, že jí ve vztahu něco chybí. Ovšem na druhou stranu nevylučují, že i přátelství bez nějakých postranních úmyslů může mezi ženou a mužem fungovat. Existují i ženy zvyklé žít velmi aktivním společenským životem. Mají stálého partnera, ale pak také třeba řadu přátel z různých životních období a okruhů. Jde potom vždy o kamarádství na základě nějakých společných zážitků, třeba z vysoké a z party vodáků. A berou je jen jako kamarády:

„Než si můj partner zvyknul na všechny mé kamaárdy, trvalo mu to opravdu hodně dlouho.“ směje se Lenka (26 let). „Mám spoustu kamarádů z dřívějších let a nejsem ten typ ženy, která je všechny odsune na vedlejší kolej jen proto, že má nového kluka. Petr si mě našel s nimi, musí mě tak prostě brát. Naštěstí už se to naučil a oprostil se i od žárlivosti. Jsem za to ráda, jinak by náš vztah nefungoval. A rozhodně bych, kdybych byla donucena si vybrat, nedala přednost jemu. Tím jsem si jistá.“

Co je v domě, není pro mě

Tak může nebo nemůže přátelství mezi mužem a ženou fungovat? Podmínkou je, aby mezi nimi nevznikla žádná fyzická přitažlivost. Pak může fungovat. „Martina je moje kamarádka ze školy. Posadili nás společně do lavice ve třetí třídě na základce. Nejdřív jsem prskal, ale pak jsem zjistil, že s ní můžu docela dobře blbnout. Přitom se mi vůbec nelíbí. Je malá, udělaná tmavovláska, spíš při těle a já mám rád vysoký štíhlý holky, ideálně blond,“ říká dvaatřicetiletý Pavel. To mu ovšem nebrání, aby se s Martinou vždycky jednou za dva nebo za tři měsíce nesešel. „Vždycky spolu dobře pokecáme. Když potřebuju poradit, má na mně čas a nezlobí se. Vlastně ví některé věci, které bych neřekl ani své přítelkyni, kterou mám ale moc rád,“ dodává.

Tři scénáře: Proměna v lásku, rozchod i úlet

Pavel s Martinou jsou ale spíš výjimkou. Často se totiž stane, že se přátelství přemění v lásku. Třeba i navzdory tomu, že se oba zpočátku fyzicky vlastně moc nemusí. Duševní pouto společných zájmů, zážitků a vzájemného pochopení totiž je silné a může překonat i to, že fyzicky to ze začátku nejiskří. Druhou možností je, že se jednoduše přestanou přátelit. Jejich cesty se rozejdou. Existuje ale i třetí možnost, a sice, že třeba ve vhodné situaci, kterou může podpořit třeba alkohol, dojde k úletu. I ten se dá ustát. Ovšem jen v případě, že jsou oba natolik naladění na stejnou vlnu, že o své přátelství stojí a dokážou to. Dost důležitý je také fakt, že my ženy a muži máme zcela odlišné chápání různých situací. Zatímco pro nás je pouze kamarád, pro něj my můžeme znamenat mnohem víc.

Tady máš důkaz, jak rozdílně vidí věci muži a jak ženy:

Když jeden chce víc 

Je to možná trošku divné, ale kamarádské vztahy mezi mužem a ženou mohou fungovat často díky tomu, že jeden z kamarádské dvojice chce trochu víc. Pak si ovšem všichni zadělávají na problémy. Dost žen je také toho názoru, že když jsou zadané a v partnerství spokojené, není kamarádství na překážku. Nehledají totiž nic víc, než právě kamarádství. Otázkou je, jak to mají jejich kamarádi.

Názory čtenářů:

„Podle mě existovat nemůže ani omylem, vždycky to dojde k tomu, že spolu skončí v posteli.  I kdyby jen na jednu noc.“ tvrdí Jana (30 let).

„Já myslím, že může, sama jednoho kamaráda mám a nikdy jsem k němu necítila nic jiného.“ nesouhlasí Tamara (26 let).

„Nikdy jsem se nekamarádil s holkou jen proto, že jsem chtěl kamarádku, vždycky se mi líbila a chtěl jsem něco víc. Někdy to klaplo, někdy ne a přátelství vyšumělo.“ říká Tibor (28 let).

„Holku jako kamarádku mám jen jednu, a to byla původně moje holka. Když jsme se rozešli, zůstali jsme fakt dobří kámoši. Ale nevím, jestli by to fungovalo, kdybychom spolu nechodili.“ svěřil se nám Jirka (35 let).

A co na to říkáš ty? Máš opravdové přátelství s mužem? Myslíš si, že existuje? Napiš nám o tom do diskuze.

Text: Helena Stejskalová

Foto zdroj: Thinktockphotos.com

3.4.2017 4:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist