Femina.cz » Magazín » Móda » Boty vs. zdraví: Jsou horší podpatky nebo balerínky?

Boty vs. zdraví: Jsou horší podpatky nebo balerínky?

Boty vs. zdraví: Jsou horší podpatky nebo balerínky?

Magazín: Móda | autor: Wanda | vydáno 04. 06. 2012

Milujeme módu, body a podpatky, ale ne za každou cenu. Ani pro samotného Louboutina nestojí za to obětovat svá záda, klouby a chodidla. Tak jak to teda dělat, když nám ty vysoké boty tak sluší?

Nechte si poradit od lékařky MUDr. Michaely Tomanové i Věry Husarovičové, odbornice na zdravou obuv ze Zdravého obouvání OC Park Hostivař a vyrazte na nákupy vybavena citem i rozumem!

Trendy boty - velká inspirativní fotogalerie

boty inspirace fotogalerie


Milované i proklínané podpatky
Letní měsíce jsou jako stvořené k předvedení bot všech barev a tvarů, v nichž tak pěkně vyniknou vaše nohy. Ovšem ne každý módní kousek je pro ně ideální. Například podpatky vyšší než 3-4 cm již vašemu zdraví neprospívají. A nejsou to jen nohy, které nevhodnou obuví trpí. „Kromě přetěžování přední části nohy, kam se díky podpatku přenáší váha těla a dochází tak k ohýbání prstů, je rovněž namáhána páteř a dokonce se mění těžiště celého trupu,“ vysvětluje MUDr. Michaela Tomanová, která se ve své lékařské praxi v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí zabývá zejména problémy se zády. K bolestem krční páteře se často přidává i hlava a není třeba doplňovat, že pokud obuv na příliš vysokém podpatku nosí ženy často, prsty na nohou zůstanou trvale deformované, jedná se o tzv. kladívkové prsty. Chůze na vysokých podpatcích rovněž neúměrně namáhá kolenní klouby, což se bohužel týká i bot na vysokém klínu.

Jsou balerínky řešením? Ale kdepak.
Pokud jste získaly dojem, že balerínky jsou na dlouhé vycházky ideální, nenechte se mýlit. „Balerínky jsou velmi oblíbenou jarní a letní obuví, a pokud si v nich vyrazíte na nákupy, nic se neděje. Placatá bota je však pro dlouhodobé nošení hotové neštěstí, které se projeví zejména na vaší klenbě,“ upozorňuje Věra Husarovičová z prodejny Zdravé obouvání OC Park Hostivař a podotýká, že než placka už je pro nohy lepší pěticentimetrový podpatek. Určitou variantou tak mohou být speciální zdravotní vložky, které seženete ve specializovaných prodejnách. Další oblíbenou letní obuví jsou tzv. dámské žabky, které však odbornice na zdravé obouvání doporučuje maximálně k bazénu, na pláž či do sprchy na veřejných koupalištích, kde vás naopak mohou ochránit před nepříjemnou mykózou. Na dlouhé vycházky jsou však absolutně nevhodné, kromě toho, že nezajišťují stabilitu nohy, rovněž přetěžují podélné svaly na chodidle.


Jak tedy vybrat tu pravou?

Kvalitní obuv, ať už se jedná o letní sandál či sněhuli, by měla splňovat několik základních vlastností. Obecně bota musí zajišťovat správné obutí nohy, musí pomáhat při stoji a chůzi, podporovat nožní klenbu a udržovat patu ve správném postavení. „Nezbytností je správně modelovaná stélka, která je různě tvarována pro podporu klenby i pohodlnou chůzi. Podrážka neboli podešev je zase ochranným prvkem, který brání nohu před vnějšími vlivy, jako je vlhkost apod., ale současně udržuje kontakt chodidla s podložím,“ podotýká Věra Husarovičová z prodejny Zdravé obouvání OC Park Hostivař. Již zmiňovaný podpatek by měl být přiměřeně vysoký, odpovídat tvaru a účelu obuvi.

Neznamená to, že se v obavách o svá chodidla musíme na dobro vzdát vyšších podpatků. Vždy je však lepší volit tu pohodlnější variantu a rozhodně netrávit na deseticentimetrových podpatcích celý den. Ty jsou skutečně jen pro zvláštní příležitosti. Důležité je to, aby byla noha v přirozené poloze, aby byla dostatečně chráněna, což zajišťuje i vhodný, zdravotně nezávadný materiál, ideální je přírodní kůže. Vyvarujte se umělých a neprodyšných hmot, které neumožňují dýchání chodidla.

Čtěte: Nejvíc crazy boty všech dob!

Další články z rubriky

Komentáře (20)

Datum Autor Nadpis
17. 07. 2016 Sisi ...... (reakcí: 0)
11. 07. 2016 Kelly --- (reakcí: 0)
09. 09. 2012 somebody . (reakcí: 0)
09. 08. 2012 Danush Podpatky x balerínky (reakcí: 0)
08. 08. 2012 goldie ... (reakcí: 1)
02. 08. 2012 Nini_202 Boty (reakcí: 0)
14. 07. 2012 AdelaDankova balerínky (reakcí: 0)
01. 07. 2012 11789 :-( (reakcí: 0)
21. 06. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 06. 2012 misule14 Tenisky vs. podpatky (reakcí: 0)
17. 06. 2012 kolminka :) (reakcí: 0)
12. 06. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 0)
05. 06. 2012 ID botky (reakcí: 2)
05. 06. 2012 helenadon don (reakcí: 0)
05. 06. 2012 Daniela76 Boty (reakcí: 0)
05. 06. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
05. 06. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)
04. 06. 2012 AdelaDankova :)) (reakcí: 0)
04. 06. 2012 pepina . (reakcí: 4)
04. 06. 2012 lulu vedcum a doktorum neverim (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

23. 03. 2017 Horoskop Kozoroh

Vyraž do společnosti, kde máš šanci potkat svého pana Božského. Zadaná si dá pozor na nevěru, protože bude mít chuť n... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist