Femina.cz » Magazín » Wellness » Pivem ku zdraví aneb Je s pivem svět opravdu hezčí?

Pivem ku zdraví aneb Je s pivem svět opravdu hezčí?

Pivem ku zdraví aneb Je s pivem svět opravdu hezčí?

Magazín: Wellness | autor: Čtenářský příběh - lidka2 | vydáno 20. 11. 2012

My víme, že pivo je především alkohol. Ale i alkohol může být v malých dávkách prospěšný, a to jak našemu organismu, tak i psychice. A podvědomě to asi tušíme, protože i přes všechno zdražování si na něj vždycky nějakou tu korunku vyšetříme. Alespoň u nás.

S trochou nadsázky je pro Čechy pivo něco jako tekutý chléb. Najdou se  samozřejmě i ti, co upřednostňují víno, případně alkohol nepijí vůbec. Většinou nám - tedy především mužům, ale nejen jim - pivo chutná, ale tělu také svědčí. Víte, co všechno můžeme od piva čekat?

Pivo obsahuje řadu vitamínů, především skupiny B, které působí pozitivně na nervovou soustavu (proto tento nápoj uklidňuje, když jsme ve stresu) a také příznivě ovlivňují rizikové faktory vzniku srdečně cévních onemocnění. Dále obsahuje více než třicet minerálních látek a stopových prvků: draslík, vápník, hořčík, křemík a další. Litr piva pokryje až čtvrtinu denní potřeby těchto vitamínů a například bezmála polovinu potřebné dávky hořčíku a 100 % zinku.

Střídmé pití (jak jinak) tohoto zlatého moku má jednoznačně kladný vliv na kardiovaskulární systém.  Dokonce i výsledky jedné odborné plzeňské studie potvrdily, že mírná konzumace snižuje hodnoty tzv. špatného cholesterolu a tedy potlačuje rozvoj cévních onemocnění způsobených usazováním tukových látek v cévách a důležitých orgánech, především v srdci a mozku. Pivo snižuje riziko infarktu i mrtvice. Při onemocnění ledvin zabraňuje vzniku ledvinových kamenů. Posiluje kosti, což je dobré zejména pro ženy v přechodu (další dobrá zpráva je, že stejné účinky má i pivo nealkoholické). Zlepšuje příjem kyslíku a podporuje prokrvování tělesných orgánů. Také se podařilo prokázat, že mírná konzumace piva je zdraví prospěšnější než abstinence.   Studií na toto téma byla vypracována u nás i ve světě celá řada a jejich závěry jsou pro milovníky piva více než příznivé a snad i lety prověřené.

Existuje bezpečná dávka?

Jediné spory se vedou pouze o to, co si představit pod pojmem střídmá konzumace a jaká je tedy dávka, která bude pomáhat a ne škodit? Samozřejmě je rozdíl, jestli si pivo dá muž nebo žena a záleží také na jejich věku i tělesné konstituci a dalších faktorech. Údaje i názory odborníků se ohledně bezpečné dávky postupem doby trochu liší. Vědci a lékaři se v podstatě shodují na tom, že je zásadní dodržovat tzv. bezpečnou dávku, za kterou je považováno 20 až 35 gramů alkoholu na den (samozřejmě za předpokladu, že jste zdraví).  Tomuto množství v současné době údajně odpovídají u dospělého muže 2 půllitry piva a dospělá žena si může dopřát dvě třetinky piva.

Pivo dělá hezká těla

Tento slogan jistě znáte, možná i s patřičným výtvarným projevem. Dlouho se věřilo tomu, že po pivu se tloustne. Ovšem fakt je ten, že pivo je po vodě a čaji nejméně kalorický nápoj; obsahuje méně kalorií než džusy a slazené limonády nebo třeba víno. Kde je tedy ten zakopaný pes? Problém je v tom, že látky obsažené v pivu podporují zároveň s trávením i chuť k jídlu… Snad vám tedy může být útěchou, že pivo obsahuje serotonin - hormon štěstí. Třeba se vám po něm bude zdát svět hezčí i přesto, že údajně každý šestý Čech jde raději na pivo, než aby si dopřál sex (skutečně netuším, jestli se tento údaj týká jen určitých věkových skupin a vlastních manželek…). Každopádně i zarytý odpůrce (nebo spíš odpůrkyně) piva by možná teď mohl vzít tenhle náš národní nápoj na milost. Co bychom neudělali pro zdraví?!

Foto: Profimedia.cz

Dopřáváte si pravidelně pivo?

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
25. 11. 2012 manislava pivo (reakcí: 0)
20. 11. 2012 bluen . (reakcí: 0)
20. 11. 2012 lidka2 * (reakcí: 0)
20. 11. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Blistex Triple Butters Balzám na rty

Blistex Triple Butters Balzám na rty

Hydratuje a vyživuje rty...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 19. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

19. 01. 2017 Horoskop Rak

Všechno, co budeš chtít v práci změnit nebo zrealizovat, bude smeteno ze stolu dřív, než stihneš svůj projekt či návr... Celý horoskop

Karta dne

Devět holí
Zachovej chladnou hlavu a drž si odstup od všech hádavých a konfliktních lidí! Pokud se necháš zatáhnout do nesmyslného sporu, věř, že nevyjdeš jako vítěz. Zbytečně se...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist