Budíš se v létě už se sluncem? Tipy, jak si prodloužit ráno a pořádně se vyspat

V létě to prostě žije, všechno srší energií, ponocujeme dlouho do noci a ráno se budíme do krásného slunečního dne. Je pravda, že v létě potřebujeme daleko méně spánku než v zimě, ale občas by se šiklo si trochu pospat, že? Jenže, co když tě slunce pokaždé vytáhne z postele už v pět ráno?

spani-v-lete-1-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Opět tě vzbudilo ranní slunce, a i když máš ještě dvě hodiny k dobru, už nezabereš? Poradíme ti, jak si ráno pospat a jak se ubránit slunečním paprskům. Máme šest tipů, které ti spánek prodlouží.

Zatemni

Je sice nádherné, když ti ráno do ložnice prosvítají paprsky slunce, ale jestli se chceš do sytosti vyspat, potřebuješ tmu. Takže si pořiď žaluzie, velké tmavé závěsy nebo alespoň klapky na oči. Tímhle tak trochu ošidíš přírodu, která tě volá brzy ráno z postele.

Bez alkoholu

Pokud se chceš pořádně vyspat, zapomeň na skleničku vína před spaním. Možná ti pomůže rychleji usnout, ale spánek nebude kvalitní a ani tak dlouhý. Alkohol tě zkrátka vyžene z postele dříve, než když bys šla do postele střízlivá. Říkáš si, že to je přeci naopak a většina opilců vyspává až do oběda, ale jen si vezmi, kolik naspíš, když se vracíš ve dvě v noci z večírku a kolik hodin věnuješ spánku, když jdeš do postele už v deset. Nehledě na to, že se vzbudíš dehydrovaná a neodpočatá.

Vyměň ložnici za jiné místo

Je sice pravda, že v posteli se člověk vyspí nejlépe, ale v létě prostě panují jiná pravidla. Jestli ti do ložnice paří slunce od samého rána, do toho jde hluk z ulice, nebo se vzbudíš zpocená jak myš, protože zrovna v ložnici máte největší parno, tak není od věci se poohlídnout po jiném loži. Například ustlat si v kuchyni, kde ti půjde příjemný vánek ze dvora.

Sportuj

Aby si tělo opravdu odpočinulo, musíš ho nejdříve unavit. Proto se přes den více hýbej, a i když je vedro k padnutí, nezapomínej na sport. Nemusíš se přeci mordovat v posilovně nebo se pokoušet o infarkt v třicetistupňovém parnu běháním, ideální sport v létě je plavání, turistika nebo jóga. Pokud budeš celý den jen sedět, není divu, že přijdou problémy se spánkem.

Zjisti si, kolik spánku potřebuješ a posuň si večerku

Každý má potřebu spánku jinou. Zatímco tvá kolegyně je čerstvá i po čtyřech hodinách v posteli, ty prozíváš den, i když jsi spala sedm hodin. Proto si nejdříve urči, kolik spánku potřebuješ a mysli také na to, že během spánku se střídají různé fáze a právě v REM fázi je člověk náchylnější na probuzení. I když je to tak trochu vyšší dívčí, ale když vypozoruješ, v kolik se budíš, když jdeš spát v určité hodiny, zjistíš, jak se ti střídají jednotlivé fáze. Pokud se budíš v pět ráno, znamená to, že se dostáváš do REM fáze a je snadnější tě vzbudit. Proto zkus večerku posunout o půl hodiny dopředu či dozadu a uvidíš, co se stane.

Nespi přes den

I když se ti oči klíží únavou, tak hezky si ti leží na dece u vody a ty by sis nejraději tak na hodinku dáchla, zkus to vydržet. Protože když si dopřeješ spánek přes den, je pravděpodobné, že budeš druhý den ráno v pět hodin zase mžourat do stropu. Proto si nastav přesná pravidla a zkus spát v noční hodiny.

A co ty? Míváš v létě problémy se spánkem? Budí tě horko, hluk či světlo nebo když zabereš, nevzbudí tě ani deset vrtaček dohromady? Napiš nám svoje rady, jak si krásně ráno pospat.

foto:shutterstock.com

26.7.2019 10:00| autor: Alžběta Bublanová | zdroj: Shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist