5 největších mýtů o jarním detoxu

Chystáš se dopřát si detox a myslíš si, že přitom krásně zhubneš? Nebo snad žiješ v domnění, že hubnutí podpoříš detoxem v kombinaci se saunováním? Chyba lávky! Jaké panují o detoxu největší mýty?

detox-myty1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Mýtus č. 1: Pravidelný detox těla musí být

I když jsme denně vystavováni celé řadě toxinů, není pravda, že musíme svůj organismus pravidelně pročišťovat neboli se detoxikovat. V případě detoxu lidé stále věří tomu, co říkají v reklamě, i když jejím primárním cílem je prodat nějaký produkt. „Skutečnost je ale taková, že lidské tělo má proti toxinům velké množství přirozených obranných mechanismů. A to kůži a některé orgány, v nichž probíhá detoxikace organismu. Patří sem ledviny, játra a plíce, ale také střeva, respektive celý zažívací systém. Ledviny filtrují z krve škodlivé látky a spolu s přebytečnou vodou je odvádějí pryč z těla. Játra dokážou většinu toxických látek, kam můžeme zařadit i alkohol, přeměnit na látky, se kterými umí tělo pracovat a umí je vyloučit. Ty jsou pak následně vylučovány močí, stolicí, dechem nebo potem. Je třeba však upozornit, že se jedná o procesy, které organismus zatěžují, proto je vhodné, aby jich probíhalo co nejméně,“ vysvětluje hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

Mýtus č. 2: Účinky detoxikace zvyšuje saunování

I když si naordinuješ očistu těla a budeš chodit pravidelně do sauny, neznamená to, že se díky tomu zbavíš škodlivin a z těla se ti vypaří nechtěný tuk. „Sauna je ideální na posilování imunity. Kromě toho zlepšuje náladu a v určitých případech i stav pokožky. Stěží se však sauna může stát základem detoxikace. Pocením se z těla vylučují zejména voda a minerální látky. Toxinů se během pocení v sauně vyloučí pouze zanedbatelné množství,“ říká Bartolomějová. Takže, pokud chceš mít čisté tělo, nech ho dělat svou práci.

Mýtus č. 3: Při detoxu se zbavíš toxinů i tuků

Obojí je mýtus. Toxinů se tělo zbavuje průběžně samo. Nepotřebuješ k tomu žádné zázračné detoxikační diety. A že se zbavíš tuků, ještě neznamená, že se zbavíš nadbytečných kil, spíš by sis měla dát pozor na své zdraví. „Jak už jsem zmínila výše, při detoxikační dietě je značně omezen příjem, přičemž deficit se týká i důležitých vitamínů, minerálních látek a v neposlední řadě bílkovin. To má za následek dočasný úbytek na váze, ale i možné zdravotní potíže, zvlášť pokud zvolíte několika týdenní očistný program,“ varuje Monika Bartolomějová a dodává, že jakmile detoxikační dietu ukončíš a vrátíš se ke klasickému stravování, kila půjdou opět nahoru. Trvale zhubnout je možné pouze tehdy, když kompletně změníš životní styl, začneš se více hýbat a ze svého jídelníčku vyloučíš sladkosti, alkohol, mastné a tučné potraviny.

Čtěte také:

Mýtus č. 4: Po detoxu se budeš cítit skvěle

„Ve své praxi jsem slyšela příběhy spousty lidí, kteří tvrdili, že se po detoxu cítí skvěle, jsou plní energie, zbavili se akné, lépe se jim spí a dokonce jim jde i lépe hubnutí. Toto je podle mě pravda tak napůl. Při detoxikaci člověk nejí průmyslové či jinak nezdravé potraviny, nepije kofein a alkohol, tedy se může cítit lépe než před samotným detoxem. Stále však platí, že neexistuje žádný důvěryhodný důkaz o tom, že jakýkoliv detox má na tělo pozitivní účinky v podobě očisty,“ tvrdí Monika Bartolomějová. Další variantou, proč detox podle některých funguje, je starý známý placebo efekt.

Mýtus č. 5: Po detoxu zhubneš

Jakmile slyšíš detox, hned si představíš pár dnů na zeleninových šťávách a následný rychlý úbytek kil? Tak to ještě zadrž a do detoxu se tak rychle nežeň. Podle mnohých odborníků z řad lékařů, nutričních specialistů i zkušených fitness trenérů totiž detoxikační diety nefungují. „Drastické detoxikační diety sice mohou vypadat jako rychlé a efektivní řešení, jak se zbavit kil navíc, jenže případný rychlý počáteční úbytek na váze je zapříčiněn hlavně tím, že je člověk v kalorickém deficitu – hladoví. Kromě toho první ztracená kila jsou v podobě glykogenu a vody,“ upozorňuje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Mgr. Kateřina Hollerová. „Proti očistě těla nic nemám, dokonce ani proti zařazování jednodenního půstu například 1–2 měsíčně, ale ne v souvislosti s hubnutím. K tomu je zapotřebí změnit celkový životní styl,“ dodává trenérka Katka.

Jestli sis myslela, že detox to je smoothie a zeleninové vývary, pak věř, že při detoxu můžeš i jíst. Stačí do svého jídelníčku zařadit ty správné potraviny. Tady máš jeden prima detoxikační recept.

Detoxikační omeleta

Ingredience:

  • 1 vejce
  • 2 bílky
  • 200 g mladých kopřiv
  • 2 stroužky česneku
  • 1 malá cibule
  • zeleninový vývar
  • 1 PL olivového oleje
  • kurkuma
  • sůl
  • pepř

Postup: Listy velmi mladých kopřiv omyj a jen krátce (asi  minutu) povař v 1 litru vody, kterou osol (kávová lžička na 1 l vody). Osolením vody zabráníš zhnědnutí kopřiv. Uvařené kopřivy nech okapat na cedníku a lehce je rozmixuj na malé kousky. V kastrolu na oleji orestuj 1 stroužek česneku a cibulku. Můžeš přidat trochu zeleninového vývaru a krátce povař. Přidej kopřivy. Můžeš ještě dochutit čerstvě prolisovaným česnekem a popřípadě solí. Rozpal pánev, kterou jen lehce vytři olivovým olejem. V misce rozšlehej vajíčko a bílky. Osol, opepři a přidej kurkumu. Vlij do rozpálené pánve a peč z obou stran. Na závěr přidej dovnitř kopřivovou směs, přelož a servíruj.

Foto: Shutterstock.com

29.3.2022 12:00| autor: Redakce z dostupných zdrojů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist