Aromaterapie trochu jinak. Jaké oleje se skvěle hodí do horké koupele?

Dopřát si po celodenním shonu odpočinkovou lázeň? To vůbec není špatný nápad. A zvláště v případě, že do ní přidáš i pár kapek esenciální levandule, heřmánku, fenyklu nebo lemongrassu! Co všechno tím získáš?

aromaterapie-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Celé léto jsi dávala vlažné sprše přednost před vanou, ale teď, když venkovní teploty klesají, se tvé preference pomalu mění? Ideální příležitost „oprášit“ esenciální oleje, jejichž přidáním do horké koupele si můžeš zlepšit nejen zdraví, ale i vzhled a náladu. Jak s nimi zacházet, aby se neminuly účinkem? A které druhy budou pro tebe to pravé?

Správná příprava? To je základ

Hned ze startu je třeba zmínit, že vonné olejíčky se nerozpouští ve vodě. Z tohoto důvodu se nejprve musí smíchat přibližně šest jejich kapek s polévkovou lžící mléka, medu nebo smetany. Získaná směs se následně přelije do lázně, jejíž teplota by se měla pohybovat v rozmezí od 32 do 38 stupňů Celsia, přičemž se v ní obvykle doporučuje pobýt 20 až 30 minut. A teď k samotnému výběru vhodného aromaterapeutického pomocníka. Který tě svými schopnostmi zaujme nejvíc?

Levandule, ta detoxikuje i uklidňuje

Levandule lékařská je známá pro své uklidňující vlastnosti. Závěry četných vědeckých studií jednohlasně potvrzují, že její aroma pozitivně ovlivňuje alfa vlny v mozku, jež jsou zodpovědné za pocity příjemné relaxace. Tenhle doping ale přijdu k duhu i jinak. Díky svým vzácným složkám s antioxidačními účinky levandule bojuje proti negativním účinkům znečišťujících látek, detoxikuje pokožku a normalizuje její pH. Zároveň působí proti akné, zatímco tlumí bolesti namožených svalů.

Fenykl, nepřítel celulitidy

Věřila bys, že s pomerančovou kůží má co dočinění převážná většina žen? Jejím viníkem jsou, tedy alespoň dle názoru odborníků, rozbouřené hormony, ovšem pachatelem bývá i sedavé zaměstnání či užívání antikoncepce. Svou roli zde prý sehrává také konzumace alkoholu, stres nebo nezdravý jídelníček. První pomoc? Tu představuje fenyklový olej! Poznatky několika výzkumů naznačují, že obsahuje složky, jež mírní projevy nenáviděné celulitidy, přičemž stahují i rozšířené póry. Nelze nezmínit, že vdechování jeho vůně zatne tipec také migréně.

Heřmánek zatočí s vyrážkami

Heřmánek neboli rumánek je často spojován s navozením ospalosti. Málokdo ale tuší, že také platí za spolehlivého léčitele nejrůznějších kožních onemocnění, neboť působí protizánětlivě, anti-svědivě, antisepticky a anti-alergicky. Pokud trpíš na vyrážky a ekzémy, směle ho v esenciální verzi pozvi do koupelny! Nutno dodat, že uvedený spasitel vykoná dobré skutky i na hlavě, jelikož urychluje růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání a dodává lesk. A to se samozřejmě hodí vždycky…

Lemograss, vzpruha nejen při únavě

Ještě jsi s olejem získávaným z citronové trávy neměla tu čest? Doporučujeme ti hodně brzké seznámení, protože tahle „medicína“ je perfektním prostředkem, když na tebe padne únava. A to je ještě před začátkem podzimu dobré vědět! Lemongrass také příznivě působí na hormonální rovnováhu a stabilizuje emoce při náročných situacích. Stejně spolehlivě ale podporuje pružnost pokožky, posiluje oslabené podkožní vazivo a reguluje tvorbu podkožního mazu. To jsi věděla?

Který olej si do vany přidáš právě ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, budeme se těšit na příspěvky.

foto-zdroj: shutterstock.com

3.9.2019 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist