Chceš být štíhlá, zdravá a šťastná? Dej si denně jeden banán

Lék na depku, premenstruační syndrom, vysoký krevní tlak i únavu? Překvapivě banán! Mimochodem, ten také podá pomocnou ruku při shazování nadbytečných kil a dodá ti tolik energie, že i kafe před ním bledne závistí!

banany-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Pro někoho je banán obyčejným ovocem, zatímco pro jiného hodně vítanou chuťovkou. Do jaké kategorie se řadíš ty? Ať je to jak chce, jedno se tropickému drahokamu odepřít nedá. Jeho stopy sahají do hodně vzdálené minulosti. Jisté prameny totiž uvádí, že byl neodmyslitelnou součástí jídelníčku našich předků už v roce 8000 př. n. l. Že by už tehdy věděli, co je to za poklad? Možné to je. Zde jsou famózní benefity, které pravidelná konzumace banánů může přinést i tobě.

Pomoc při hubnutí, kterou by byl hřích nevyužít

Že plody ukryté pod žlutou slupkou do dietního jídelníčku nepatří? Tomu nevěř ani náhodou, je to přesně naopak! Protože doslova překypují vlákninou, navozují dlouhodobý pocit sytosti, což je parádní prevence přejídání. Dodají ti také poctivou dávku draslíku, který má příznivý vliv na regeneraci svalů po náročném cvičení. Draslík ovšem také tlumí křeče i bolestivé namožení. Načerpáš z nich rovněž spoustu vitaminů skupiny B. O nich je známo, že urychlují metabolismus a přispívají ke spalování tuků. To jsi věděla? Hádáme, že tohle nebude jediná překvapivá informace. Co tam máme dál?

Zdroj energie, co ti přijde vhod

Jak již bylo zmíněno výše, protáhlé dary banánovníku obsahují vitamin B. A ten se ti hodí víc, než by sis pomyslela! „Béčko“ hraje klíčovou roli v přeměně sacharidů na energii, kterou tělo využívá k pohonu. Tenhle zaručený nakopávač je bezpochyby zdravější a levnější než litry kávy a energetických drinků, před jejichž nadměrnou spotřebou odborníci varují se vztyčeným prstem výstrahy. No vida, dobrá vzpruha.

Špatná nálada? Té už odzvonilo

Máš s blížícím se podzimem takovou malou depku? Dobrá rada nad zlato – vyzraj nad ní banánem. To, že právě on je výborným zdrojem tryptofanu, vědečtí výzkumníci na základě svých četných studií potvrdili již mnohokrát. Nejsi moc v obraze? Jmenovanou sloučeninu organismus využívá k produkci hormonu štěstí, tedy serotoninu. Co z toho plyne? Každé sousto exotické dobroty platí za zprostředkovatele dobré nálady. A před ní přece splíny berou nohy na ramena!

Nezlomné zdraví, z něhož se můžeš jen radovat

Ještě jsme tě dostatečně nepřesvědčili o tom, že ovoce, na němž si údajně rád pochutnával i makedonský král a vojevůdce Alexandr Veliký, by sis z obchodu měla domů nosit častěji? Poznatky americké studie publikované v časopise Journal of Nutrition, sdělují, že ti, kteří ho jedí pravidelně, vykazují bezpečnější hodnoty krevního tlaku, tudíž mají sníženou náchylnost ke kardiovaskulárním chorobám.

Banán jako takový díky své lepkavé konzistenci předchází žaludečním vředům, podporuje funkce celé trávicí soustavy a mírní příznaky premenstruačního syndromu. Lékaři si ho dokonce spojují i s posílenou obranyschopností a lepší pamětí. Sečteno a podtrženo, ve tvém jídelníčku by chybět vážně neměl. Nebo se snad o „banánová pozitiva“ necháš připravit?

A jak jsi na tom s banány ty, chutnají ti? Pak se nabízí zásadní otázka. Co děláš s jejich slupkami? Ve videu máš návod, jak je využít v boji proti akné a vráskám!

Foto: Shutterstock.com

4.8.2020 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist