Kojení: Máte málo mléka? Pomozte si přírodní medicínou

Kojit, kojit, kojit – to dnes slyší maminky ze všech stran. Ale co když má některá málo mléka a musí sáhnout i k umělé výživě? Je proto horší matkou? NE! Každá chce dát svému dítěti to nejlepší, a než ho nechat hladovět, je lepší dokrmit umělou výživou. Přesto je dobré vědět, jak laktaci podpořit.

Když víte, co vaši nedostatečnou tvorbu mléka způsobilo, máte výhodu. Nejdříve je totiž dobré příčinu odstranit, pokud to jde. Jste-li unavená a vyčerpaná, zkuste svěřit dítko třeba babičce a vyspěte se. Máte-li ucpané mlékovody, dejte si tvarohový obklad a zatvrdlé místo rozmasírujte. Pokud moc cvičíte, omezte to. Příčinou může být také nesprávná technika kojení nebo třeba příliš krátké kojení a neúplné vyprázdnění prsů.

Čínská medicína: jehličky a magnetky

„Mléčná žláza a tvorba mléka jsou ovlivňovány třemi akupunkturními drahami – dráhou žaludku, jater a přední střední dráhou,“ vysvětluje Miloslav Fiala, který se čínské medicíně věnuje již řadu let. Pokud se mléko vůbec netvoří, je příčinou nedostatek energie a krve v dráze žaludku, protože došlo k jejich vyčerpání během těhotenství a porodu. Pokud se mléko tvoří, ale nespouští, dochází ke stagnaci energie v dráze jater. To bývá způsobeno neklidem, stresem nebo prostředím. Nejčastěji se jedná o kombinaci obou problémů a dá se ženám pomoci. „Akupunktura je velmi vhodná, ale vzhledem k nutným častějším návštěvám akupunkturisty bych volil akupresuru (tlak na aktivní akupunkturní body), či ušní akupunkturu tzv. trvalkami. To jsou jehličky či magnetky umístěné na boltci ucha,“ doporučuje Miloslav Fiala. Ucho, stejně jako dlaně a chodidla, odráží celé lidské tělo. „To, co ovlivníme v tomto mikrosystému, se odrazí v celém systému,“ vysvětluje Fiala.

Tradiční čínská medicína není ale jen o akupunktuře. Tu je dobré doplnit také bylinkami. Na podporu tvorby mléka je vhodná směs anýzu, kopretiny a kopru. „Trochu kontroverzním je zařazení burských oříšků do jídelníčku vzhledem k tomu, že je to podstatný alergen. Ale to už je věc civilizačních poruch a ne poruch laktace,“ upozorňuje Miloslav Fiala.

Homeopatie: poraďte se s odborníkem

Příznivý účinek homeopatie na tvorbu mléka je dobře znám a některé maminky při problémech s laktací rovnou sáhnou po přípravku Ricinus communis 5ch, který podpoří sekreční funkci a pomůže dostat ven mléko, které se v prsu tvoří. „Ricinus je nejznámější, ale nepomáhá vždycky, zvlášť, když je tam zásadnější problém,“ upozorňuje MUDr. Jana Hlavsová. „Když je mléka obecně málo a jsou tam i jiné problémy s prsy, bulky, mastopatie a podobně, pak bych doporučila Graphites AKH,“ dodává. Třetím stěžejním homeopatikem podporujícím laktaci je Apis mellifica AKH. Pomáhá s nastartováním laktace třeba po císařském řezu nebo při hormonálních problémech.

Vždy je ale potřeba se nejprve poradit s odborníkem na homeopatii, protože nedostatek mateřského mléka může být způsoben i různými individuálními problémy a řešením pak mohou být jiné homeopatické přípravky. Pro radu si můžete zajít do lékárny, homeopatické poradny nebo i k některým lékařům.

článek

Bylinky: porodní báby věděly, jak na to

Rodilo se a kojilo i bez medicíny a nejvíce zkušeností s tím měly porodní báby. Ty také dokázaly poradit při nedostatku mateřského mléka – většinou přišly na řadu bylinky. Dnes se dají sehnat již hotové bylinné směsi v podobě čajů pro kojící ženy, nebo si je můžete namíchat samy. Tvorbu mateřského mléka podpoří listy pohanky, čekanka, kmín kořenný, fenykl, anýz, bukvice, bazalka, pupava obecná, pískavice řecké seno nebo brutnák a další. Navíc vy i vaše miminko oceníte, že kmín, fenykl nebo anýz pomáhají proti nadýmání.

Zdravá strava: dobře jíst, hodně pít

Už naše babičky věděly, že po porodu žena potřebuje pořádný hrnec slepičí polévky. Pomáhá posílit vyčerpaný organismus a doplňuje tekutiny. Polévky by vůbec měly být hojně zastoupeny v jídelníčku po celou dobu kojení, právě kvůli tekutinám. Ty vhodně dodáme i v podobě bylinkových čajů, mléka, ovocných šťáv nebo neperlivé vody. Samozřejmostí je hodně ovoce, zeleniny a mléčných výrobků. Kojící ženy by se měly naopak vyvarovat nadmíry uzenin a sladkostí. V případě podezření na alergie je nutná obezřetnost i třeba při konzumaci ořechů nebo citrusů.

Sen každé matky: dostatek spánku a kvalitní odpočinek

Nedostatečná tvorba mléka bývá často způsobena právě únavou, vyčerpáním a stresem. Snažte se využít každé volné chvilky k odpočinku a spánku. Naučte se načerpat energii i s dítětem – třeba na procházce v přírodě. Nemusíte být superžena a každý pochopí, když nemáte doma perfektně uklizeno.

Tvorba mléka se vám může znovu vrátit do normálu, nebo jen trochu zvýšit s nutností stále dokrmovat umělou výživou. Každopádně kojení nevzdávejte, vyhledejte třeba i laktační poradkyni a zkoušejte různé možnosti. Protože každá kapka se počítá.

Máte svůj vlastní osvědčený recept? Co pomohlo zvýšit tvorbu mléka vám?

Foto zdroj: profimedia.cz

6.5.2014 12:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist