Láska v práci? Může fungovat, ale musíš dodržovat tato pravidla

Líbí se ti tvůj nový kolega? Váháš, jestli máš přijmout pozvání na skleničku od svého šéfa? Pokud si chceš začít románek v práci, nevadí, ale než se do něj pustíš, měla bys vědět, jaká jsou pravidla.

Flirt nebo vážný vztah?

Tak zaprvé si ujasni, jestli to vůbec partnerský vztah je. Třeba máš láskou zaslepené oči a tak nevidíš, že tě tvůj šéf má jen jako milenku a nejsi zdaleka první ani poslední. Takový vztah ti nestojí za komplikace ve tvém profesním životě. Navíc se můžeš stát terčem posměchu ostatních kolegů, kteří vidí realitu jinak než ty.

Své o tom ví i čtenářka Hana (26 let): „Když jsem coby recepční nastupovala do čtyřhvězdičkového hotelu, okamžitě se mě ujal kolega, který mi pomáhal a staral se o mě, dokud jsem se nezaučila. Byl tak ohleduplný a pozorný, že jsem se do něj zamilovala a začala se s ním tajně scházet. Tajné to ale zase tak nebylo, protože naše schůzky neušly pozorným očím našich kolegů. Myslela jsem si, že kdovíjakou lásku to neprožívám, ale po měsíci jsem se dozvěděla, že takovou lásku s tím mým tam prožívalo více zaměstnankyň. Některé dokonce současně se mnou. Byla jsem všem pro smích a raději jsem dala výpověď . Teď se držím hesla co je v domě, není pro mě,“ uzavírá svůj příběh Hanka (26 let).  

Chodíš se šéfem? Bacha na pomluvy

Na pracovišti jsou nejvíce tolerovány vztahy mezi kolegy. Pokud si něco začneš se svým nadřízeným či podřízeným, musíš počítat s možnými komplikacemi. Jestli chodíš se svým šéfem, snaž se tuto informaci spíše ututlat, a rozhodně nevyužívej svého nového postavení. Zachovej profesní čest, a to, že jsi šéfova láska, mezi pracovní záležitosti vůbec netahej. Jinak riskuješ nenávist svých kolegů a tvůj šéf zase pohrdání svých podřízených. Pokud si neodolala šarmu svého podřízeného, dávej si pozor, abys mu nenadržovala. Dopředu si ale tento vztah rozmysli, protože se díky němu staneš snadno vydíratelnou, v případě, že vztah neklapne.

„Zamilovala jsem se do svého asistenta. V mé bývalé firmě jsem měla velmi vysokou manažerskou pozici a vždycky jsem si na vztahy na pracovišti dávala velký pozor. Ale jemu jsem prostě nedokázala odolat. Bohužel pro mě se románek neobešel bez následků. Zatímco já ztratila hlavu, jemu šlo jen o to dostat mě ze židle, což se mu nakonec i povedlo,“ svěřuje se Jana (31 let) se svým příběhem. „Použil proti mně všechno, co  věděl, zbytek si přibarvil a překroutil a já letěla téměř na hodinu. Dneska už bych tuhle blbost nikdy neudělala i kdyby byl sebekrásnější,“ uzavírá.

Nenech se chytit in flagranti

Jsi zamilovaná až po uši a my chápeme, že toužíš být s ním neustále v kontaktu. Je tak blízko, že to k tomu svádí. Přesto se v kanceláři raději vyhni jakýmkoli intimnostem. I když tě rajcuje sex na pracovním stole nebo ve výtahu, pamatuj, že si můžeš nejen uříznout ostudu, ale vykoledovat si i vyhazov. Dávej pozor i na polibky a další projevy lásky, které do profesního života prostě nepatří a v pracovním týmu by mohly vyvolávat rozpaky. 

Měj pusu na zámek

Podrobnosti z vaší ložnice si nechej pro sebe. Pokud se prostě potřebuješ někomu pochlubit, jaký je ten tvůj Casanova, svěř se někomu, kdo nepatří do tvého pracovního prostředí.  I když jste si s kolegyní doposud líčily vše, co se odehrávalo na milostných schůzkách, tentokrát nebuď tolik sdílná. Mysli totiž na svého partnera, který musí s tvými kolegyněmi vycházet po pracovní stránce. Aby nedopadl jako Milan (42 let), který raději kvůli vztahu s mladší kolegyní odešel z práce. „Byl jsem zaměstnaný v reklamní agentuře, kde jsem prožil románek s jednou svou spolupracovnicí, bohužel detaily našeho vztahu, zejména té milostné části, vykecala kolegyním. Nikdy mi to sice nikdo nepotvrdil, ale já to poznal z různých narážek. Bylo těžké jim pak prezentovat své nápady, když ve všem viděly dvojsmysly. Raději jsem z firmy odešel, a s ní už taky nejsem, takže to za to ani nestálo,“ hodnotí zpětně Milan.

Buď férová

Doma o práci nemluvte. Je to totiž neférové vůči ostatním, kteří u vás v ložnici, kdy jste rozebírali pracovní strategii, nebyli. „Tvořili jsme dobrý tým, než se Katka s Jirkou dali dohromady,“ vzpomíná Alena (33 let), „a pak na poradách před vedoucím se vždy vytasili s vizí nějakého projektu, o kterém jsem neměla tušení. Dost často mluvili v náznacích nebo odkazovali na rozhovor, který vedli večer před tím. Byla jsem jak páté kolo u vozu,“ kritizuje své kolegy, kteří svým vztahem narušili pracovní kolektiv.

Může se stát…

Pokud je tvůj partner zároveň tvým kolegou, neříkej mu výši tvého platu. Mohlo by se stát, že za stejnou práci máte jiné finanční ohodnocení. V případě, že máte stejnou pracovní náplň, může mít jeden z vás pocit, že ten druhý dělá méně. Nejlepší bude, když požádáš svého nadřízeného, aby vám zadával odlišné úkoly, které se nedají srovnávat. Problém může taky nastat, když budete chtít čerpat ve stejnou dobu dovolenou.

Když to nejde, vyměň práci nebo chlapa

Někdy mít lásku na pracovišti prostě nejde. Ne vždy jsou firmy ke vztahům přívětivé a dávají jasně najevo, že milostný poměr mezi zaměstnanci je neprofesionální. Možná se ti to podaří utajit, ale pokud svůj vztah myslíš vážně, nebudeš svého miláčka chtít věčně schovávat. Vyber si proto prioritu. Jestli obětuješ pracovní místo nebo se poohlídneš po jiném partnerovi.

Jaké jsou tvoje zkušenosti s láskou na pracovišti? Napálila ses někdy? Nebo ti vztah vyšel a s tvým kolegou či šéfem tvoříte pár dodnes? Poděl se s námi o tvůj příběh. 

Foto zdroj: Shutterstock.com

20.3.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist