Příběh čtenářky: Manžel nesnáší svou bývalou a trpím tím já

Vztahy s bývalými jsou málokdy bez šrámů. Když jsou v tom navíc děti, situace se leckdy může zdát být neřešitelná. Jednu takovou zrovna prožívá naše čtenářka Lenka (41 let). Její nový muž si totiž nedokáže srovnat vztah se svou bývalou ženou, a to i přesto, že spolu mají dítě. Odnáší to právě Lenka. Přečti si její příběh.

pribeh-ctenarky-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„Když jsem Radka poznala, byla jsem dva roky rozvedená a už trochu smířená s tím, že své dcery vychovám sama. Můj bývalý manžel si našel mladší a děti si bral zřídkakdy. Janičce bylo pět let a Evičce osm, když jsme s mužem šli od sebe. Takže jsem měla co dělat, abych se o obě holky postarala a do toho ještě stíhala chodit do práce. Alespoň ty alimenty platil včas,“ začíná svůj příběh Lenka, „ale často jsem si stěžovala, jak je s mým bývalým mužem těžká komunikace, dnes to vidím jinak, tedy potom všem, co zažívám s Radkem a jeho bývalou.

Radek vstoupil do mého života docela neočekávaně. Seznámila jsem se s ním v autoškole. Dělal instruktora a já, ačkoli jsem měla řidičák od svých osmnácti, jsem se řízení bála jako čert kříže. Na volant jsem nesáhla od svých dvaceti let, kdy jsem měla bouračku. Ale jako matka se dvěma dětmi na krku jsem si už dlouho uvědomovala, že je potřeba, abych zase začala řídit. Proto jsem si zaplatila několik jízd, abych si řízení obnovila. Nebyla to láska na první pohled, ani z jeho, ani z mé strany. Ale postupem času jsme si začali rozumět a já se na jízdy těšila jako puberťačka. A pak přišlo pozvání na kafe a já si uvědomila, že mám konečně po několika letech rande. A oba nás překvapilo, jak si nad kávou rozumíme.

Vypadalo to na krásný a klidný vztah

Pak to mělo rychlý spád a po několika schůzkách se Radek nastěhoval ke mně a k mým dcerám. Ty to vzaly překvapivě dobře a myslím, že zásluhu na tom má i můj bývalý muž. Přeci jen on už jinou partnerku měl přes dva roky, tak mě dcery nijak neodsoudily, že jsem si taky někoho našla. I můj ex byl rád, že konečně nejsem sama. Takže mě čekaly jen slunné vyhlídky. Nebýt Radkovy bývalé. Nikdy jsem nepochopila, co se přesně mezi nimi stalo, ale jejich rozchod byl asi bolestný pro oba. Bylo by mi jedno, co si za trauma můj nový přítel nese z bývalého manželství, ale mají spolu sedmiletého syna. Mým dcerám je nyní už dvanáct a devět let. Jsem tedy s Radkem už dva roky a dokonce jsme se před půl rokem vzali, ale na happy end to moc nevypadá.

Ani nevěděl, kdy si má syna vyzvednout

Radek se o své bývalé několikrát vyjadřoval, že je to podlá ženská a že s ní definitivně končí. Tím tedy myslel to, že už s ní nikdy nepromluví. Ale to jde dost těžko, když mají spolu dítě. Takže se kolikrát stalo, že se ani nedokázali dohodnout, kdy si má jet pro malého Tomáška. Brával si ho sice pravidelně, ale někdy do toho zkrátka něco vlezlo, třeba nemoc nebo rodinná oslava ze strany jeho bývalé ženy a tak Tomášek zůstal u ní i ten víkend, kdy měl být u nás. Náhradní termíny si sice domlouvali, ale komunikace vázla, takže v tom, kdy si má Radek pro syna jet, byl zmatek. A odnášela jsem to já. Nemohli jsme si udělat žádné plány. Tak například jednou jsem se těšila, že budeme celý víkend bez dětí, protože obě moje dcery byly u mého ex. No a najednou v pátek večer telefonát od Radkovy bývalé s tím, že už tam dávno měl být a malého Tomáška si vyzvednout. Takže místo společné večeře, kina a procházky nočním městem se svým mužem jsem se starala o cizí dítě ve dnech, kdy jsem konečně byla bez těch svých.

Už jsem to nevydržela a komunikuji s ní já

Vzájemné mlčení obou rodičů vedlo i k tomu, že jsme Tomáškovi sehnali k narozeninám jízdní kolo a vůbec netušili, že stejný nápad měla i jeho matka. Jejich komunikace byla na tak mizerné úrovni, že si málokdy vzali telefon. A tak jsem byla do hry vtažena já. Ale mou vinou. Prostě jsem se to nevydržela, a když jsem viděla, jak Radek ignoruje vyzvánění telefonu, zvedla jsem to. A byla jsem překvapena, jak s jeho bývalou ženou docela v klidu dokážu domluvit, a od té doby vlastně předávku jejího syna a další nutné záležitosti řešíme spolu.

Jsem mezi dvěma mlýnskými kameny

Jenže před měsícem se situace vyhrotila a ti dva si přese mě začali předávat vzkazy. No, vzkazy… spíše nadávky a nenávistné zprávy. Většinou se týkaly výchovy jejich syna. „Vyřiď mu, že není možné, aby mého syna učil sprostým slovům,“ řekla mi do telefonu, a můj manžel zase předával vzkaz, že chce, aby se jeho syn více hýbal. Stala jsem se prostředníkem a skrz mě si vyřizovali účty. Vlastně to stále trvá. Spolu si už nevolají, bývá zvykem, že mi v neděli, kdy manžel vrací Tomáška své matce, ona volá, co je zase špatně. Proč mu to neřekne rovnou? Vypadá to, že jí Tomáše jen strčí do dveří a už jede pryč. A pak jeho bývalá volá okamžitě mně. Chápu, že se dva bývalí manželé mohou dohadovat o výchově svého potomka, ale já mám opravdu divnou roli. Protože jak já můžu matce Tomáše s čímkoli oponovat, když on není můj. A vlastně je mi i spousty věcí jedno. Mám dvě dcery a na nich mi záleží. Když je Tomášek u nás, dělám první poslední, aby se mu u nás líbilo, ale nehodlám se s jeho matkou dohadovat o věcech, které s ní má probírat můj muž.

Došlo to tak daleko, že mi občas můj muž vyčte, že jsem se s jeho bývalou špatně dohodla. Někdy mi dokonce radí, co jí mám přesně říct a tak se divím, proč jí to neřekne rovnou sám. Nevím ale jak dlouho tohle vydržím,“ trápí se Lenka a přemýšlí, že vztah s Radkem ukončí dříve, než se z toho psychicky zhroutí.

Co bys poradila Lence? Měla by se jim postavit a stanovit si jasná pravidla nebo v tom pokračovat, aby byl klid? A jaké máš zkušenosti ty s bývalými svého muže? Napiš nám do diskuze.

Foto: Shutterstock.com

11.3.2020 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist