Může nevěra vztahu prospět?

Ačkoliv máme nevěru spojenou s negativními zásahy do vztahu, ztrátou důvěry mezi partnery, či dokonce s ukončením vztahu a bolestnými rozchody, ne vždy je nevěra jen negativní. Ptáte se, zda může být nevěra k něčemu také dobrá?

Nevěra představuje fenomén, který vnímáme veskrze negativně. Představa, že může nevěra původnímu vztahu také v určitých ohledech pomoci, nám bývá cizí. Psychologové však rozlišují celou řadu motivací pro nevěru a podle toho její druhy. A co tvrdí o rozdílech mezi muži a ženami a o tzv. konstruktivní nevěře?

Nevěra u mužů a u žen se liší

Stejně tak se liší pohnutky pro nevěru u mužů a u žen. U mužů bývá nejčastěji postavena čistě v sexuální rovině, souvisí s hormony a tělesnými potřebami. Ženy mívají pro nevěru často odlišnou motivaci než jen uspokojení tělesných potřeb. U žen funguje nevěra také jako určitý psychický doping, jak uvádí psycholožka Jitka Douchová. Jestliže se v původním vztahu objevují rozpory a nesoulad, ženská psychika je labilnější, mnohdy je narušena sebedůvěra ženy a představy o její atraktivitě pro partnera. Jestliže se uchýlí k nevěře, funguje náhradní vztah často právě jako určitá forma potvrzení své atraktivity a posílení sebedůvěry.

Nevěra může v určitém období ženě pomoci

To, co ženám v původním vztahu schází, je kompenzováno nevěrou. Nový sexuální partner ženě umožňuje znovuobjevit její fyzickou přitažlivost, projevuje o ni zájem i v oblastech, které se již pro původního partnera staly něčím běžným a všedním. O tom, proč vztahy sklouznou k všednosti, jsme psali v článku Proč je to po svatbě jiné. Nový zážitek pak často přináší pozitivní změny ve vnímání sebe sama a vnáší do života ženy optimismus, který již s původním partnerem nepociťovala.

Samozřejmě že i ženy, které vnímají nevěru jako důsledek partnerských neshod a konfliktů v původním vztahu, pociťují obvykle vinu a vnitřně se výčitkami trápí. Dovede-li je ale problematický současný vztah k tzv. konstruktivní nevěře, nemusí to nutně znamenat ztrátu původního partnera, naopak může dojít k významnému posílení a znovuobnovení původního vztahu. Kdy se však do toho rozhodně nepouštět, jsme popsali v článku Co je v domě není pro mě.

Co je to konstruktivní nevěra?

Psychoterapeutka se specializací na partnerské vztahy Jitka Douchová k tomu říká: „Z manželství se postupem času stane pevný, přátelský, týmový vztah. Může tam fungovat respekt, úcta, kooperace kolem dětí, peněz, společné zájmy, ale nemusí to vést ke šťastnému sexuálnímu životu. Pokud se nevěra udrží jako vztah zaměřený pouze na intimitu a nedojde k velkému zamilování, tak je to nevěra konstruktivní.“

Ačkoliv zdaleka ne všichni odborníci na partnerské vztahy souhlasí s tím, že může být nevěra také pozitivním fenoménem, v některých případech může skutečně dojít ke znovuobnovení vztahu a zájmu partnerů jeden o druhého. Po ukončení nového vztahu, aniž by došlo k destrukci citových vazeb mezí ní a původním partnerem, žena totiž vnáší novou energii do vztahu původního.

29.9.2009 12:00| autor: Simona Maxová
Více o tématu: nevěra

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist