Sladkosti a jiné závislosti aneb 10 rad, jak se zbavit chuti na sladké

Nestíháš termíny v práci a jsi v permanentním stresu? Žádný problém, tabulka čokolády ti pomůže. Rozešla ses s přítelem? Dortík zažene smutek. Nedaří se ti zhubnout? Tak už to stejně nemá cenu a šup tam se sušenkou. Máš to podobně? Tak to stopni, pomůžeme ti zbavit se závislosti na sladkém.

zavislost-na-sladkem-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Dopřát si občas nějakou sladkost je fajn, mnohdy tím ušetříš za psychologa, který by tě, většinou za drahé peníze, rozebíral a zase skládal dohromady. Ale když to začneš přehánět, hrozí ti nejen kila, co poletí raketově vzhůru, ale také zdravotní obtíže…

Proč si ubližujeme?

Příběh Andy začal rozchodem s přítelem – celé to bylo jako tanec v minovém poli. Tehdy si začala kupovat čokolády, které neuždibovala nenápadně po čtverečcích, ale hryzala čokoládu jako hladový vlk, až do chvíle, dokud nezašustil staniol z prázdného obalu.

Verča zůstala ze dne na den bez práce, když zaměstnavatel zkrachoval a dlouho nemohla najít pořádné místo. Utěšovala se lineckými slepovanými rohlíčky, které nakonec ukrývala sama před sebou do mrazničky, aby je nejedla po celých baleních. Bohužel, ani tam nevydržely.

Nikola měla smůlu na chlapy, k mání byli jen flirtuchtiví ženáči. A protože tím pádem jí PD, neboli Pan Dokonalý unikal, náplastí na bolístku byla kola a plechovky sladkého mléka.

Ventro versus dorzo

Máš to podobně? A nechápeš, proč to na tvé bolavé srdce, stres i nervy zabírá? Zajímá tě, co se při tom děje v mozku? Jakmile podlehneš chuti na dobroty přeštědré na cukry, vítězí ventromediální prefrontální kůra, která se nachází uprostřed čela nad očima. Pokud dokážeš odolat, trumfuje dorzolaterální prefrontální kůra, umístěná u spánků. Já tomu říkám “ventro versus dorzo”. Co s tím udělá tělo, to pak vidíš názorně na váze a někdy tě nemoci doženou až do ordinací doktorů…

Čeho je moc, toho je příliš

Ne, že bychom cukr vůbec nepotřebovali, naopak, dokonce se z cukru a kyslíku v mitochondriích tvoří “palivo” pro další reakce v buňce. Chybou ovšem je se cukrem předávkovat. Přebytek cukrů může poškodit slinivku, množí se kvasinky, říkáš si dokonce o vážné nemoci. Proto bys měla říct DOST, tohle ne! A když už musíš sladit, zkus aspoň občas místo cukru používat med nebo stévii. Pořád se nechytáš? Možná tě přesvědčíme…

Kdy jsi závislá?

Jestli cokoliv děláš přes míru, opakovaně a bez schopnosti se ovládnout, roztáčíš spirálu závislosti. Obsedantně kompulzivní chování se může kombinovat i s jinými posedlostmi, často jedna střídá druhou nebo na sebe různě navazují. Někdo pak vymetá až moc často alkoholové večírky a kupuje si pokaždé i láhev  “na doma”, jiný hodně kouří a pluje v oblaku marihuany nebo se zblázní do hazardu, další neustále nakupuje, i když na to nemá, případně pracuje málem až do bezvědomí…  Závislá můžeš být na čemkoliv.

Je to jako závod bez brzd

Jestli jsi na tom podobně, je to, jako bys seděla v závodním autě a nebrzdila. To nemůže dobře dopadnout! Závislák se snaží dosáhnout blaženého stavu, kdy s určitou činností začal a v mozku se mu vyplavil dopamin, chemický neurotransmitter, stimulující centrum rozkoše v mozku. A protože se mu nedaří dosáhnout původního vysokého skóre, opakuje to znovu a znovu. Při vytvoření závislosti čelní lalok zodpovědný za úsudek ztratí šanci s tím zápasit.

Nikdo to neudělá za tebe

Změnit své špatné návyky, to chce hodně silnou vůli a odhodlání! Bohužel to však nikdo neudělá za tebe. Většinou nefunguje, když si s účinností IHNED – zakážeš svůj zdroj potěšení. Hlava to prostě nepřijme. Zkus jít k cíli oklikou, přes celkovou změnu životního stylu, uvidíš, že to z toho samo vyplyne. A aby ti to šlo lépe, tady máš účinné desatero:

DESATERO ODVYKAČKY:

  1. Sestav si jídelníček. Znáš to – zelenina, ovoce, olivový olej, ryby, docela se strefíš se středomořskou stravou. Dojde tím k přeskupení nervových drah v mozku a výsledkem bude nejen hubnutí, ale navíc jasné myšlení, lepší spánek i dobrá nálada.
  2. Prevence: Nenechávej si doma zásoby sladkostí.
  3. Odvykni si jíst u televize. Při napínavém filmu toho sníš víc, po pravdě ani nevnímáš, co a kolik jídla konzumuješ.
  4. Jestli jsi zvyklá jít do lednice pro něco “na zub”, nakrájej si na malé kousky třeba papriku nebo salátovou okurku, povolené jsou i kostičky sýra. Zasytí tě lépe a zdravěji než sušenky.
  5. Řekněme, že tě paprika neoslovila. Když už slintáš jako Pavlovův pes a bažíš po sladkém, dej si protiúkol. Udělej napřed něco, co nemáš v oblibě – třeba umyj okno, přeskládej prádelník. Až poté se můžeš maličko odměnit. Možná tyčinka s proteiny?
  6. Choď cvičit, plavat, běhej, jezdi na kole, zhubneš nejen díky pohybu, ale také proto, že u sportu se mlsat moc nedá…
  7. Nepovol si nudu, buď neustále v akci. Na světě je asi tisíc činností, které jsi nikdy nezkusila, tak proč to odkládat?
  8. Buď hodně s přáteli, ale vyhýbej se těm, kteří tě stresují a vyzařují negativitu. Víš přece dobře, jak tě to v depce honilo k laskominám jako útěše.
  9. Čti dobré knížky, které tě nabíjejí a posunují výš. Ideální je, když tvou mysl zaplní natolik, že o nich stále přemítáš a zaberou tak místo myšlenkám nutkajícím k návštěvě cukrárny.
  10. Pracuj tak, jak se má, ale nestrhej se. Workholici mívají zásuvku stolu vystlanou ňamkami, a to nechceš.

Jak jsi na tom ty a sladkosti? Odoláváš a umíš si cukry zakázat, nebo ti to nejde? Napiš nám do diskuze, těšíme se na příspěvky.

Foto: Shutterstock.com

13.1.2022 2:00| autor: Mirjana Červenková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist