Femina.cz » Magazín » Hubnutí » Návrat k pohybu po porodu musí být hlavně bezpečný

Návrat k pohybu po porodu musí být hlavně bezpečný

Návrat k pohybu po porodu musí být hlavně bezpečný

Magazín: Hubnutí | autor: Renata Petříčková | vydáno 10. 09. 2012

Porod je pro tělo samo o sobě pořádná zátěž. A i když máte pocit, že jste naprosto v pohodě a fit, nepřeceňujte se a k normální aktivitě po porodu se vracejte opravdu pozvolna. Poradíme vám jak na to...

Návrat ke kondiční či sportovní pohybové aktivě musí být pozvolný. Pokud nic neuspěcháte, navážete na předchozí fyzickou kondici s úsměvem a lehkostí. Tajným trikem poporodních časů jsou prachobyčejné procházky.

Nepodceňujte procházky s kočárkem
Pokuste se chodit ven každý den a pokuste se alespoň chvílemi přizpůsobit tempo rychlejší chůzi. Naprosto jednoduše můžete poté tempo ještě zvyšovat, nebo dělat túry delší. Chůze je podceňovanou sportovní aktivitou a budete překvapena, jak rychle se vám zlepší fyzická kondička jen těmito pravidelnými procházkami.

Běhu a kolu se raději vyhněte
Naopak běh je těsně po porodu nevhodný, protože zatěžuje pánevní oblast, zvyšuje prokrvení a pravděpodobně budete v šestinedělí po běhu více krvácet.
Vhodná není ani jízda na kole či rotopedu, důvod si jistě dovedete představit. Bolavá místa, kde se dotýkáte sedla. I tady je třeba všemu dát čas na zahojení.

Jóga a protahovací cvičení
Jóga, různá klidná protahovací cvičení nebo dokonce orientální tanec – to jsou klidné pohybové aktivity, při kterých si navíc intenzivně uvědomujete vlastní tělo. Prožilo těhotenství a porod a to ho mohlo změnit. Jinak cítíte pánev, jinak klouby a některé svaly. Nyní je máte možnost v klidu znovu nalézt a sžít se svým novým tělem.

Kegelovy cviky klidně již v porodnici
Oslabení poševních svalů a svalů pánevního dna je po porodu obvyklé. Obrovská zátěž, kterou tato oblast prošla, způsobí dočasné ochabnutí. Zázračně působí Kegelovy cviky – tedy vědomé stahování těchto svalů (asi jako když chcete zadržet moč). S tímto cvičením začněte co nejdříve, budete mít nejen dobrý pocit, ale eliminujete tak nepříjemné doprovodné jevy tohoto uvolnění svalstva jako je lehká inkontinence.

Aerobic a břišní svaly až po šestinedělí
Nejprve se musí zhojit porodní poranění a břišní svaly.  Co však můžete, směle procvičovat protahovacími cviky, jsou záda. Pouhé úklony do strany s nataženou paží jsou doslova blahodárné pro svalstvo namáhané nošením nelehkého kojence.

Respektujte se
A jste-li unavená, cvičení klidně vynechte. Po porodu jsou sportovní aktivity dobrými sluhy, ale zlými pány.

TIP: Udělejte si radost a dopřejte si kvalitní sportovní podprsenku. Máte-li menší ňadra, s přehledem může nahradit i podprsenku při kojení. Při pohybu navíc pevně drží ňadra, která mohou být nalitá mlékem bolestivá a extrémně citlivá.

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
27. 09. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
16. 09. 2012 manislava po porodu (reakcí: 0)
11. 09. 2012 Daniela76 Návrat k pohybu (reakcí: 1)
11. 09. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
11. 09. 2012 jerenika + (reakcí: 2)
10. 09. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
10. 09. 2012 mipal (reakcí: 0)
10. 09. 2012 Renca78 jde jen o začátek (reakcí: 0)
10. 09. 2012 pepina . (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

26. 03. 2017 Horoskop Býk

Pokud máš dlouhodobý spokojený partnerský vztah, neriskuj nějakým úletem s kolegou nebo starým kamarádem. Za to ti to... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist