Zaručená cesta ke štěstí? Minimalismus!

Dala jste si do nového roku nějaká předsevzetí? Pravděpodobně ano, a možná jedno z nich znělo: „Budu šťastnější.“ To je sice hezké, ale jak teď vlastně na to? Jednou z možností je minimalismus!

V čem minimalismus spočívá?

Minimalismus má původ v umění (sochařství, malířství), postupem času ovládl ale i další oblasti života, jako je hudba, filozofie a další. Vyvinul se tak až v určitý druh životního stylu. Jeho zastánci mají poměrně stručné a jasné heslo – zjednodušování. Nalézání a objevování jednoduchosti jako cesty ke spokojenosti je v dnešním světě možná tím, co potřebujeme. Vždyť kdy jindy se nám život zdál komplikovanější a nepřehlednější? Každá doba měla sice své složitosti, ale ta současná jako kdyby se v nich přímo vyžívala. Minimalismus je vlastně odlehčení od zbytečných věcí a činností, a tím pádem i starostí.

Proč se stát minimalistou? 

Důvodů není zrovna málo. Kdybychom měli jmenovat alespoň některé, byly by to tyto:

  • Ušetříte – když se přestanete zahrnovat nepotřebnými předměty, je jasné, že vám bude zbývat nějaká částka peněz.
  • Začnete žít kvalitněji – pokud omezíte kvantitu, začnete po nějakém čase téměř automaticky vyhledávat kvalitu, a to v mnoha oblastech.
  • Budete spokojenější – souhrn šťastných okamžiků, které budou vaše minimalistické snahy doprovázet, vyústí v dlouhodobější pocit spokojenosti.
  • Vylepšíte své vztahy – minimalista kolem sebe nepotřebuje kvantum lidí, se kterými nemá čas rozvíjet opravdové vztahy, ale stačí mu několik nejbližších, se kterými ho pojí pevná vazba.

článek

Jak na to?

Jak bylo naznačeno výše, minimalismus se může stát celkovou životní filozofií, a potom doprovází člověka obrazně řečeno na každém kroku. Většinou se ale musí někde začít. Nabízíme několik příkladů, kde se uplatnění minimalistických snah přímo nabízí.

  • Bydlení – rozhlédněte se kolem sebe a zkuste se kriticky zamyslet, zda by vašemu příbytku změna ve stylu minimalismu neprospěla. Není samozřejmě hned nutné vyklidit celý dům, ale co třeba ložnici? Jednoduché a účelové řešení této místnosti určitě přispěje k lepší kvalitě spánku.
  • V péči o sebe – nemusí z vás být rovnou popelka, ale kolikrát si kupujeme opravdu nadbytečné množství přípravků. V mnohém můžeme chemii nahradit přírodou a jejími dary. A pokud si dopřejete dostatečné množství spánku a vody, bude vám stačit místo tří krémů jeden.
  • V kuchyni – heslo zní používat co nejvíce základních surovin. Volte jednoduchá jídla, která nejsou dále zbytečně upravována, hleďte na kvalitu místo kvantity. Ušetříte čas a uděláte i něco pro své zdraví.
  • V práci – rozrušují vás dennodenně desítky zbytečností, které odvádějí vaši pozornost od toho, co máte opravdu dělat? Stanovte si priority, odpojte svůj PC od různých sociálních sítí a dalších lákadel a soustřeďte se na to, co je pro danou chvíli nejdůležitější. S minimální snahou pak dosáhnete maximálních výsledků.

Napadají vás, milé čtenářky, další tipy a rady, jak si zjednodušit život? Budeme za ně rádi, napište nám do diskuse. 

Foto zdroj: profimedia.cz

13.1.2014 8:00| autor: Lenka Šimková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist