9 úžasných pravd o snech. Jak je to se symbolikou a nočními můrami?

Sny jsou něco naprosto fascinujícího! Víš, proč se nám vlastně zdají, z jakého důvodu si pouze některé z nich pamatujeme, nebo jestli jde jejich děj nějak ovlivnit? Zjistili jsme pro tebe o snech všechno!

sny-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Sen může být tajemný, strašidelný, vzpomínkový i erotický. Někdy varuje, jindy vyvolává příjemné pocity. Hledáš ještě hlubší smysl, nebo se pořád dokola ptáš, proč nějaký určitý sen nejde přivolat lusknutím prstů? Fakta hovoří za vše!

1. Jak se realita dostane do snu?

Vědecké statistiky jasně potvrzují, že lidé dávají skrz snění průchod svým tajným přáním a tužbám. Máš zrovna dietu a vzdáváš se sladkého? Může se ti často zdát o pěkně velké čokoládě či dortu! Líbí se ti ten hezký soused z vedlejšího domu? Je možné, že se ti dostane do hlavy během spánku. (Pochopitelně i bez kalhot.)

Zkrátka to, co chceme, ale nemůžeme mít, je obvyklá součást scénáře našeho soukromého, nočního filmu za zavřenými víčky. Není to nic špatného ani trestuhodného. Jedná se o naprosto přirozenou záležitost.

2. Kdo sní černobíle? 

Myslíš si, že je naprosto samozřejmé, že ve spaní všechno vidíš barevně? Každý nemá tolik štěstí! Podle vědců jenom 70 % lidí vnímá během spánku barvy, zatímco zbylých 30 % sní v černobílé verzi.

3. Snová paměť. Proč nefunguje? 

Možná bys přísahala, že víš naprosto přesně, jaký jsi v noci měla sen – od začátku do konce, ale odborníci jsou přesvědčení, že je to jen malý výtah z celkového procesu. Pokud se do rána několikrát probudíš, je pravděpodobné, že si druhý den nemůžeš absolutně nic vybavit. Navíc v noci se ti zdá snů několik, pamatujeme si však jen ty, které se nám zdají v době probuzení.

4. I zvířata mají svůj svět

Přistihla jsi svého domácího mazlíčka, jak sebou ve spánku vrtí, nebo dokonce vydává nějaké zvuky? Jasný důkaz toho, že i zvířata mají svoji říši snů!

5. Skvělý nápad? Leda ve snu!

Spousta slavných myšlenek a vynálezů vznikla tak, že se jejich autorům zjevila ve snu. Říká se třeba, že telefon, který vymyslel Graham Bell, spatřil světlo světa díky tomu, že se mu o něm zdávalo. A tuhle snovou inspiraci využívalo a využívá i hodně básníků, spisovatelů a hudebníků.

6. Faktory ovlivňující téma a děj

Režisér každého snu je jasný. Z největší části jsi ty tvůrcem svých iluzorních obrázků. Většina z nich odráží osoby, zážitky a situace, které jsi viděla, nebo na ně jen pomyslela v předešlých 48 hodinách před usnutím.

7. Spánková realita 

Není zdaleka výjimkou, že se ti zdá o tom, jak piješ vodu, a pak se vzbudíš a zjistíš, že ve skutečnosti tě sužuje veliká žízeň. Jak je to možné? Mozek cíleně vytváří realisticky působící představy, abychom si uvědomili, že se s naším tělem něco děje.

8. Symboly. Varují?! 

Je chyba brát svoje sny fanaticky vážně a doslova. Každý podnět má docela jiný význam. Třeba kočka. Neznamená to, že si ji máš druhý den pořídit. Symbol kočky varuje před falešným přátelstvím a přetvářkou. Výklad si vždy před tím, než začneš panikařit, ověř ve snáři. A i tak je ber hodně s rezervou.

9. Noční můry a děti

Vědci zatím netuší, proč tomu tak je, ale jsou toho názoru, že noční hrůzné děsy trápí jen naše nejmenší. Dospělý člověk je prý má pouze výjimečně. Jedná se například o velmi vleklé a závažné stresové situace, které vyvolají noční můry. Je fakt, že spoustu nočních děsů z dětství si pamatuješ i v dospělosti.

Co na to naše čtenářky?

„Na sny nevěřím, většinou se mi zdají věci, na které myslím, nebo se mi přes den stanou, případně taky vidím věci, kterých se bojím. Vždy jde o situace, které si dokážu vysvětlit. Já bych za tím nic zvláštního nehledala,“ krčí rameny Pavla (29 let).

„Tak to já si naopak myslím, že sny dokážou být velmi nebezpečné. Už jen v tom, že mně se třeba plní. Děsím se každého takového snu, zvlášť když v nich vidím nějaké ošklivé věci, pak se bojím, že se skutečně stanou,“ svěřila se nám Lenka (32 let).

Když jsem byla malá, zdálo se mi o muži, kterého jsem nikdy neviděla, ale ten sen byl opravdu hodně živý. Pamatovala jsem si každý detail jeho těla. Nijak mě to nevyděsilo, to až teprve, když jsem ho po sedmi letech potkala. Už jako dítěti se mi zdálo o mém budoucím příteli. Od té doby neberu sny na lehkou váhu,“ připouští Tereza (31 let).

A jaké sny máš ty? Věříš na jejich symboliku? A vyplnily se ti nějaké? Napiš nám o tom do diskuze.

Foto zdroj: shutterstock.com

27.8.2021 7:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist