15 důvodů, proč mít mátový olej ve své lékárničce

Máta peprná je jednou z nejstarších a nejcennějších bylin používaných v léčitelství ke zklidnění, na úpravu trávení či na ústní hygienu. To je ale jen zlomek z léčivých účinků, které nabízí. Spolu s levandulí patří mezi nejvšestrannější esenciální oleje. Nauč se ho využívat ke zlepšení svého zdraví a života, ale i pro krásu. Poradíme ti, jak na to.

peprmintovy-olej-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zázrak jménem Máta peprná

Máta peprná je přirozený hybrid máty vodní a máty klasnaté. Pravděpodobně pochází ze západní Evropy, ale dnes už se pěstuje v mírných pásech celého světa. Její esenciální olej se získává parní destilací čerstvých nadzemních částí kvetoucí rostliny. Klinicky se olej z máty peprné používá pro jeho protizánětlivé účinky, kromě toho má uklidňující vliv na žaludek a tlusté střevo, protože dokáže snížit svalové křeče.

Nejen v Evropě patří mezi nejdéle používané léčivé prostředky. Existují zmínky o pradávném využívání mátového esenciálního oleje v čínské a japonské medicíně. V egyptských pyramidách byly nalezeny záznamy o jeho využívání z dob 1000 před naším letopočtem. Byla by škoda, kdybychom zapomněli, jak úžasný prostředek to je.

15 důvodů, proč mít olej máty peprné ve své lékárničce:

Důvod č. 1

Silice máty peprné jsou účinným prostředkem proti bolesti a svalové únavě. Můžeš ho použít pro zmírnění bolesti zad, svalů nebo bolestí hlavy.

Důvod č. 2

Při rýmě a nachlazení inhalace tohoto oleje pomůže uvolnit dutiny a zmírní škrábání v krku. Používej ho kdykoli při nachlazení, kašli, rýmě, astmatu a bronchitidě.

Důvod č. 3

Držíš dietu nebo máš záchvaty vlčího hladu pozdě v noci? Než bys plenila ledničku, raději si několikrát důkladně přičichni k lahvičce s peprmintovým olejem. Můžeš ho použít i do aromalampy.

Důvod č. 4

Než do sebe ládovat nebezpečné energetické nápoje, kdykoliv únavou padáš na pusu, pořádně se nadýchej peprmintové vůně. Pomáhá i na zlepšení soustředění a koncentrace.

Důvod č. 5

Přidej při mytí vlasů 2-3 kapky oleje do šamponu a kondicionéru. Stimuluje pokožku hlavy a ráno ti pomůže k rychlejšímu startu. Jako účinná dezinfekce pomáhá zbavit se lupů a dokonce i vší!

Důvod č. 6

Protože dokáže uvolnit svaly v nose, může pomoci i alergikům během pylové sezóny. Smíchej ho s hřebíčkovým olejem a dej do  difuséru nebo aromalampy. Uvidíš, že se ti bude lépe dýchat.

Důvod č. 7

Zkus nakapat mátový olej na košili svého dítěte s ADHD až půjde do školy, nebo mu mázni při učení kapičku pod nos. Lépe se pak soustředí.

Důvod č. 8

Peprmintový olej má také chladivé účinky a jako takový pomůže při léčbě horečky u malých dětí. Smíchej mátový olej s kokosovým a potři dítěti krk a chodidla. Nebudeš potřebovat aspirin!

Důvod č. 9

Uklidňující účinky mátového oleje využij při léčbě kožních nemocí. Směs mátového a levandulového oleje může při lokální aplikaci zlepšit ekzém a psoriázu.

Důvod č. 10

Jeho antibakteriální vlastnosti jsou dle lékařských studií výborným prostředkem pro léčbu akné.

Důvod č. 11

Smícháním mátového a kokosového oleje získáš chladivý prostředek proti bolesti z popálenin a na obnovu pokožky.

Důvod č. 12

Olej z máty se používá jako alternativa k lékům na zmírnění křečí tlustého střeva, např. Buscopan. Uvolní svaly a tím pomáhá snižovat nadýmání. Vyzkoušej mátový čaj nebo přidej kapku mentolového oleje do sklenky vody před jídlem.

Důvod č. 13

Mátový olej se po tisíce let používá na osvěžení dechu. Podle medicínských studií funguje lépe, než některé chemické složky v ústních vodách. Můžeš ho přidat do domácí zubní pasty nebo dát pár kapek do vody a vypláchnout ústa pro osvěžení dechu.

Důvod č. 14

Při bolestech hlavy vetři kapku peprmintového oleje na spánky, čelo a povrch nosu. Jen dej pozor, aby se ti nedostal do očí!

Důvod č. 15

Klíšťata se nepřisají na člověka vonícího po pepermintu. Jestli ti tedy jeho vůně nevadí, vyrob si domácí pepermintový repelent. Stačí, když do lahvičky s rozprašovačem naliješ vodu a přidáš pepermintový olej. Na čtvrt litru vody by mělo být asi deset kapek olejíčku.

Určitě znáš i další využití, napiš nám o něm do diskuze pod článkem.

Foto: Shutterstock.com

7.1.2021 2:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist