Dobrovolně na rizikové těhotenství? Šílenost!

Rizikové těhotenství dokáže vystrašit leckterou nastávající maminku. Stále však existuje vysoké procento žen, které si ale rizikové těhotenství „nechají napsat“ úplně dobrovolně. Opravdu je to tak báječné, zůstat v těhotenství doma?

Vypadá to velice lákavě – nemuset chodit do práce a mít spoustu volného času. Někteří lékaři mají až 80% těhotných pacientek na rizikovém těhotenství. Ne všechny ale mají skutečný zdravotní důvod zůstat doma. „Celé těhotenství se mě všichni udiveně ptali, jestli fakt chodím ještě do práce. Vůbec nechápali, že chci pracovat co nejdéle,“ říká devětadvacetiletá Jana.

Horší než domácí vězení

Žena na rizikovém těhotenství už nemá takové výhody, jako dříve. Pohlíží se na ni jako na pacienta, který musí dodržovat léčebný režim. Oproti dřívější praxi mají nyní těhotné ženy omezeny vycházky jen na 6 hodin denně, ale ne každý lékař této maximální hranice využije. Může se tak stát, že se těhotná žena dostane ven na 2 hodiny a pak zase rychle domů. Dokonce i ti, kterým soud uloží domácí vězení, jsou na tom lépe. Domov nesmí opustit od 20 do 5 hodin, kdežto těhotné mají zákaz vycházení od 19 do 7 hodin!

Dovolená s písemným souhlasem

Pokud chce nastávající maminka na rizikovém těhotenství někam odjet třeba na víkend, musí mít písemné svolení od svého ošetřujícího lékaře. Dovolená v zahraničí je ještě komplikovanější – musí ji povolit úřady. Obecně ale platí, že na neschopence člověk nemusí být v místě svého trvalého bydliště, ale na adrese, kterou nahlásí lékaři. Takže pokud chce těhotná žena strávit celé léto třeba na chatě, stačí to oznámit svému doktorovi. 

článek

Kontroly chodí i na těhotné

Jedním z mýtů o těhotenství je ten, že kontroly nechodí na těhotné ženy. Omyl. Kontroly mohou přijít na kohokoliv, kdo je v pracovní neschopnosti, a těhotné nemají v tomto ohledu žádné úlevy. Dokonce ani výmluvy na nefunkční zvonek nebo spánek nemají šanci na úspěch. Pokud kontrola ženu doma nezastihne, může dojít ke krácení nemocenské nebo dokonce k propuštění ze zaměstnání. „Za celou dobu jsem neměla ani jednu kontrolu, ale to bylo taky možná tím, že sem se mezi tím stěhovala. Dokonce mi ženské z práce radily, jak můžu courat po venku, když si vymyslím, že nefungoval zvonek. Ale pravidla se změnila a i za poruchu zvonku už zodpovídám já. Kvůli tomu jsme hned v den nastěhování pořídili zvonek,“ přiznává třicetiletá Daniela.

Rizikové těhotenství jde do peněz

Když těhotná žena zvažuje, jestli zůstat doma nebo chodit do práce, hrají velkou roli finance. Rizikové těhotenství se z tohoto pohledu bere jako normální nemocenská –  3 dny se neplatí nic, další pracovní dny vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy a od 15. dne už sociálka vyplácí jen asi 60% měsíčního příjmu. Na mateřskou dovolenou lze jít nejdříve 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, do té doby se musí žena spokojit s nemocenskou. Teda pokud nevyužila připojištění. Některé pojišťovny nabízejí speciální produkty pro ženy s ohledem na těhotenství, rizika porodu nebo právě pro případ pracovní neschopnosti.

Jak pracovat v těhotenství?

Některé ženy zůstávají doma na rizikovém těhotenství proto, že je jejich práce fyzicky nebo psychicky náročná natolik, že ji už nemohou dále vykonávat. To je ale chyba. Zaměstnavatel má povinnost těhotnou zaměstnankyni přeřadit na lehčí práci. Pokud by za tuto práci náležel nižší plat, má žena nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Další možností je práce z domu. V případě, že žena může svoji práci vykonávat z domu a zaměstnavatel je tomu nakloněn, je to skvělý kompromis. Nastávající maminka zůstává v pohodlí domova, nepřijde o finance a nemá žádná omezení ohledně vycházek.

A co vy? Šla byste dobrovolně v těhotenství na neschopenku? 

Foto zdroj: profimedia.cz

3.6.2014 10:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist