Tak trochu šok. Proč v porovnání s našimi rodiči máme méně milenců?

Kolikrát týdně se s partnerem miluješ? Jestli aspoň jednou, pak máš štěstí, nebo ses narodila v tu správnou chvíli. Počet milostných setkání a přístup k sexu se totiž odvíjí od toho, do jaké generace patříš!

pocet-milencu-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Říká ti něco pojem „mileniál“? Mileniálové čili generace Y, které se počeštěně říká Havlovy děti, je označení pro lidi narozené od roku 1986 až do roku 2004, nebo ty, jež od svého dětství používají informační komunikační technologie. Už jsi o nich slyšela, nebo k nim patříš? Pak asi víš, že mileniálové na tom s pověstí nejsou tak úplně růžově.

Starší generace je považuje za pohodlné, líné, vypočítavé, neschopné i sobecké. Tahle skupina lidí prý jen visí na telefonu a tabletu a čeká, co jí kdo dá přímo až pod nos. Ony moderní technologie prý ovlivňují soukromý život mileniálů natolik, že zanedlouho nikdo nebude vědět, co je to skutečný sex! Jak to? Výsledky studie, jíž se zúčastnilo 33 000 lidí, jsou neúprosné.

Jak sex souvisí s datem narození?

Generace Y má méně sexuálních partnerů. Tedy aspoň v porovnání s rodiči a prarodiči. Posuď sama. Jedinci, kteří se narodili v 50. a 60. letech, měli v průměru 11 sexuálních partnerů (v dospělém věku), zatímco narození v letech 70. už jen deset. Mileniálové „s datem výroby“ v 80. a 90. letech si sex užívají maximálně s osmi milenci, za průměr je však považováno pět sexuálních partnerů.

Z výsledků studie, které uveřejnil odborný časopis Archives of Sexual Behavior, vyplývá, že mladá generace se nestává více promiskuitní, navzdory tomu, co se o ní povídá. Vědci to komentují tak, že generace Y je sice sexuálně progresivní, tedy pokroková, avšak milostně umírněnější. Nějak ti to nepřijde, když se zpětně ohlédneš na to, co se ve tvojí ložnici odehrává? Možná jsi výjimka.

Přečti si také:

Výchova i osobní pohodlnost

Pokud jde o důvod, proč tato generace je méně promiskuitní, vedoucí autorka studie a zároveň profesorka psychologie na Státní univerzitě San Diego má jasno. „Přičítáme to tomu, že mileniálové jsou celkově opatrnější, což pravděpodobně plyne z jejich výchovy. Rodiče generaci Y vštěpovali, že je nutné sedět v autosedačce a nemít sex z důvodu nákazy virem HIV a jiných nemocí. Tento výchovný vliv mnohé poznamenal,“ objasňuje Jean Twenge, podle které má mladší generace neomezený přísun k internetovému pornu, erotickým pomůckám, knihám a dalším věcem, které pro rodiče nebo prarodičce nebyly dostupné.

A přiznejme si, že je mnohem jednodušší čekat na dokonalého partnera a milence, než procházet milostnými zklamáními a sexuálními omyly. Neúspěchy totiž mladé odrazují. Ti údajně také proto mají spíše kamarádské vztahy v rámci menších okruhů lidí, a zároveň jim na sex nezbývá čas, vyznávají totiž jiné priority – sociální sítě a internet obecně. Tam si nacházejí virtuální partnery.

Lesk a bída současnosti

„V poslední době vzrůstá procento lidí mladších ročníků, kteří mají sex s náhodnou známostí a jsou více nakloněni příležitostnému sexu. Potomci této generace tedy budou snadněji překonávat sexuální výkony svých rodičů,“ dál vysvětluje Jean Twenge a dodává, že se svými kolegy vypozorovala další zajímavý jev. Tolerance pro řadu sexuálních možností a orientací se rozšiřuje.

Lidem již méně vadí homosexuálové i předmanželský sex. Sexuální zvyky a návyky se tedy podle všeho mění rok od roku. Odborníci ale doufají, že živočišné milování i nadále zůstane jakýmsi cenným zbožím, pudem, potřebou i rozkoší. Ovšem při pohledu na technologický vývoj se tomu dá jen stěží věřit. Nahradí skutečnou lásku roboti a takzvané perfektní přítelkyně? Mrkni na video. Takhle si někteří představují dokonalý svět. Měl by tuhle panenku rád i tvůj přítel?

Lucie Feiková, foto: Shutterstock

2.11.2022 3:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist