Návrat k první lásce. Může to vyjít?

První láska je prostě jen jedna a většina z nás na svého prvního kluka prostě nemůže zapomenout. Občas nás napadají myšlenky, co by bylo, kdybychom se ke svému ex vrátily. Tohle ale nedělej. Nechej si vzpomínky a do minulosti se nevracej. Víme proč.

Líbal jako Bůh? Možná to byla jen iluze 

První polibky, první intimní chvíle s opačným pohlavím, první sex. To vše jsi prožívala se svou dávnou láskou a občas na tohle vše myslíš. Jenže dnes by se ti ty polibky s tím osudovým, co jsi ho znala v patnácti, možná nelíbily. Máš je v paměti jen proto, že byly první, byla jsi celá pryč z toho, že máš konečně kluka a po nocích jsi tajně snila, o tom, jak se zase budete líbat. A co teprve první sexuální zážitky! První nevinné dotyky, první mazlení, první objevování. Tohle ti muselo utkvět v paměti, to je jasné. Ale možná bys byla překvapená, kdybyste na to hupli společně teď s odstupem času. Zjistila bys, že není takový borec, za jakého jsi ho měla, že tě třeba neumí vůbec uspokojit a že jeho polibky jsou takové nijaké. První láska je v tvých očích jen pořádná dávka melancholie.

Idealizuješ si ho

Je to už patnáct nebo i více let, co jsi prožila první lásku. A lidský mozek má tendence špatné věci vypouštět a uchovávat si jen příjemné a hezké zážitky. Je tedy dost pravděpodobné, že si toho kluka jen idealizuješ, a vůbec to nebylo tak růžové, jak si pamatuješ. Kdyby to bylo všechno tak báječné a krásné, nejspíš byste se přeci nerozešli, ne? Jenže s postupem let ti tvoje láska v mysli jen krásní, stává se něžnější a někde ve skrytu duše doufáš, že se ještě uvidíte. To by ale mohlo být jen nepříjemné překvapení. Své o tom ví Radka (35 let):

„Po nevydařeném manželství jsem náhodou narazila na svou první lásku v kině. Slovo dalo slovo a my se párkrát sešli. Je jasné, že jsme skončili i v posteli a pokusili se vztah obnovit, ale zjistila jsem, že jsem si svou první lásku jen malovala na růžovo. Vlastně jsem ani nechápala, co jsem na něm viděla. To, co mi dřív připadalo vtipné, bylo najednou hrozně trapné. To, co se mi na něm dřív líbilo, bylo náhle dětinské a nedospělé. Neměli jsme nic společného a ani v posteli nebyl žádný zázrak. Ale jsem ráda, že jsem si tím prošla, protože bych pořád jen přemýšlela, jaké by to bylo kdyby… Teď už vím, že nijaké. Prostě k sobě nepatříme a tečka.“

Změnil se on i ty

Pamatuješ si ho z dob, kdy jste trávili čas mejdany a diskotékami, hledali jste místo, kde byste se mohli nepozorovaně pomuchlovat a všechno mělo příchuť nepoznaného a zakázaného. O to to bylo samozřejmě lepší. Jenže teď už bude pravděpodobně úplně jiný, než býval. Možná je z něj sexy chlap, anebo taky pupkáč, co popíjí pivo a nadává na politiku. A nezapomeň, že ty ses taky změnila. Už nejsi ta roztomilá, plachá holčička, ale rázná žena, co si umí se životem poradit. A kdo ví, jestli se mu takové ženy líbí. Prostě ty i on jste už někdo jiný, takže taková láska, jako mezi vámi byla, už nikdy nebude.

„Naprosto souhlasím,“ potvrzuje Karolína (30 let). „S mou první láskou jsme dodnes v kontaktu a zatímco já buduju kariéru, on se usadil a je spokojený doma u televize. Já mám ráda život, chci poznávat nové věci a dělat pořád něco nového, jemu stačí lahváč, teplá večeře a seriál. Neodsuzuju ho, jen jsme prostě jiní a dnes už by nám to nefungovalo.“

Láska bez starostí

Ať už jsi svou první lásku potkala na střední nebo až na vysoké, tenhle věk je prostě ten nejhezčí a ty máš tedy první vztah spojený jen s krásným a bezstarostným užíváním si. Dnes by ti s ním možná už tak fajn nebylo. Ne každý vztah ale ustojí stereotyp všedních dní, jako je placení složenek, pracovní povinnosti, péče o děti, lítání na kroužky, nákupy, starost o domácnost. Myslíš, že by ten tvůj první v tomhle obstál? Kdo ví.

Jak asi dnes vypadá? Co kdybych mu zavolala…?

Možná jsme tě právě teď navnadili, že bys svého prvního kluka kontaktovala a podle hesla „stará láska nerezaví“ už v ruce držíš telefon a vytáčíš jeho číslo. Ještě zadrž! Dříve než to uděláš, se zeptej, proč? Většinou se totiž chceme vrátit k našim bývalým proto, že jsme v současném vztahu nespokojené nebo protože nemůžeme najít žádného partnera a tak lovíme ve starých vodách. Jenže obnovit kontakt se svou první láskou se nemusí vyplatit. Ztratíš iluze úplně. Možná ti to vyjde a ty zjistíš, že si máte co říct i po letech, ale možná taky ne a ty budeš jen rozčarovaná. My radíme, ať si krásnou vzpomínku na svou první lásku ponecháš čistou a hledáš někde jinde.

„Já jsem to zkusila,“ souhlasí Jana (39 let). „Chtěla jsem vědět, jak vypadá, co dělá, jak žije má první láska a tak jsem ho pomocí facebooku našla. Byl to fešák, sexy chlap v těch nejlepších letech. Měl už rodinu, dvě malé děti a pořád jsme si měli co říct. Jenže se z něj vyklubal bezcharakterní lump, který by tohle všechno zahodil pro krátký románek se mnou. Nedělám si iluze, že by šlo o vášnivé vzplanutí staré lásky. Prostě byl takový. A já jsem na sebe naštvaná, že jsem si zkazila vzpomínky. První lásku má člověk nechat spát.“

Jak to máš s první láskou ty? Vzpomínáš na ni ráda nebo to bylo jen zklamání? A sníš o svém prvním chlapovi nebo víš, že je to pasé a díváš se jen dopředu? Napiš nám do diskuze své zážitky.

Foto: shutterstock.com

9.11.2016 4:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist