Na co se připravit po rozvodu?

Taková to byla láska, následovala svatba, děti a pak vás semlela rutina všedních dní. Ať už za rozpadem vašeho vztahu stála žárlivost, nevěra nebo jste se prostě jen odcizili, jedno je jisté – čeká tě rozvod a ty nemáš tušení, jak to zvládneš. Na co se musíš po rozvodu připravit?

rozvod-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Doteď jste byli pár, ale najednou jsi single. Několikaleté manželství, o kterém sis myslela, že bude až do konce života, definitivně zkrachovalo a ty stojíš zase na začátku. Teď tě asi nikdo nepřesvědčí, že všechno se děje z nějakého důvodu a že je to pro tvé dobro. Vidíš před sebou jen rozvod a nevíš, co bude dál. Na tohle se připrav  – ve hře je majetek, peníze, ale také péče o děti.

Konečně volná. Ale co dál?

Pokud váš vztah už dlouho nefungoval, nejspíš pocítíš úlevu. A ať byl rozvod jakkoliv dramatický, najednou je za tebou a ty kráčíš životem sama. Chybou je do toho nového života okamžitě vpustit dalšího muže. Možná ses rozváděla právě kvůli někomu jinému, ale i tak si ho okamžitě nenastěhuj k sobě. A pokud ses rozváděla z jiného důvodu a chceš co nejrychleji zapomenout na zlomené srdce, rozhodně ti s tím nepomůže nový vztah.

Ve většině případů vztah navázaný bezprostředně po rozchodu stejně nevydrží a z tvého nového partnera se stane jen tzv. převozník. Pokud byl pro tebe rozchod hodně bolestivý, zkus být aspoň chvíli sama. Užívej si svobodu. Dělej to, co tě baví, cestuj, choď s kámoškami na víno, nebo si konečně předělej byt podle svého vkusu. Na chlapy bude času dost, až se tvé srdce zahojí.

Finance? Jedna velká neznámá

Samota sice dokáže potrápit, ale rozvedené ženy mnohem víc řeší finanční situaci. Doteď jste na všechno byli dva a ani rozvod není levná záležitost. Pokud se ale dohodnete, bývá o dost levnější. Proto manželství neukončuj ve zlém, ale zkus se se svým mužem dohodnout. Problém totiž nastává, když jeden na rozvod nechce přistoupit, pak se může stát, že soudce tvému návrhu nevyhoví. Výjimkou je, pokud spolu jste kratší dobu než tři roky, to vás pak soud rozvede i přes nesouhlas jednoho z vás.

Bez právníka je sice rozvod levnější, ale pokud si tvůj manžel advokáta zaplatí, měla bys i ty, aby tě tvůj muž neoškubal nebo nepřipravil o děti. No a ani po úspěšném ukončení manželství to nebudeš mít s penězi lehké. Protože na vše budeš sama. Proto si už u soudu navrhni částku, kterou by měl tvůj partner přispívat na tebe i na děti.

Boj o majetek nastává. Zkus se dohodnout

Pokud se nedohodnete na majetkovém vyrovnání, bude ho řešit soud. A jde o majetek, který jste získali za dobu manželství, takže i když má tvůj muž vilu a dva mercedesy, ale pořídil si je ještě před svatbou, máš smůlu. Stejně tak v případě dědictví či darů, kdy například dostal od svých rodičů dům. Jestli máte na byt či dům stejné právo a nemůžete se dohodnout, kdo tam zůstane, soud může určit jednomu z vás, aby se odstěhoval. Ale dej si pozor, protože podle zákona má časovou lhůtu, po kterou může doma ještě zůstat. Jde o celý rok, takže se připrav na to, že tvoje svoboda nebude hned.

V případě, že se odstěhuješ ty, tak si pohlídej, kolik jsi do bytu investovala. Máš totiž právo žádat část peněz. Ale pozor, dělí se i dluhy, to se týká například úvěrů či hypoték, rozhodně ne dluhů z nějakých trestních činností nebo zpronevěření peněz.

S dětmi o tom mluv ještě před rozvodem

Děti rozvody odnáší nejhůře. Na druhou stranu se říká, že je možná pro ně lepší mít milující matku a otce, kteří jsou sice od sebe, ale aspoň se denně nehádají. Než je ale postavíš před hotovou věc, mluv o tom s nimi. I odborníci radí, že rána z čistého nebe je pro děti traumatizující. Většina rodičů se totiž snaží svoje problémy před dětmi skrývat a pak jednoho dne oznámí, že tatínek už domů nepřijde. Děti to berou jako zradu a netuší, co se děje.

Proto s nimi mluv ještě dříve, než si jeden z vás sbalí kufr a odejde. Změny v dětství jsou zkrátka vnímány jinak než v dospělosti.  Nejlepší je, když dítě zůstane tam, kde doposud bylo. Ale pokud to nejde, a stěhuješ se ty i se svým dítětem, vezmi mu do jeho nového domova co nejvíce starých hraček, jeho postýlku a další věci, na které bylo zvyklé. Pálit mosty se určitě nevyplatí. A pozor si taky dej na představování nového „tatínka“. S tím bys měla alespoň rok či dva počkat.

Neboj se požádat o pomoc

Tvé manželství je sice jeden velký omyl, ale ty se bojíš rozvést, protože nemáš kam jít a ani peníze? Pokud nemáš nikoho, kdo by ti do začátku pomohl, můžeš se obrátit na charitativní organizace. Máš právo opustit svého manžela a máš právo zůstat se svými dětmi. Jen se nesmíš dát zastrašit. Pamatuj na to, že tvůj bývalý muž ti musí na děti posílat alimenty, v některých případech má vůči tobě vyživovací povinnost. Možnost je také požádat o příspěvky na bydlení, dokonce existuje tzv. mimořádná okamžitá pomoc určená lidem, kteří se ocitli v těžké situaci. Neboj se si říct o pomoc.

Zkušenosti čtenářek:

Daniela (38 let): „Já po rozvodu dost trpěla. Rozvedl se se mnou můj muž, protože si našel jinou. A já byla moc slabá, abych dokázala bojovat o nějaké majetkové vyrovnání. Prostě jsem i s dvěma dětmi odešla pryč. Neposílal alimenty a o děti se vůbec nestaral. Byla jsem hloupá, když teď vím, na co všechno jsem měla nárok,“ vzpomíná Daniela.

Tereza (32 let): „Já se právě rozvádím. Důvod je nevěra. Ale ne jeho, ale moje. Zamilovala jsem se do jiného a on mi na to přišel. Bojím se, co bude, protože máme dvouletou holčičku a on mi vyhrožuje, že mi ji sebere, protože jsem špatný člověk, když jsem ho dokázala podvést,“ svěřila se Tereza.

Olga (41 let): „Když jsme se s mužem rozvedli, bylo to peklo hlavně pro děti. Pořád jsme to před nimi tutlali, a to jsme asi neměli dělat. Můj teď už bývalý muž občas bydlel jinde, ale neměli jsme sílu jim říct, že nám to už neklape, tak jsme se vymlouvali na služební cesty a podobně. Pak se jednoho dne sbalil definitivně a my jim to konečně řekli. Bylo to v den rozvodu a oba kluci nechápali, jak je možné, že jsme se ten den rozvedli, když oni nic netušili. Brali to dost špatně a dnes bych to řešila jinak,“ má jasno Olga.

A co ty? Máš nějaké zkušenosti s rozvodem? Napiš nám do diskuze svoje tipy, jak tuhle dobu přečkat.

Foto: Shutterstock.com

31.5.2021 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist