Muži vs. ženy: Kdo potřebuje více spánku a proč?

Jak to chodí u vás doma? Zatímco ty máš ještě půlnoc, partner už nějakou dobu řádí po bytě? Nic překvapivého! Vědci totiž odhalili, že co pohlaví, to jiná potřeba spánku. A důvod je hodně zajímavý!

To, že ženy zvládají více úkonů najednou, není žádným tajemstvím. Novozélandský psycholog amerického původu James Robert Flynn dokonce tvrdí, že souběžné aktivity (úklid, komunikace s okolím, péče o děti, vaření…) vedou k rozvíjení inteligence. Tak alespoň nějaký bonus na každodenním zápřahu! Jenže pozor, tento dar „rozkrájet se“ má kromě vyššího IQ vliv i na další věc…

Více přemýšlení, větší únava

Vědci ze Severní Karolíny na základě vlastního výzkumu zjistili, proč jsou dámy novodobé Šípkové Růženky. Potřeba dlouhého spánku podle nich vyplývá právě ze schopnosti vykonávat různé činnosti v jeden okamžik!

Logicky, extrémní „nasazení“ představuje nemalou zátěž pro mozek. Ten se následně potřebuje nějak zregenerovat, aby mohl zase šlapat na plné obrátky. A pobyt v peřinách je pro něj přesně to pravé! Jak to vypadá na opačné straně barikády? Hádat můžeš dvakrát…

Ranní ptáče v kalhotách

Teď samozřejmě nechceme nikoho pomlouvat, jen vycházíme z potvrzených vědeckých faktů. Muži se zpravidla soustředí pouze na jeden daný úkol. Abychom zase byli fér, někteří „šikulové“ dokáží řídit auto a u toho dokonce i mluvit. Ale v zásadě platí, že nezvládají hodně věcí naráz, jako jejich něžné polovičky. Nemají na to kapacitu! Tím svou hlavu šetří, jejich mozek není vyčerpaný, a proto jim bohatě stačí kratší relax. Jako fakt!

Čím intenzivněji svůj mozek používáte během dne, tím více spánku potřebujete, aby si mohl odpočinout od přílivu informací a přejít do režimu obnovy,“ vysvětluje Jim Horne, specialista na spánek, který na výzkumu spolupracoval. Co z toho plyne?

Nejsme líné, ale výkonné

Posloucháš své tělo? Jestli ne, tak bys měla. A pokud jsi unavená a můžeš si to dovolit, zkrátka se prospi! Odborníci jsou toho názoru, že i malý šlofík odpoledne je jen ku prospěchu věci. Jen by neměl přesáhnout hodinu a půl, protože pak způsobuje ospalost, která ti „zatopí“ až do večera. Neměj tedy výčitky a skoč do peřin. Je to vlastně daň za to, že jsi multifunkční a všechno zvládáš tak skvěle!

A jen tak mimochodem, kdo za spánek „umí vzít“, jsou jednoznačně naši čtyřnozí mazlíčci. Tohle vtipné video snad ani nepotřebuje komentář!

Co si o tom myslíš, souhlasíš s tím všemi deseti? Napiš nám svůj názor do diskuze pod článkem, budeme se těšit na příspěvky! A když už jsme u toho spaní, mrkni se také do galerie, najdeš tam postele, které bychom být dětmi jednoduše milovali.

Foto: Shuterstock.com, pinterest.com

8.2.2017 6:00| autor: Lucie Feiková

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist