Jak to vidí chlap: Začal si psát s jinou, mám bojovat?

Dlouholetý vztah, který krásně funguje, a najednou přichází jako blesk z čistého nebe krize a s ní i dopisování si s nějakou jinou. Co s tím? Na to se ptá čtenářka Kristýna našeho chlapa – Tomáše Erbena.

chlap-nevera-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Píše si s jinou, co s tím?

Dotaz čtenářky Kristýny:

Ahoj Tome,

s přítelem jsme spolu přes 5 let, přes rok spolu bydlíme. Náš vztah byl až do konce listopadu skvělý, nikdy jsme se nehádali, hodně spolu cestujeme, studovali jsme spolu vysokou, nějakou dobu spolu pracovali. Příští rok jsme chtěli začít stavět dům. Máme společné přátele a skvělé vztahy s jeho rodinou. Minulý týden, když jsem byla v zahraničí, tak si přítel vyrazil s kamarádkou, se kterou se vídal cca dvakrát do roka. Vždy mi o tom ale řekl. Tentokrát mi ale zalhal, že s ní byl. Když jsem to zjistila, že byl s ní a vrátil se domů až v 6 ráno, uhodila jsem na něj a on začal plakat, že to nechtěl, že by pro mě udělal cokoliv. Od té doby (týden) se mnou ale pořádně nemluví, je podrážděný, a když jsem na něj uhodila, tak mi řekl, že už to není jako dřív, že spolu nespíme a nemilujeme se jako na začátku. Když jsem mu řekla, že to můžeme zkusit dát do pořádku, tak mi odpověděl, že neví jak. Navíc si pořád píše s ní, všude přede mnou schovává telefon. Před dvěma dny jsem mu řekla, že jestli chce, tak se odstěhuji pryč a nechám mu byt. Na to mi odpověděl, ať to teď neřeším. Nevím, co mám dělat, miluji ho, ale nedokážu žít s tím, že na mě bude střídavě milý a střídavě nepříjemný a za zády si bude psát s ní. Nevím, jestli mám dělat, že se nic neděje a být milá a čekat, jestli ho to přejde, nebo jestli se mám sbalit a odjet.

Děkuji za radu

Kristýna

Odpovídá Tomáš Erben

Milá Kristý,

vím, že není snadné zvládnout, čím si právě procházíš. Už to není jen intuice, ale i rozum, který napovídá, že se něco děje. I kdyby teoreticky ne, pocitově to už vyjde nastejno. Co ti ale popíšu dál, by mohlo léčit obě varianty.

Řešíš poslední týden, podle mého je zakopaný pes v tom, že váš vztah byl skvělý „do konce listopadu”. Je to tedy skoro rok, co přestal tak skvělým být. Dokonce přesně víš, kdy tohle nastalo. Spíš o tom bychom se tedy měli bavit. Co se změnilo? Zmizelo, nebo přibylo?

Zmiňuješ intimitu – čekat, že ta po pěti letech vztahu bude stejná jako na začátku, je trochu naivní. Nemusí být horší, jen jiná. Je fér nečekat, že budeme nadále zažívat dechberoucí romantiku a porno v jednom, jako tomu bylo při tom největším vzplanutí. Nehledě na to, že na vášeň a intenzitu radovánek nemáš vliv jen ty. Dokonce se mi zdá, že možná chlap je spíš tím, kdo má intenzitu erotiky ve svých rukách.

Tipl bych, že budeš spíš mladší ročník. Nemáte zjevně žádné závazky, dům byl teprve v plánu, podobně jako děti. Pro nezaháčkované lidi je snazší vztah opustit a začít někde nanovo, než zkoušet makat na tom stávajícím. Právě ta vzájemná erotika je obrazem energie vztahu. U vás to vypadá, že těch několik měsíců jste oba nechali řádně vyhnít. Možná jste do listopadu žádnou snahu nepotřebovali, prostě se vezli na vlně krásy. Jenže každý vztah, dřív nebo později, začne vyžadovat nějakou péči a snahu.

Víš, když chlapovi, ve kterém pohasla jiskra, navrhneš „můžeme to zkusit dát do pořádku”, zaregistruje to jeho hlava jako sice hezký projev vůle, ale oheň to v nás nezažehne. „Oddanost”, podle mého, znamená, že po týdnu, kdy si píše s někým jiným, neutíkáš. Myslím, že by tě brzy dohnaly výčitky, že jsi nezabojovala, nezkusila, co šlo. Vím, je tam lež i s vykřičníkem. Zjevně ani ta donedávna nebyla součástí vašeho vztahu. Ale i tak navrhuju se do toho zkusit opřít. Buď uspěješ, anebo vztah opustíš s lehkým srdcem, že vám prostě nebyl souzený. Udělej vše, co ti tvá polovina vztahu dovolí.

Přečti si také:

Neboj se, znám to sám, že pokud on je na tebe nepříjemný bez jakéhokoliv bezprostředního důvodu, nechce se ti k němu být shovívavá. Paradox chtít odměnit jeho chlad svou vsřícností. Pokud ale má láska hory přenášet, pak zatni zuby a zkus je přenést, i když je tím balvanem právě on. Co pro svou lásku teď můžeš udělat? Zabojuj, dokud to půjde a budeš cítit, že právě ta láska ti ve tvém zápalu pomáhá. A když se neúspěšně vyčerpáte, ty i tvé city, půjdeš s klidem dál.

Můžeš mít pocit, že když sama trochu pozměníš své chování, neřeší to jeho, byť on je ve tvých očích možná příčinou. To jemu bych měl asi psát, jak se chovat, že? 😊 Každopádně, jestli se má na povrch znovu vydrat láska, která je ukrytá pod téměř ročním časem, jsi ty ta jediná, která má tu moc. Chce se ti? Třeba si při té představě sama uvědomíš, co jsi mu tehdy dávala a co brala. Anebo že to třeba za tu snahu nestálo. Každopádně jednej, jakákoliv změna pro tebe bude žádoucí.

8.8.2023 2:00| autor: Tomáš Erben vztahový kouč

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist