Jak přežít vztah s podezíravým mužem?

Máte dojem, že to váš partner s podezíravostí a paranoidním chováním už trochu přehání? Vysvětluje si vaše nevinné věty docela jinak, než byly zamýšleny? Má tendenci podezírat vás z nevěry? Zkuste překonat jeho nedůvěru a pomoci mu přestat reagovat tak úzkostně…

Jak poznám paranoidní chování?
 

Zpočátku si takových věcí téměř nevšímáme. Že je tedy náš partner například a až příliš podezíravou až téměř paranoidní osobností, to často zaznamenáme až mnohem později. Najednou zjišťujeme, že je náš muž podezíravý, má tendenci překrucovat nebo si chybně vysvětlovat neutrální, či dokonce přátelské chování. Leckdy až příliš prosazuje svá práva na úkor druhých nebo dává najevo nadměrnou citlivost k odstrkování a odbývání.
Proč je takový?
 
Často tak býváte svědkem jeho trucování a poraženeckých nálad. Přitom ani sama nevíte, s čím je vlastně nespokojený. Podle odborníků může jít o více či méně závažné projevy paranoidní osobnosti. Typické bývá například podezírání z nevěry, obvyklé opakované a neoprávněné. Možná že budete sama pátrat po příčinách podobného chování u vašeho partnera. Psychologové je hledají již v dětství, v raném věku je možné poznamenat dítě citovými traumaty, která způsobí později jeho nedůvěru.
Manželství by důvěra scházet neměla
 
Právě manželství či partnerský vztah ale představuje spojení založené na důvěře a intimitě. Pro tento typ osobností bude ale vztah naplněný důvěrou téměř nerealizovatelný, důvěru nejsou schopny ani přijímat, ani dávat. Mnohdy pak vztah ztroskotá právě proto, že druhý z partnerů rezignuje a tím vlastně naplní paranoidní očekávání. Úzkostný a podezíravý manžel vás bude po celou dobu podezírat z nejhoršího, pokud se nakonec skutečně dočká negativní reakce, jeho obavy jsou potvrzeny a on se uzavírá do čím dál většího bludného kruhu svých úzkostí.
Chcete s ním zůstat? 
 
V jiných případech nemusí být projevy podezíravosti a úzkosti zdaleka tak závažné, ale i přesto se váš partner občas chová velmi nepříjemně, když projevuje vztahovačné chování bez jakékoliv příčiny a hledá zradu, tam kde není. Vždy je dobré si uvědomit, o jaký charakteristický rys osobnosti partnera se jedná, vyrovnat se s touto skutečností a podle toho se zachovat. V tom může mnohdy pomoci psycholog.
Aniž by to partner věděl, můžete mu zkusit pomoci
 
Na vás pak bude, budete-li chtít s partnerem zůstat, pokusit se napravit jeho chybné a negativistické vnímání světa. Nejlépe tím, že mu budete opakovaně dokazovat, že ve vás onu důvěru má. Nepříjemné projevy podezírání či kontroly je vhodné ignorovat. Pokud to v daném případě možné není, vhodné budou některé techniky asertivity, kdy zůstanete přátelská, ale ponecháte partnera v určitých mezích. Připravte se také na možnost kontroly osobních věcí či prohlížení a podle toho se zařiďte, tento typ mužů se něčeho takového vůbec neštítí.
 
Bude vás také zajímat:
 
Kratochvíl, S.: Manželská terapie
Novák, T.: Takový bezvadný chlap, jen žít se s ním nedá
Plzák, M.: Kostky byly vrženy
Poupětová, Š. : Netrapte se po rozvodu
26.6.2009 12:00| autor: Simona Maxová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist