Zaměřeno na prevenci. Co můžeš udělat pro to, aby ses vyhnula nachlazení?

Jakou roli v obranyschopnosti hraje pravidelný pohyb a kvalitní odpočinek? Úplně bez nadsázky by se dalo říct, že naprosto zásadní. Zdraví si pojistíš také tím, že se naučíš lépe zvládat stresové situace!

prevence-nachlazeni-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Mezi klasické „symboly“ podzimu nepochybně patří nákup papírových kapesníků, dlouhé fronty v lékárnách i přeplněné čekárny u praktických lékařů, ve kterých si nemocní doslova podávají dveře. A to nemluvíme o koronaviru, který se k tomu všemu přidal. Nechceš být další na řadě, protože „zalehnout“ se ti teď hodí asi ze všeho nejméně? Pak rozhodně nepodceňuj prevenci. Která opatření výrazně snižují riziko nastydnutí, infekcí a otravných viróz?

Pravidlo první? Nestresovat se

Pokud jde o dlouhodobý psychický tlak, zřejmě se nenajde jediný odborník, který by o něm smýšlel jakkoli pozitivně. Většina expertů se shoduje v tom, že permanentní nervozita způsobuje celou řadu závažných komplikací, a to včetně depresí, cukrovky a vysokého krevního tlaku. Ohrožuje také funkce trávicího i reprodukčního systému, což nelze brát na lehkou váhu. Tím ale „vedlejší účinky“ duševního vypětí ani zdaleka nekončí.

Tedy alespoň podle vědeckého výzkumníka Roberta Cona z americké Connecticutské univerzity. Ten se na základě své studie domnívá, že vlivem čilé produkce hormonu kortizolu stres značně oslabuje obranyschopnost, proto bychom se měli i v krizových situacích snažit zachovat chladnou hlavu. Vždycky…

Neochuzuj se o spánek. Ve vlastním zájmu

O důležitosti kvalitního nočního odpočinku se mluví a píše neustále. Specialisté se nijak netají názorem, že lidé, kteří neprospí sedm hodin denně, jsou o poznání náchylnější k nejrůznějším onemocněním. Dlouhodobější spánková deprivace totiž kromě jiného dramaticky redukuje počty bílých krvinek, bez nichž se imunitní reakce organismu zkrátka neobejdou. A teď ruku na srdce. Neponocuješ až moc často? Pozor na to, může se ti to opravdu nehezky vymstít.

Dezinfikuj. Poctivě

Viry a jiné choroboplodné zárodky mají překvapivě dlouhou životnost. A co hůř, bez nejmenších obtíží se „zabydlí“ i na površích a předmětech, s nimiž denně přicházíme do styku. Těmi nejrizikovějšími zpravidla bývají kliky dveří a nákupní košíky v obchodech, dále pak peníze a madla v městských hromadných prostředcích. Je jasné, že právě v MHD či u pokladny v obchodním centru si ruce umýt nelze, ale použít se dá antibakteriální gel, který likviduje až 99,9 % bakterií do jedné minuty od aplikace. Tak neváhej a používej jej.

Nezanedbávej pohyb. Je to pro tvé dobro

Pravidelná fyzická aktivita je asi nejčastěji spojována s hubnutím, dobrou náladou nebo omezenou pravděpodobností osteoporózy. Věděla jsi ale, že je také báječnou prevencí rýmy, kašle a dalších běžných neduhů?

Ze závěrů amerického průzkumu provedeného na vysoké škole sportovní medicíny jednoznačně vyplývá, že až 61 % nadšených běžců vykazuje méně symptomů nachlazení. Tedy alespoň v porovnání s lenivějšími jedinci, kteří volné chvíle raději tráví v křesle u televize. Že tě na běh vůbec neužije? Nevadí, vyrážet můžeš na dlouhé procházky. Nebo zkus klidnější jógu, která má okamžitý dopad na genovou expresi, zejména tedy u imunitních buněk. Každý pohyb se počítá!

Jak jsi na tom s imunitou právě ty? Napiš nám o tom do diskuze pod článkem, budeme se těšit na příspěvky. A pokud znáš nějaké zaručené metody, jak ji posílit, sem s nimi!

foto-zdroj: shutterstock.com

3.11.2020 2:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist