Detoxikační koupel. Jak si tenhle luxus připravit doma a za pár korun?

Toxiny, se kterými denně přicházíme do styku prostřednictvím potravin, kosmetiky, léků i vody, si servítky rozhodně neberou. Jak je z těla vyhnat? Vykoupej se třeba se zeleným čajem nebo esenciální levandulí!

koupel-1-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Není žádným tajemstvím, že odpočinek je pro tělo stejně důležitý jako pravidelný pohyb, kvalitní spánek nebo vhodná strava. A teď se nabízí otázka. Jakým způsobem relaxuješ právě ty? Pokud je pro tebe jednoznačně nejlepším oddechem vana plná horké vody, můžeš spojit příjemné s užitečným. Co takhle „obyčejné“ koupání proměnit v detoxikační lázně s blahodárnými účinky? Ano, zařídíš si je pohodlně i doma!

Nutnost dnešní doby? Přesně tak

Ještě dřív, než ti odtajníme naprosto jednoduchou přípravu, zaměříme se na to, proč je detox tolik důležitý. Odborníci zastávají názor, že jsme denně vystaveni nebezpečným toxinům, které negativně ohrožují zdraví. Těmto nepřátelům moderní populace se bohužel nelze vyhnout, neboť se objevují ve zpracovaných potravinách, kosmetice, znečištěném ovzduší, pesticidech, vodě a některých lécích, stejně jako v oblečení, parfémech a úklidových prostředcích.

Nezvaní hosté, kteří nejednají v rukavičkách

Toxiny se „chovají“ jako volné radikály, tedy molekuly, jež ničí vnitřní mechanismus buněk. Zároveň podstatně oslabují imunitní systém, čímž zvyšují pravděpodobnost celé řady vážných nemocí, a to včetně rakoviny, revmatoidní artritidy nebo mrtvice. Jejich hromadění se obvykle projevuje symptomy, jako jsou potíže s trávením, permanentní únava, bolesti hlavy, ekzémy, alergie i často se opakující infekce.

A právě proto je čas od času dobré uskutečnit koupel, jež pomůže škodliviny vyplavit. Horká voda je totiž „přitáhne“ k povrchu pokožky, zatímco o zbytek se postarají třeba tyto přísady. Která ti bude nejsympatičtější?

Bílý ocet. A proč vlastně ne?

Není ocet jako ocet. V závislosti na tom, z jakého vína se vyrábí, se liší i jeho barva. V obchodě tedy nemusíme „potkat“ jen ten červený, ale i růžový či bílý. Právě poslední ze jmenovaných druhů údajně používala ve svých lázních i Helena Trójská, které prý pomáhal uvolnit tělo i mysl.

Tedy alespoň podle jistých historických zdrojů. Proč se tedy neinspirovat od jedné z nejkrásnějších žen minulých dob? „Bledý ocet“ obnovuje pH kůže, přičemž vykazuje protizánětlivé vlastnosti a likviduje jedy. Také tlumí bolesti kloubů a osvědčí se i v případě namožených svalů. Vmícháš jeho adekvátní množství do vody?

Esenciální levandule jako harmonizátor psychiky

Jedním z nejúžasnějších přínosů esenciálních olejů je jejich schopnost očistit celý systém. Jsou také doporučovány proti infekcím, bakteriím, parazitům i mikroorganismům. Rovněž snižují citlivost těla na vnější zdroje a pracují na úlevě od respiračních problémů,“ vysvětluje americká alergoložka Alina Balaceanu. Specialistka vřele doporučuje esenciální levanduli, která kromě eliminace toxických sloučenin uvolňuje od stresu a působí proti nespavosti.

Zelený čaj nevykoná dobro jenom v žaludku

Zajímavých účinků zeleného čaje je skutečně mnoho. Závěry četných vědeckých studií se shodují v tom, že zabraňuje poškození kardiovaskulárního systému, přispívá k regulaci špatného cholesterolu a předchází rozvoji diabetu 2. typu. Dále podporuje zdraví ústní dutiny a urychluje hubnutí. Ale proč ho jenom pít? Využij jeho antioxidačního působení a do vany přidej pět až deset sáčků porcovaného čaje. I tak se totiž dá připravit účinná detoxikační lázeň, jež souběžně zlepší kvalitu pleti i funkce lymfatického systému.

A jak se nahromaděných toxinů zbavuješ ty? Vyzkoušíš nějakou z uvedených koupelových přísad? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, budeme se těšit na příspěvky.

foto-zdroj: shutterstock.com

16.11.2020 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist