Vztah pod drobnohledem: Kdy to ukončit a kdy mu dát ještě šanci?

Jste spolu už nějaký ten rok a ty máš pocit, že se více hádáte, než milujete? Začínají ti vadit věci, které ti dřív přišly roztomilé a přemýšlíš, jestli vztah raději neukončit? Ale co když budeš litovat a takového jako on už nepotkáš? Dát mu sbohem nebo zůstat?

vztah-pod-drobnohledem-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Jako na začátku už to nebude

Taky stále vzpomínáš na to, jaké to bylo na začátku? Ta romantika, nezkrotná touha a vášeň…. Jenže pokud jste spolu už nějaký ten pátek, je jasné, že se na sebe nebudete vášnivě vrhat jako na začátku. A je to tak naproto normální. I když chápeme, že se ti po těch časech, kdy pro tebe nic jiného neexistovalo, stýská, ale pokud je tohle jediný důvod, proč chceš ze stabilního vztahu utéct, tak si uvědom, že to s tím dalším bude taky tak. Ze začátku si možná budeš říkat, jak si udělala dobře, protože takovou nálož orgasmů jsi už dlouho nezažila, ale po čase budeš tam, kde jsi teď. Možná je na čase dospět a posunout vztah do nové roviny. Do té, kde po sobě sice nevyjíždíte v obchoďáku, v restauraci nebo v kině, ale máte spolu pevný vztah, který ustojí malicherné hádky i problémy.

Když on už mě nemá rád…

Pokud máš pocit, že si tě tvůj protějšek už tolik neváží, nenosí ti kytky, zapomíná na výročí nebo jeho city k tobě ochladly, tak se ho rovnou zeptej. Možná si děláš zbytečné starosti a on tě rád má, jen si prostě nepotrpí na každodenní vyznání lásky. Prostě ti to řekl na začátku a bere to jako hotovou věc. Kdyby tě rád neměl, asi by s tebou nebyl. Jestli tě to ale tolik trápí, tak s ním o tom mluv. Řekni mu o svých pocitech a uvidíš, jak zareaguje. Riskuješ tím možná negativní odpověď, ale pak by ten vztah stejně neměl cenu. A nezapomeň, že i muži občas potřebují slyšet, že nám na nich záleží, tak mu jednou vyznej lásku první a uvidíš, jak zareaguje. Budeš mít jasno hned.

Co vlastně máme společného?

Večery trávíš na zumbě nebo v kině a on v hospodě anebo na tenise. To samo o sobě ti vůbec nevadí, vlastně ti to vyhovuje, ale máš pocit, že si nějak už nemáte co říct. On ti o tenise řekne, že to bylo fajn, ty zhodnotíš zumbu slůvkem dobrý. Začínáš se potácet mezi veselím, jak to máte krásně rozdělené a zoufalstvím, že spolu vlastně nemáte nic společného. Než vztah zabalíš, ujasni si, jestli bys chtěla chlapa, co by vedle tebe hopsal zumbu a do posledního detailu rozebíral romantickou komedii, co jste na ní byli naposledy v kině. Nestačí ti, že ten tvůj má pochopení pro tvé starosti, že stojí na tvé straně proti tchyni a když máš chřipku, přinese ti hrnek s čajem a silný vývar? Pokud ano, pak ten vztah má cenu.

Nechápe tě a shazuje tvoje nápady?

S kamarádkou vymyslíte super podnikatelský plán, ale on ho strhá, aniž by si ho pořádně vyslechl? Chceš změnit práci, protože si na tebe zasednul šéf a dělá ti ze života peklo, ale on ti tvrdí, že jsi zpovykaná malá holka a neumíš si dupnout? Shazuje tvoje koníčky i kamarádky? Tak tady je to jasné – prchej!

Když hledá sex jinde

Nevěra je nejčastější příčinou rozpadu vztahu. A není divu, protože jde o ztrátu důvěry a ty se bojíš, že to udělá zas. I když každá nevěra bolí, zkus prostě zjistit, kde je zakopaný pes. Je nám jasné, že se nechceš babrat v něčem tak bolestném jako je partnerova zrada, ale jen se sama sebe zeptej, proč k tomu asi došlo. Neříkáme, že za to můžeš ty, ale možná tvůj chlap hledal něco, co s tebou prostě nemá. A nemusí to být nutně sex, ale třeba jen porozumění. Pokud si dokážeš nalít čistého vína, může vašemu vztahu nevěra i pomoci a posílit ho. Pokud je však chronický sukničkář, který loví skalpy, od toho raději uteč, dokud je čas. Takového chlapa nezměníš.

Podvody, lži a tajnosti 

Když je řeč o podvodech a lžích, nemusí jít pouze o nevěru. Pokud ti partner lže v zásadních věcech, rozhodně nad tím nezavírej oči. Jestli ti zamlčuje, že má obrovské dluhy nebo dokonce někde manželku se dvěma dětmi, tak je to docela průšvih. Je jasné, že na tebe nevybalí vše na prvním rande, ale pokud spolu chodíte už delší čas a ty se dozvíš, že ti tajil něco důležitého, je na místě popřemýšlet o rozchodu. Pokud ten tvůj nepřijde na opravdu hodně dobrý důvod, proč ti lhal.

Zkušenosti čtenářek:

Jana (32 let): „Mně trvalo půl roku, než jsem se odhodlala toho svého opustit. Pořád jsem přemýšlela, jestli s ním zůstat nebo ne. Měla jsem ho ráda, ale už nemilovala. Říkala jsem si, že přeci zamilovanost vyprchá z každého vztahu, tak proč to řeším? Ale i tak to ve mně hlodalo. A pak jsem se na něj jeden večer dívala a vadilo mi i to jak žvýká, jak hlasitě dýchá, jak kýchá, jak se otáčí na gauči. Viděla jsem spíše kámoše než partnera a řekla jsem mu to. Kupodivu neprotestoval a prozradil mi, že to cítí taky tak. Zatím svého rozhodnutí nelituji, ale jsem od té doby sama, tak snad brzy potkám někoho, koho budu milovat až do konce života,“ sní o věčné lásce Jana.

Renata (39 let): „Jsem už podruhé vdaná a zase mám pocit, že to neklape. Jsme každý někde úplně jinde. Sice se milujeme, ale nerozumíme si. Nedokážeme se shodnout ani v zásadních věcech, například, kde budeme bydlet. Tomáš totiž sní o životě na venkově, ale já chci zůstat ve městě. Bojím se, že tohle bude důvod k rozvodu.“

Eva (25 let): „Mně zničila vztah nevěra a na nějaké utužování vztahu nevěrou fakt nevěřím. Pokud chlap zahne, i kdyby mu doma chybělo cokoliv, je to zrada a pro mě je to jasný konec. Vždyť má přece pusu, takže jestli má nějaký problém, něco mu chybí, může si se mnou sednout a říct mi to na rovinu předtím, než vleze do kalhotek jiné ženské!“

A jak to máš ty? Co děláš, když něco ve vztahu neklape? Pálíš hned mosty nebo se to snažíš slepit? A co je podle tebe vážný důvod k rozchodu? Napiš nám do diskuze. 

Foto: Shutterstock.com

13.3.2018 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist