Sex ve světě zvířat

Věřte nebo nevěřte, ve světě zvířat má hlavní slovo ONA. Pohlavní pudy jsou tu velkým představením, ale vždy je to nakonec její volba. Zvířecí touhy jsou možná jen pro nás lidi na první pohled nevyzpytatelné, ale vše je přírodou a jejími zákonitostmi zcela přesně dáno předem. Samci si mohou seskupit kolem sebe svůj harém, ale až poté, co dokážou, že jen oni jsou ti nejlepší ze všech a jen oni předají svým potomkům ty nejlepší geny. Raději ani nedomýšlet, co by mohlo nastat, kdyby v našem lidském světě vládly podobné zákonitosti.

Sexuální připravenost samic je nepřehlédnutelná. Tedy zvláště pro samce to znamená jedno, feromony vylučované samičími análními žlázami mají pro nos samců neodolatelně vábivou vůni. Samice v období své říje přiláká mnoho samcům, ale zároveň odmítne ty, kteří na ni nikterak nezapůsobí. Spáří se třeba s několika, nebo dokonce mnoha samci, ale nakonec pro dobro svých dětí ukořistí toho nezdatnějšího samce. Jen ti nejodvážnější samci totiž dokážou urputně a neohroženě bojovat za svou smečku a hájit ji ze všech sil. Tolik o lvech a lvicích.

Ptáci nalákají samice nejčastěji na krásně zdobená křídla a šat, který se v době námluv výrazně vylepšuje, a také na svůj vábivý zpěv. Nic naplat, že pak mnohý samec svůj krásný šat ztrácí, stává se zcela obyčejným samcem a posléze třeba i vypelichá. Nakonec všichni přece známe krásná paví pera anebo jsme už slyšeli o tokajících tetřevech.

článek

Zaječice jsou zvláště vybíravé. Samice zajíce polního jsou pohlavně přístupné k páření pouze několik hodin, vždy jedenkrát za 6 týdnů. Tou dobou doslova nevědí, kam skočit, aby odrazily četné sexuální výboje horlivých samců. Úspěch čeká v závěru na toho nejvytrvalejšího samce, který se nenechá jen tak něčím nebo někým odradit a vytrvá v dobývání samice až do úspěšného závěru.

Doslova od majestátních slonů až po malé lemčíky či dokonce po miniaturní hmyz platí, že samice si vybírá samce, se kterými se chce spářit. Samci žab volají na své samice, ptáci je vábí svým zpěvem, páv roztahuje svůj ocas, zkrátka všichni tito a mnozí další tvorové udělají vše pro to, aby se dostali až k samičím vajíčkům. Přírodní výběr je jasnou ukázkou toho, proč některý živočich snadno přežívá ve svých genech po mnoho generací a jiná zvířata umírají, aniž by za sebou zanechala potomky.

článek

Samec kozorožce Cabrerova na samici nestydatě vystrkuje jazyk, rohy drží skloněné na znamení toho, že se samice nemusí bát. Samec udělá zkrátka vše pro to, aby se samice otočila a on zjistil, zda její pach znamená říji. Jako degustátor vína ochutnává její moč, jejíž vůně a chuť mu jasně napoví, zda je samice připravena se pářit.

Zvláště u hmyzu je páření velmi atraktivní. Například u samců mnohonožek vznikly za účelem kvalitního sexu zvláštní kopulační panožky, které rytmicky masírují samičí reprodukční trakt. No řekněte, které samici neudělá masáž dobře, že? Opravdu drsný sex zažívá se svým partnerem samička brouka zrnokaze fazolového, který ji svými hroty na penisu trhá tkáň uvnitř jejího těla, aby zabránil spáření samice s případným dalším zájemcem. Oproti tomu orgán blešího samce je opatřen příjemným stimulátorem. Samci šidélek znamenaných zase dokážou při sexu neskutečně riskovat, když například i hodinu visí ve vzduchu nad samicí, aby se přesvědčili na vlastní oči, že si to jejich samice v zápětí nerozdá s nějakým dalším samcem.

A na závěr se vraťme zpět ke králi zvířat, lvovi. Ten si svůj královský titul opravdu těžce vybojuje a zaslouží, neboť vrcholoví samci, kteří mají za úkol oplodnit lvici, musí prokázat svou skvělou formu tím, že uspějí pokaždé, když si lvice vyžádá například i několik stovek kol páření, než zabřezne.

Foto zdroj: profimedia.cz

23.7.2013 12:00| autor: Vanesa Meyer

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist