Femina.cz » Magazín » Zábava » Víno: Víte jak na něj?

Víno: Víte jak na něj?

Víno: Víte jak na něj?

Magazín: Zábava | autor: Redakce | vydáno 26. 08. 2009

Staňte se odborníkem přes víno!


O rostoucí popularitě vína u nás vypovídají statistiky naprosto jednoznačně. Za posledních padesát let vzrostla jeho spotřeba o více jak deset litrů na osobu, a průměrný Čech tak za rok vypije více než 17 litrů. Tento objem ale zdaleka nedosahuje evropského průměru, protože abychom na něj dosáhli, musel by každý z nás přidat téměř jednou tolik ročně. Počet vypitých lahví z vás ale odborníka na víno neudělá, a právě proto jsme pro vás nachystali cyklus vinařských rad.

Kde začít?


Kde jinde než v restauraci. Jak se vlastně zorientovat v tolika druzích vína, abychom se při objednávání necítili jako malý žáček u tabule? „K určitým pokrmům se hodí různé odrůdy vína, a pokud chceme zapůsobit, měli bychom znát ty nejvhodnější kombinace,“ radí profesor Vilém Kraus, přední český vinařský odborník a prezident Festivalu otevřených sklepů.

Vězte tedy, že k lehkým jídlům se hodí suchá kabinetní vína, jako je Müller-Thurgau nebo Ryzlink rýnský, naopak hutná jídla potřebují vína s větším obsahem alkoholu a extraktu, tedy Rulandské šedé nebo například Neuburk. „Ke kořeněným jídlům bych doporučil plná a výrazná vína, tedy Cabernet Savignon, Frankovku nebo Merlot,“ doplňuje Kraus.

Náš tip: Nebojte se zeptat číšníka, co by doporučil on. Vyhnete se tak případnému faux pas a navíc si otestujete kvalitu restaurace. Obecně totiž platí, že jaký číšník, taková restaurace.


Víno vyplivnou jenom odborníci


Správný výběr je ale teprve začátek. Poté nám totiž číšník nalije vzorek vína a na nás je, abychom zkontrolovali jeho kvalitu. Čirost, jas i jiskra nám řeknou, zda je víno zdravé. Poté si k vínu přičichneme, a nakonec ochutnáme a povalíme v ústech. „Například na jihomoravském Festivalu otevřených sklepů můžete vidět skutečné vinaře, kteří tento vzorek často nepolykají a vyplivnou ho. To bych ale v restauraci nedoporučoval, protože ne všichni by to mohli vnímat jako akt zkušenosti,“ vysvětluje se smíchem Vilém Kraus.

Náš tip: Řiďte se sami sebou. Pijte prostě víno, které vám chutná.

Za stopku nebo za patku, nikdy jinak

Samotná konzumace má taky svá pravidla. Pokud dolíváte sami, počkejte vždy, až když je sklenice prázdná a naplňte ji jen po její nejširší část, tedy přibližně do třetiny, a to i v případě, že máte v úmyslu svou partnerku opít. „Kruhovitým pohybem pak sklenici zavíníme,“ ukazuje Kraus.

Poslední radou je způsob držení skleničky, který vás může nemilosrdně prozradit. „Nikdy nedržte skleničku nahoře, protože upatlaná sklenice z vás okamžitě udělá balíka. Kromě toho vám víno zteplá,“ radí profesor Kraus. K držení sklenice slouží její stopka, zkušenější vinaři mohou držet za patu sklenice.

Náš tip: Držení za patku sklenice i kruhovitý pohyb při zavínění je lepší nejdříve nacvičit. Asi byste totiž nechtěli, aby se kvůli kruhovitému pohybu ocitlo víno kdekoliv jinde než ve vaší skleničce.

Na Festival za odborníky

Teď už znáte základní pravidla správné konzumace vína a nemělo by vás tedy nic překvapit. „Pokud se ale člověk chce dozvědět ještě něco navíc, pak doporučuji navštívit přímo některý z moravských sklípků, nebo ještě lépe Festival otevřených sklepů na Mikulovsku. Jeho podzimní vydání totiž bude plné zábavně-naučných programů, které z vás udělají téměř odborníka,“ zve manažer Festivalu otevřených sklepů, Aleš Tureček.

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
19. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 02. 2017 Horoskop Lev

Když se přestaneš jednou provždy opírat o berličky a začneš jednat jen sama za sebe, zjistíš, že ten, který ti neustá... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist