Život bez odpočinku je cestou do pekel. Proč?

Odpočinek, to sladké slovo vybízející k nicnedělání. Není to ale jen lelkování, měla by to být součást tvého životního rytmu, navíc hodně důležitá pro tvé zdraví. Víš, proč je odpočinek tak důležitý a umíš vůbec správně odpočívat a relaxovat?

zivot-bez-odpocinku-1100x618.jpgCelá galerie 15 Zdroj: www.shutterstock.com

Proč je odpočinek tak důležitý?

Odpočinek je lékem na únavu. Ve fázi regenerace dochází k detoxikaci, z tvého těla se vylučují odpadní látky a v rámci doplňování spotřebované energie se opět navyšují enzymy potřebné k obnově sil. A při nemoci či zranění je odpočinek dvakrát tak podstatný, jelikož jen samotným klidovým režimem se tělo hojí z nemocí, infekcí, zánětů a poranění, ale i z psychické újmy jako je deprese, posttraumatický šok, stres a dalších duševních strašáků.

Při odpočinku a relaxu tvůj organismus posiluje svoji obranyschopnost, a tak lépe zvládá různé zdravotní obtíže. A je-li tělo dobře odpočaté a zrelaxované, v budoucnu lépe se zdravotními obtížemi bojuje.

Přiměřeně a pravidelně

Věděla jsi, že pravidelným odpočinkem si můžeš dokonce prodloužit život? Budeš-li spát alespoň sedm hodin denně a třeba si během dne dopřeješ ještě malou porci relaxu (tak půl hodinku, až hodinku) nastavíš si tělo na delší časovou osu života. Vědecké studie totiž dokázaly, že lidé, kteří spí méně než sedm hodin denně a minimálně odpočívají, se dožívají nižšího věku než ti, co spí a odpočívají více.

Každý to máme trochu jinak v sobě nastaveno, protože někomu stačí méně spánku i odpočinku, ale pokud můžeš, tak zkus své biologické hodiny korigovat a nastavit tak, abys spala sedm hodin denně a vytvoř si podmínky k tomu, abys odpočívala alespoň hodinku během dne. Tvé tělo ti poděkuje.

Inspirace ve zvířecí říši

Když se mrkneš do světa zvířat, zjistíš, že odpočinek a spánek je naprostou přirozeností i nutností všech živočichů. V přírodě přežije jen ten silnější a oslabení vlivem nedostatku spánku a odpočinku má za následek málo sil k obstarání si potravy, delší dobu hladovku, s ní další úbytek sil a pak již jen smrt. Samozřejmě co tvor to jiný metabolismus i jiné nastavení fungování těla, ale v globálu je to jasné: když jsi zvíře a nespíš ani neodpočíváš, tak zkrátka nepřežiješ.

Umíš odpočívat?

Ano, je to možná dost otřepaná otázka, ale také hodně důležitá, protože mnoho lidí to fakt moc neumí. Každý vidí odpočinek po svém a trochu jinak a mnohdy šlápne vedle. Ono přemýšlení o tom (byť třeba v klidu), co musíš koupit a obstarat, co je potřeba doma vše udělat a co uvaříš k večeři není odpočinkem, pro tělo možná, ale pro mysl nikoli. Stejně jako jím není surfování po síti, čtení nových informací a zajímavostí z domova i ze světa, nebo sdílení a lajkování na sociálních sítích.

Odpočinek je o něčem jiném. Není nepodobný fázi, kdy usínáš. Jedná se totiž o totální vypnutí organismu, chvilkové odstřihnutí se od světa, jeho ruchu a podnětů. Jako když vypneš televizi. Jsi bez příjmu obrazu a zvuku. Tak by měl ideální odpočinek vypadat.

Fatální následky nedostatku odpočinku

Následky nedostatku odpočinku jsou skutečně hodně fatální. Jdou ruku v ruce s nespavostí, nadměrným stresem, podrážděností, depkami, problémy v pracovním i osobním životě i zdravotními obtížemi. Když totiž onemocníš, tělo ti naznačuje, že je někde chyba. Dává ti stopku a říká, že něco je špatně. A je-li těch drobných zdravotních vychýlení více, je nutno se skutečně zastavit, dobře se zamyslet a něco změnit. Dříve, než bude pozdě a dojde v rámci vyčerpání organismu k jeho kolapsu.

Co můžeš udělat sama?

  • nauč se odpočívat
  • uprav si rytmus dne, včleň do něj dostatek spánku
  • během dne odpočívej
  • pravidelně alespoň půl hodinky cvič
  • uprav si lépe a zdravěji jídelníček
  • najdi si zájmy, co tě baví a těší
  • začleň do každodennosti pobyt venku. Ideálně v přírodě. Stačí se procházet, běhat, nebo kombinovat chůzi a pohyb s posezením na lavičce a vyčistit si hlavu tím, že budeš vnímat jen přírodu.

Příroda = nejlepší doping

Příroda je pro tvůj organismus ten nejlepší lék. Je to takový zelený doping, nad nějž není. Máš-li tu možnost, je i třeba jen čtvrthodinka (ideálně půlhodina či hodina) v přírodě skvělá. Vypni mobil, zapomeň na starosti, práci a problémy a užívej si jen zeleň okolo. Dobrý je i kontakt se zvířátky, a tak máš-li domácího čtyřnohého kamaráda, máš napůl vyhráno. S ním tě pobyt v přírodě bude bavit dvojnásob a prospěje vám oběma.

Tipy jak na odpočinek a relax v přírodě

V přírodě zvolna pomalu zhluboka dýchej, nech plynout své myšlenky, můžeš i meditovat. Pokud však k meditaci nemáš vztah, tak třeba jen usedni, můžeš přírodu okolo i fotografovat či kreslit, nebo si číst či luštit křížovky. I když by bylo škoda díky dvěma posledním činnostem přijít o tu krásu okolo. Na chvilku zavři oči a jen poslouchej. U potoka či řeky koukej na jejich hladkou a klidnou hladinu, sleduj odlesky světel, slunce a nebe ve vodách. Cítíš tu vůni vody a vláhy? A když se posadíš zády opřená o kůru některého zdravého stromu, dostaneš od něj dávku energie. Stromy jsou přírodní energetické zásobárny. Samotný pobyt v lese je parádní energy drink nejen pro tělo, ale také pro tvoji duši a psychiku.

Stromy jako energy drink

Jistě jsi slyšela o dendroterapii. To je v podstatě léčba lesem a stromy v něm. A mimoto dendroterapie zahrnuje i průzkum vlivu stromů na člověka. Četné studie již prokázaly nezvratitelný kladný efekt pobytu v lese na každého jedince. Tvrdí se, že stromy jsou nejen zásobárnou energie, ale síly přímo léčivé. Opření se o kůru stromu nebo přímo jeho objímání je úžasný zážitek. Každý druh stromu má svoji určitou léčebnu sílu, kterou ti může tvým dotykem předat a poskytnout. Tak to určitě vyzkoušej.

A jak to máš s odpočinkem ty? Odpočíváš dostatečně, nebo s tím bojuješ? Poděl se s námi o své zkušenosti. A jak si užívají odpočinek a spánek obyvatelé zvířecí říše? Mrkni do naší fotogalerie.

Zdroj foto: Shutterstock.com

18.2.2021 2:00| autor: Pavla Košík Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist