Kila navíc, touha po sexu i větší telefonní účty. Za tohle všechno může podzim!

Honí tě mlsná? Neboj, určitě nejsi jediná, koho momentální počasí nabádá k častým výletům do ledničky i spižírny. Podzim totiž mění nejen chutě, ale i naše chování!

autumn-2-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Slunce vychází později a zapadá dříve. Příroda hraje různými barvami a vzduchem poletují listy. Rána jsou sychravá a spousta ptáků odlétá do teplých krajin. Zvířata, která zůstávají, si zase pilně připravují zásoby na zimu. Ano, tohle jsou neklamné důkazy toho, že podzim je tu. A to znamená, že určitou transformací prochází i lidské tělo! Co všechno se s námi teď děje?

Melancholie, které se nelze vyhnout

Špatná nálada, únava nebo chmurné myšlenky jsou hodně aktuální téma. Taky aby ne. S něčím takovým se právě potýkají desetitisíce našinců. Odborně se stav psychické nestability doplněný o nedostatek elánu nazývá sezónní afektivní poruchou (SAD), přičemž dle statistik postihuje mnohem častěji ženy než muže. Převážnou většinu „pacientů“ pak tento nešvar provází od října až do března. A hlavní vinu za mrzutost a podrážděnost nesou hormony!

„Četné vědecké výzkumy potvrzují, že kvůli sníženému množství slunečních paprsků se během chladných měsíců mění hladiny hormonů, zejména dopaminu, serotoninu a kortizolu, které jsou úzce spjaté s depresí i úzkostí,“ připouští americký neurolog a spánkový specialista Christopher Winter. Ten se také netají názorem, že nejlepší terapií proti negativním emocím je jakákoli fyzická aktivita provozovaná na denním světle a čerstvém vzduchu.

Tendence k tloustnutí. Na to pozor

Výše jmenovaný specialista rovněž poukazuje na skutečnost, že hormonální výkyvy nestojí jen za nervozitou, neboť jsou spojovány i s rizikem nadváhy. Je to proto, že kvůli nim má člověk větší a častější chutě na nezdravé potraviny, protože jeho vyčerpané tělo volá po sacharidech a tucích. Christopher Winter ale uklidňuje s tím, že jakmile budou dny zase delší a jasnější, situace se opět stabilizuje, jelikož se nám zvýší energetická hladina a zlepší motivace ke sportu.

Lepší produktivita i finanční ohodnocení

Aby se výčet „vedlejších účinků“ podzimu netočil jen kolem nepříznivých informací, naštěstí je tu i jedno dost zásadní pozitivum. Odhalili ho američtí experti působící na Harvardské univerzitě. Ti do svého zajímavého pokusu zahrnuli 136 vysokoškolských studentů, přičemž zjistili, že převážné většině monitorovaných subjektů pozvedlo deštivé počasí pracovní produktivitu.

Respondenti se totiž během něj nenechali ničím rozptylovat a vykazovali bravurní soustředění, paměť i kreativitu. Jestli tohle neovlivní výplatní pásku, tak už nic! A co si budeme povídat, před příchodem vánočních svátků se taková „finanční injekce“ samozřejmě hodí.

Touha po kontaktu. Tu máme všichni

Na další takřka pozoruhodný jev upozornily poznatky roční americké psychologické studie, jíž se zúčastnilo 22 600 uživatelů mobilních telefonů. Z těch jednoznačně vyplývá, že čím ošklivěji je venku, tím více lidé prahnou po spojení s přáteli, rodinou i známými. Ale protože se jen málokomu chce opustit teplá deka, gauč i konvice s voňavým čajem, mnozí si se svými blízkými rádi popovídají prostřednictvím smartphonů, jež umožňují i videohovory.

Co na tyhle podzimní změny, jež se nám dějí, říkáš ty? Cítíš je na vlastní kůži? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, těšíme se na příspěvky.

foto-zdroj: shutterstock.com

5.11.2020 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist