Zajímavá fakta o orgasmu, která jsi možná netušila

Trvá jen několik sekund, a přesto budí tolik povyku. O čem je řeč? Jasně že o orgasmu. Vyvrcholení je třešničkou na dortu báječného sexu, která stojí za všechno vynaložené úsilí. Napsalo se o něm mnohé. My jsme však našli zajímavá fakta, která tě možná překvapí. Tady jich máš hned dvanáct.

orgasmus-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

1. Orgasmus bez ejakulace a ejakulace bez orgasmu

Ejakulace a orgasmus jsou dvě rozdílné záležitosti. Orgasmus se odehrává v mozku, zatímco ejakulace je fyzický proces, během něhož se sperma dostává z těla ven prostřednictvím několika kontrakcí. A tak je úplně normální, když muži dosáhnou ejakulace bez orgasmu a naopak si užijí slastný orgasmus, aniž by přitom ejakulovali.

2. Orgasmus během porodu

Určité, i když pravda mizivé, procento žen zakusilo orgasmus i během porodu. Bráno čistě anatomicky, není to až takové překvapení, protože intenzivní stimulace vaginálního kanálu může na chvíli zablokovat bolest.

3. Vaginální orgasmus určuje délka

Přesněji řečeno vzdálenost mezi klitorisem a ústím vaginy. V tomto případě mají výhodu ženy, které mají vzdálenost kratší. Pokud je menší než palec, může spíše docházet k vaginálnímu orgasmu.

4. Orgasmus funguje jako droga

Během orgasmu se aktivují stejné části mozku jako při dávce heroinu. Po orgasmu se cítíš šťastnější, zdravější a silnější, protože se uvolnily endorfiny a fenyletylamin.

5. Můžeš otěhotnět bez ejakulace

Myslíš si, že když muž při sexu neejakuluje, nemusíš se bát otěhotnění? Chyba lávky! Přibližně jednačtyřicet procent mužů produkuje pre-ejakulát, který obsahuje spermie, může jich v něm být až 40 milionů, a to už je slušná šance na početí.

6. Orgasmus jako přírodní antidepresivum

Vlna štěstí a rozkoše, která tě při orgasmu zaplaví, působí jako skvělé antidepresivum. A kromě toho orgasmus také posiluje imunitu a obranyschopnost organismu. Chrání zejména před nachlazením a infekcemi. A podle vědců může také prodloužit život, protože působí na srdce a imunitní systém.

7. Zvyšuje práh bolesti

Vědci tvrdí, že během vyvrcholení se může zvýšit práh bolesti až o 107 %, což trvá ještě deset minut poté.

8. Čím jsi starší, tím je lepší

Je to tak, sex a orgasmus si více užíváme později. Zkrátka proto, že většina z nás už přesně ví, jak na to a nebojí se to partnerovi sdělit. Podle jedné studie mělo orgasmus během posledního sexu 61 % žen věkové kategorie 18-24 let oproti 71 % věkové kategorie 40-50 let. Orgasmu se ale dá dosáhnout i v devadesáti.

9. Rekord v orgasmu

134 – žena, 16 – muž, přesně tolik bylo dosaženo orgasmů za jednu hodinu během vědeckého experimentu, který se odehrál v kalifornském Centru pro manželské a sexuální studie. Zatím nejdelší orgasmus vůbec trval 45 sekund a žena při něm dosáhla 25 kontrakcí.

10. Vyvrcholení během cvičení

Podle statistik až deset procent žen může pociťovat rozkoš během cvičení. Některé ženy mohou mít orgasmus už po pouhém laskání bradavek a dokonce existují lidé, kteří dokážou dosáhnout orgasmu jen pouhou představou. Není jich však mnoho.

11. Močení a orgasmus

Zatímco muži nemohou močit a zároveň ejakulovat, žena může močit a dosáhnout orgasmu. Při stimulaci vaginálního kanálu může být vyvíjen tlak na močový měchýř a může dojít k úniku moči.

12. Orgasmus pomáhá usnout

Po vyvrcholení se hladina hormonu oxytocinu zvyšuje až na 500 % a dochází k uvolnění prolaktinu, proto se cítíš příjemně uvolněná a jsi také ospalá. Platí to ale hlavně po vyvrcholení s partnerem než po vyvrcholení při masturbaci.

Tak co říkáš? Věděla jsi všechno, nebo tě některý fakt o orgasmu překvapil? 

Foto: Shutterstock.com

4.2.2019 4:00| autor: Marta Dostoupilová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist