7 netradičních tipů na lepší spánek

Nedostatek spánku ničí imunitu a rozhodně nepřispívá tvé kráse. Navíc po probdělé noci jsi vynervovaná, utahaná a podrážděná. To všechno víš, ale spánek prostě nepřichází? Vyzkoušela jsi už hromadu rad a doporučení a nic nefunguje? Tak zkus naše neotřelé tipy. Třeba ti nějaký pomůže lépe usnout.

1. Vyprávěj si v hlavě příběh

Ne nadarmo se dětem před spaním čtou pohádky. Zkus si v duchu nějaký příběh představit. Fantazii se meze nekladou, můžeš v něm i vystupovat. Podle odborníků na spaní prý nejlépe pomáhá, když musíš čelit nějakému nebezpečí a pak si najdeš úkryt. Co takhle si před spaním představovat, jak si vyrábíš nějakou tu skrýš a pak se v ní před celým světem schováš? Než ho v duchu postavíš, budeš spát jako mimino. Prima je také pořádná romantika jako z filmu. Možná tě napadne tak dobrý příběh, že naopak budeš chtít zůstat vzhůru, abys ho domyslela. 🙂

2. Zívej 

Zkus oblbnout mozek tím, že budeš zívat. Při zívání se vyplavují ty správné hormony, které ti pomohou usnout. Vytváří se látky podobné opiu. Takže než ulehneš, párkrát si zívni a uvidíš, jak se ti najednou bude chtít spát. Možná si říkáš, jak to máš udělat, když se ti zívnout nechce. Stačí otevřít pusu dokořán, mírně přimhouřit oči a navodit pocit jako při zívání, za chvíli to půjde samo.

3. Pokud neusnu, půjdu kopat jámu

Pokud ne a ne usnout, nenuť se do toho. Nemá cenu si představovat, jak pomalu usínáš, takhle mozek neoblbneš. Raději si představuj, že musíš vstát a jít dělat nějakou hodně náročnou fyzickou práci. Uvidíš, že do několika minut zabereš.

4. Čepice na spaní

Směješ se při představě klasické čepice na spaní, kterou znáš z českých pohádek? Naši předci ale moc dobře věděli, proč si ji na noc natahují. Když máš čelo v teple, snáze se uvolníš a lépe pak usneš. Nebraň se ani klapkám na oči. Melatonin, hormon spánku, se totiž tvoří ve tmě, a pokud máš okna do ulice, kde je umělé osvětlení, tak se nediv, že se ti špatně spí.

5. Po banánu usneš hned

Věděla jsi, že po některém druhu ovoce se dobře spí? Tak například takový banán má v sobě látky, které ti pomohou rychle usnout. Podobnou službu ti udělají i jablka.

6. V nepořádku se spí špatně 

Ve tvé ložnici moc neuklízíš, protože návštěvy si tam nevodíš a chodíš se tam jen vyspat? Tak možná už znáš příčinu tvé nespavosti. Rozházené věci po podlaze klidnému spánku nepřidají. Podvědomě o nich stále víš a brání ti usnout. Takže si hezky ukliď a možná se ti bude i lépe spát. A navíc se při úklidu unavíš.

7. Bacha na léky a chemii

Spánek musí projít všemi fázemi, ale některé prášky na spaní tě hodí přímo do hlubokého spánku a vynechají lehčí fázi spánku. Po lécích na spaní možná budeš spát jako dřevo, ale o kvalitě spánku nemůže být řeč. Raději si na dobrý spánek uvař meduňkový čaj nebo směs z fenyklu, kořene kozlíku lékařského a máty peprné. A také pozor na alkohol. Sice po něm usneš jako šípková Růženka, ale nedovolí ti hluboký spánek, a proto se ráno probudíš jako přejetá parním válcem.

Máš problémy s usínáním? Budíš se ráno fit nebo totálně vyčerpaná? A máš nějaké zaručené tipy, jak na kvalitní spánek? Napiš nám do diskuze. A mrkni také do galerky a vezmi si příklad z dětí, ty totiž dokážou usnout kdykoliv a kdekoliv. 🙂

Foto: shutterstock.com, facebook.com

13.6.2016 10:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist