Umělé oplodnění

Je to už většinou jedna z posledních šancí, jak mít rodinu. Po více či méně dlouhých peripetiích s pokusy otěhotnět, přichází umělé oplodnění. Těhotenství od počátku brané jako vysoce rizikové. Proč tomu tak je?

Stimulované tělo je první handicap
Před asistovanou reprodukcí prochází ženy hormonální stimulací k vyšší a nepřirozené výrobě vajíček. Vaječníky jsou nuceny k činnosti, která jim není vlastní a to je velký zásah do organismu a hormonální rovnováhy těla vůbec. Následné těhotenství je již přirozenější, ale opět je to jiný stav, který se nepodobá normálnímu fungování organismu.

Riziko potratu je vyšší
U umělého oplodnění je riziko samovolného potratu vyšší, u normálního početí je asi 15%, u umělého asi 30%, a mimoděložní těhotenství je až 35x častější, než u spontánního početí.

Vícečetné?
Dříve se zavádělo ženě více embryí, aby se zvýšila šance na oplodnění, dnes se již od tohoto postupu pomalu ustupuje, protože vícečetné těhotenství není pro ženu přirozené, děloha je stavěna na vývoj jednoho dítěte, výjimečně dvou.
Přesto je vícečetné těhotenství stále pravděpodobnější, než u normálního početí.

Vyšší věk
A rizikovým faktorem je i vyšší věk žen, které umělé oplodnění podstupují. Většinou se na kliniky dostávají ženy, které kvůli kariéře či existenčním problémům odkládaly své mateřství tak dlouho, až již začaly mít problémy s otěhotněním.

Rizikový porod
Až 90% vícečetných těhotenství vzešlých z umělého oplodnění končí císařským řezem a i porod jednoho dítěte je považován od počátku za rizikový a vyžaduje zvýšenou péči. Tato těhotenství také častěji končí předčasným porodem.

7.2.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist