20 minut, 10 hodin, 3 dny… Co se děje s tělem, když típneš poslední cigaretu?

Už tolikrát sis slíbila, že přestaneš kouřit. Jenže pořád nic. Možná ti jen chybí správná motivace. My jednu máme. Už po pár minutách od típnutí poslední cigarety tělo začne pozitivně reagovat. Jak? Tohle ti pomůže zbavit se smradlavého zlozvyku!

cigarety-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Tak jo, nebudeme si nic nalhávat. Statistiky jsou prostě šílené. Celosvětově se odhaduje počet kuřáků na 1,3 miliardy. Čekala jsi to horší? Nechval dne před večerem. Z průzkumů vyplývá, že každý rok zemře na následky kouření pět milionů lidí. To je v průměru 560 závisláků za hodinu a 13 500 jedinců denně. Pěkně tě to vyděsilo? Bude hůř!

I Česko je zahaleno v dýmu!

Se svým zdravím vědomě hazarduje 2,5 milionu našinců. 20 procent úmrtí v ČR mají na svědomí cigarety. Podle odborníků každá vykouřená krabička zkrátí život o 100 minut. Počítáš, kolik jich padlo za poslední dobu? Lepší po tom nepátrat…

Jak si tedy pojistit dlouhověkost a šťastné stáří? Máš osud ve svých rukou. Stačí přejít na druhou stranu barikády, tedy k nekuřákům. A co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek. Inspirativní průvodce v minutách i dnech je tady!

Lékařská sonda do hlubin odvykání

Lékaři popsali, co všechno ovlivní tvoje rozhodnutí nekouřit. Tohle tě čeká a nemine, když od posledního šluku uběhne…

20 minut

Nejhorší je první krok, co? Ale děláš pro sebe velkou službu. Už za takovou chvilku organismus plesá blahem. Krevní tlak a tepová frekvence se vrací do normálu. Zvyšuje se prokrvení nohou a rukou. Už nebudeš potřebovat dvoje ponožky, aby ses zahřála!

10 hodin

Hodnoty nikotinu padají o 90 procent. Mírně klesá riziko infarktu. Zlepšuje se koncentrace kyslíku v krvi, takže jsi pozornější. Bude se ti dokonce lépe spát. Kam se hrabe meduňkový čaj nebo teplé mléko s medem!

48 hodin

Tělo už eliminovalo veškerý oxid uhelnatý. I nikotin opustil prostor. Plíce se pomalu zbavují znečištění, tudíž o chrchlák není nouze a místy to vypadá na záchvat tubery. Na druhou stranu se dost zbystřuje čich a chuť. To vůbec není na škodu!

3 dny

Páni, jde to rychle! Už za 72 hodin se o dost lépe dýchá. (Dýchací cesty se totiž rozšiřují.) Žádný jazyk na vestě při výšlapu do druhého patra. Víš, kolik ušetříš času, když neproběhne zastávka na každém odpočívadle?

1 týden

Bod zlomu. Chuť zapálit si je sice vražedná, ale pevná vůle se vyplácí. Výrazně se nakopává funkce plic. Konečně se mohou soustředit samy na sebe a ne na ty škodliviny, kterými si je zásobovala horem dolem.

1 měsíc

První důležitá meta, která potvrzuje, že to myslíš opravdu vážně. To nejhorší máš za sebou a zdravější zítřky před sebou. Krevní oběh šlape jako po drátkách. Problém ti nedělá rychlejší chůze ani pomalejší běh. Nebe a dudy v porovnání s tím, jak to vypadalo před čtyřmi týdny, kdy jsi chvátala na tramvaj.

3 měsíce

Svíravé bolesti lýtek, které tě jako kuřáka trápily, jsou minulostí. I kašel už se dává konečně na ústup. Jakákoliv fyzická námaha přestává být utrpením. Plíce pracují lépe o 10 procent a jejich vděk nezná mezí.

6 měsíců

Uvědomíš si, že jsi strašně dlouho nebyla nemocná. Chřipka a viróza? Co to je? Regeneruje se nejen tvůj organismus, ale především dýchací cesty. Taky zaregistruješ, že energie, kterou jsi vždycky postrádala, máš najednou na rozdávání. Asi omezíš i pití kafe, což se taky musí vyzdvihnout. V práci budeš létat jako motorová myš i bez kofeinu!

1 rok

Pořádný důvod k oslavě. Něco jako druhé narozeniny! O polovinu se snižuje riziko cévních onemocnění, srdečního záchvatu a mrtvice. Hodně se vylepšuje imunita. No nediv se, i obranyschopnost jde s každou vykouřenou cigaretou do kytek. Jo, každá sranda něco stojí…

5 let

Hrozba infarktu je na úrovni nekuřáka. Až teď, po těch letech, si teprve můžeš oddechnout, že už nejsi v první linii. Ještě pořád ale není vyhráno, to si zase nemysli!

10 let

Začíná klesat riziko vzniku rakoviny jícnu, úst a krku. Ano, i těmhle libůstkám jsi chodila pořádně naproti s každou návštěvou trafiky.

15 let

Až nyní je tvůj kardiovaskulární systém v takovém stavu, jako by sis nikdy v životě nezapálila. Můžeš se hrdě hlásit k nekuřákům bez poskvrnky. Tělo už je pročištěno a funguje na 100 procent. Když to zvládneš až sem, budeš nejen zdravá, ale navíc hodně ušetříš.

Nekouřím a bohatnu!

I nad finanční stránkou je třeba se zamyslet. Když půjdeme do hloubky, jedna krabička stojí v průměru 100 korun a vydrží tak den, co si budeme povídat. Za měsíc je to už 3000 korun vyhozených z okna. Ročně přijdeš o 36 500 korun, a teď pozor, 40 let kouření tě přijde na milion! To už je pořádný ranec!

Že tenhle zlozvyk je dost na obtíž? Nejlépe ze všech to zahrál Gene Hackman v komedii Před svatbou ne! Mrkni na video, tam o vtipné scénky s cigaretou fakt není nouze… Mimochodem, i u žádosti o ruku se zakuckává!

Jak jsi na tom ty? Jsi kuřák, vyléčený kuřák, nebo jsi to nikdy ani nezkusila? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, budeme se těšit na příspěvky!

Pro lepší dýchání vyzkoušejte kyslíkový koncentrátor.

Foto: shutterstock.com

15.6.2020 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist