Morální kocovina? Nabízíme lék!

Občas se to stane každému – večírek, přemíra alkoholu a zábava až do ranních hodin. Probuzení ale nebývají už tak veselá. Ať jsme provedli cokoli, pamatujeme si to jen velmi matně, a nejraději bychom se neviděli. Poradíme vám, jak se vypořádat s morální kocovinou s co nejmenšími následky.

Proč se nám to děje?

Přiznejme si to bez okolků, za většinu událostí, které v nás následně vyvolávají morální sebepohoršení, může alkohol (proto také používáme slovo kocovina). Právě on má na svědomí, že ztrácíme zábrany a bouráme hranice, které máme jindy v životě velmi pevně nastaveny. Po konzumaci nepřiměřeného množství jsme „pravdomluvnější“, nebojácnější, více riskujeme… a jsme to ještě vůbec my? Tahle otázka by mohla vést k poměrně vážnému zamyšlení. Odhaluje alkohol naši pravou tvář, nebo z nás činí někoho jiného? Odpověď však v tuto chvíli přenechejme odborníkům, a zkusme se zaměřit spíše na praktickou stránku věci. Protože co se stalo, stalo se a my bychom nyní měli zmírnit následky.

Co s tím?

Ráno nebo pozdní dopoledne je tu. A vy si s hrůzou uvědomujete, že jste se včera nechovali zrovna společensky či tak, jak je to u vás běžné. Takové situace mohou zahrnovat mnoho příkladů: hádali jste se s přáteli, tančili polonazí na stole, volali bývalým partnerům, chovali se hystericky, něco rozbili, poškodili, dali nechtěnou výpověď, skončili v posteli s náhodnou známostí a tak dále. Ať už to bylo cokoli, máme pro vás tři univerzální rady:

  • Neřešte nic s horkou hlavou: než začnete všechny obvolávat a omlouvat se, a řešit napáchané věci, zkuste se chvíli zamyslet nad souvislostmi a následky. Zvolte rozumnou strategii, která odpovídá vašemu prohřešku. Pokud jste například něco zničili, nabídněte finanční kompenzaci a omluvu a podobně. Není na všechno stejný lék, ale obvykle platí, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří.
  • Nechtějte vědět vše: pamatujete si jen část večera? A opravdu chcete vědět vše? Možná vám bude vrtat červík v hlavě, ale pomůže vám, když se dozvíte, že jste se líbali s třemi lidmi na párty? Pokud ovšem cítíte, že byste se měli někomu konkrétnímu omluvit, je lepší si nechat vyložit, co se opravdu událo.
  • Dejte tomu čas: tahle rada je nejtěžší, ale zároveň nejvíce platná. Bude to znít možná škodolibě, ale někdo za čas provede něco dalšího, a svět nestojí jen na vás. Je navíc známo, že ostatní lidé nás řeší mnohem méně, než si sami myslíme.

článek

Jak tomu předcházet?

Možná už nebudete moc eliminovat všechny následky, a tak je dobré se alespoň poučit. Radit případným hříšníkům, aby si v životě už nedali ani skleničku, není tak úplně efektivní, i když je možné, že někdo se alkoholu opravdu navždy nebo na delší dobu vzdá. Spíše si zkuste pevněji nastavit ony hranice. Víte, že je vám prima po dvou skleničkách vína, ale rozhodně ne po pěti? Držte se toho! Nesmlouvavě… Vypínejte si telefon, pokud o sobě víte, že máte sklon rozesílat sms na všechny strany apod. Je také fajn, když máte vedle sebe v danou chvíli dobrého přítele, který vás upozorní, že se začínáte chovat nevhodně. Měli byste s ním mít předem takovou domluvu a pak ho plně respektovat.

Stala se i vám, milé čtenářky, nějaká příhoda, po které jste pocítily morální kocovinu? Jak se takovým situacím vyhýbáte? Podělte se s námi o zkušenosti a rady.

Foto zdroj: profimedia.cz

14.10.2014 12:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist