Přechození vztahu: Jak zabránit příchodu nudy?

Dokonalý pár, tak vás vidí vaše okolí. Chodíte spolu už nějaký ten rok, máte přece tolik společného, zapadáte do sebe jako dva dílky puzzle. Vaši přátelé vám závidí, jenže vám se realita jeví trochu jinak. Do vztahu se vkrádá nuda…

Existuje problém jenom v její hlavě?
Jste-li spolu už pár let a sžili jste se tak dokonale, že už není co řešit, potkal vás příznak, kterému psychologové říkají přechození vztahu. Své zkušenosti s tím má i pětatřicetiletá Jitka. „S Markem jsme spolu už pět let. Máme se rádi, postupně jsme si vytvořili takové souznění, dá se říct, že nám život plyne v příjemném stereotypu. Jenže já si poslední dobou čím dál víc uvědomuji, že když jsme spolu, raději bych byla sama, ale na druhou stranu když je Marek pryč, stýská se mi po něm. Vlastně nevím, co se sebou. Měla bych být spokojená, že mám podle všech měřítek funkční vztah, ale já nejsem.“ Jitka teď neví, co dál. Má pocit, že s Markem spolu chodí spíš z určitého zvyku, ale když se jí zeptáte, jestli se tedy chce rozejít, zavrtí hlavou. „Problém je asi ve mně,“ krčí bezradně rameny. Co bude dělat, to zatím netuší.

Najděte si společný cíl
Tvrzení, že pár by se asi po pěti či sedmi letech měl buď rozejít, nebo vzít, je, jak je vidět, odůvodněné. Po tak dlouhé době mezi partnery nastává taková souhra, že už nepřichází nic nového. Jak takovému stavu zabránit, aby člověk z nudy a ze svého vlastního pocitu nenaplněnosti zbytečně neboural jinak funkční vztah? Důležité pro to, aby taková situace nenastala, je něco společně budovat. Obvykle to bývá rodina, děti. Má-li pár děti, nepřichází stereotyp, protože dítě roste, jeho potřeby se mění a oba partneři se musí podílet na jeho výchově a životě. Lidově řečeno, pořád jsou nějaké průšvihy k řešení a ty nám nedovolí myslet na hlouposti. Oba partneři mají společné úsilí, cíl: vychovat zdravé, spokojené a šťastné dítě.

kocovina

Začínáme pořád znova
Jednou z věcí, které také přispívají k přechození vztahu, jsou obrovské možnosti současné doby. Studium, kariéra, cestování… Rodina se odkládá na neurčito, což se může také vymstít. Slibně probíhající vztah, který by jinak mohl vydržet celý život, kdyby se v pravý čas přeloupl do správné roviny, se najednou tak nějak podivně rozplyne nebo jeden z páru začne mít nutkavý pocit, že mu cosi utíká. Po rozchodu, který nebývá vzhledem k trvání a intenzitě vztahu jednoduchý, pak začínáme úplně znova. Někdy se takový scénář může opakovat i víckrát, aniž si uvědomíme, že děláme chybu.

Dílo, které vás oba nadchne
Co tedy dělat, když se ještě na rodinu necítíte, ale přesto byste se příznakům přechození rádi vyhnuli? Zkuste dělat něco společně, co vás oba dlouhodobě nadchne. Třeba si pořiďte psy a věnujte se jejich výchově. Nebo si společně založte firmu z oblasti, která vás oba baví. Nemusíte se štvát a nutit se vydělávat horentní sumy, ale firma se stane něčím, co vás spojuje. Vždycky tak budete nějaký prvek zvenčí, který dodá novou šťávu a posune vás dál.

Foto zdroj: profimedia.cz

25.4.2013 12:00| autor: Helena Stejskalová
Více o tématu: nuda ve vztahustereotyp

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist