Kariéra: Zbavte se strachu z konkurence mužů!

Toužíte po vysněné práci, ale bojíte se poslat životopis, protože vám přijde spíše vhodná pro muže? Zapomeňte na předsudky a jděte do toho. Ženy mohou svým silnějším mužským protějškům konkurovat téměř ve všech pracovních odvětvích!

Že mohou být jen muži vědci, fyzici, inženýři, politici, ředitelé, svářeči nebo zámečníci už dávno není pravda. Přesto všechno se ženy stále těchto pracovních pozic obávají. Jedním z důvodů je i léty zažitý model, kdy muž je lovec a živitel rodiny, zatímco žena se stará o teplo domova. A přestože ženy už se dávno zapojily i do pracovního procesu, zůstala jim i nadále starost o domácnost, o děti a rodinu vůbec. Díky tomu nemohou práci a kariéře obětovat tolik času, jako mohou jejich partneři. Často musí volit mezi rodinou a kariérou.

Nebojte se konkurence
Pokud nejde zrovna o práci stěhováka, na kterou je potřeba hrubá síla, pak se nebojte vámi zvolenou práci alespoň zkusit. Výhodou takového místa je rozhodně mužský kolektiv. Co si budeme povídat, většina žen se mnohem lépe cítí mezi partou mužů, kteří si jí hýčkají, než mezi stejným počtem žen.

[[related]]

Žena v pozici šéfa
I to už je naštěstí pro nás velmi často k vidění. Ovšem, pokud se do takovéto pozice teprve chystáte, měly byste dodržovat pár zásad, které vám to „ředitelování“ určitě usnadní:

  • Ženy jsou oproti mužům mnohem empatičtější, což jim je ve vedoucích pozicích spíše na obtíž. Určitě mějte pro své podřízené pochopení, ale nenechte se zatáhnout do kamarádského vztahu, z něhož už se vám nepodaří vybudovat potřebnou autoritu. Oddělujte striktně práci a přátelství.
  • Muži se považují za pány tvorstva a tím pádem většina z nich velmi těžce nese jako svého nadřízeného ženu. Muže budete muset nejprve o svých kvalitách přesvědčit a to se vám nepodaří, pokud jako ředitelka nebudete také vypadat. Pamatujte, že ušmudlané a ušlápnuté ženy se ředitelkami nestávají.
  • Naučte se potlačovat své negativní vlastnosti jako je závist, žárlivost či náladovost. Buďte každým coulem profesionálka.
  • Neustupujte ze svých zásad, jinak už to budete dělat pořád.
  • Stanovte jasná pravidla a řiďte se jimi především vy sama.
  • Zapomeňte na pochyby. Pokud si sama nebudete věřit, nebudou vám věřit ani ostatní. A když na vás přeci jen padnou pochybnosti, pak nezapomeňte, že ženy přeci dokážou zvládnout několik věcí najednou, to je váš dar, který byste se měla naučit využívat.

Máte-li vysněnou práci, pak se rozhodně nebojte jí zkusit. To, že ženy dokážou v tvrdé konkurenci mužů uspět je víc než jasné. Stačí se porozhlédnout, nebo si přečíst noviny. A hlavně si stačí věřit…

Foto zdroj: profimedia.cz

18.1.2013 8:00| autor: Dorotka G.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist