Dieta, co ti navodí dobrou náladu

Určitě víš, co tě potěší a jaké činnosti ti dělají dobře, pokud vstaneš levou nohou, nebo když máš splín. Ale věděla jsi, že to, jak se cítíme, může ovlivnit i skladba stravy? Existuje dieta, která může navodit dobrou náladu, a my ti ji dnes představíme. Špatná nálada není obtěžující jen pro tebe, ale i pro tvé okolí. A určitě uznáš, že je lepší být za pohodářku, než za bručouna, v jehož společnosti nechce nikdo moc dlouho pobývat. Tak proč tomu nezkusit pomoct?

dieta-po-dobrou-naladu-1100x618.jpg Zdroj: www.shutterstock.com

Úvodem trocha vědy…

Konzumaci určitých jídel máme podvědomě spojenou s pozitivními či negativními účinky na naše zdraví. Pokud se stravuješ vyloženě špatně, trpí nejen fyzično, ale i duše. Výzkumy dokazují, že jídlo má vliv na naši psychiku. V lidském těle probíhají složité procesy, kdy mozek vyrábí mimo jiné látky souhrnně nazývané jako neurotransmitery, které pozitivně ovlivňují náladu a spánek. Mezi ty nejznámější z nich patří serotonin a dopamin. Nedostatek serotoninu se může projevovat zhoršenou pamětí, špatnou kvalitou spánku, nebo právě špatnou náladou, která může přejít až v depresivní stavy. A tady už končí veškerá legrace. A právě léky na deprese, antidepresiva, obsahují látky, které mají za úkol hladinu serotoninu v mozku zvyšovat. Tvorbu serotoninu lze podpořit potravinami, které obsahují aminokyselinu L-tryptofan.

V čem dieta spočívá?

Důraz je kladen zejména na tělesnou aktivitu, zdravé pokrmy a celkově pozitivní přístup ke zdraví. Autorkou diety je americká doktorka a diplomovaná dietní specialistka Susan Kleiner. Dieta je výsledkem pětadvacetileté praxe této renomované lékařky. V originále se tato dieta nazývá „The Good Mood Diet“. Podstata diety tkví v tom, že výběr zdravých a výživných jídel v kombinaci s dostatkem fyzické aktivity a odpočinku přináší optimální tělesné i citové zdraví.

Nevhodné potraviny

Potraviny jsou rozlišeny na ty, které přinášejí dobrý pocit a na ty, které přinášejí špatný pocit. Což je ale samozřejmě diskutabilní. Občas prostě neexistuje nic lepšího, než u televize sníst velkou mísu smažených brambůrků. Ale vsaď se, že zrovna smažené věci na seznamu potravin pro dobrý pocit určitě nenajdeš.

Za tzv. „špatné potraviny“ jsou považovány rafinované cukry a škroby, alkohol, kofein, tučné maso a právě smažené pokrmy. S alkoholem a kofeinem je to trochu sporné. V krátkodobém horizontu totiž často máme pocit, že nám prospívají. Jen si vzpomeň, jak ti občas udělá dobře šálek pořádně silné kávy nebo sklenka vína po náročném pracovním dni. Na chvíli to pomůže. I alkohol totiž zvyšuje v těle hladinu serotoninu. V dlouhodobém horizontu ale škodí. Narušuje totiž přirozenou regulaci neurotransmiterů v těle a opakovanou konzumací se jeho potřeba zvyšuje. Pak může vzniknout závislost, která mnohdy končí tragicky. O cukru se zase tvrdí, že kdo má často chuť na sladké, trápí jej nedostatek serotoninu a tělo si tak o něj vlastně říká. Pravdou ale je, že sladkosti přináší jen dočasnou úlevu, ale neřeší skutečný problém. A už vůbec nemluvíme o jeho vlivu na váhu.

Doporučené potraviny

Přesuňme se nyní k prospěšným a doporučovaným potravinám. Za „potraviny dobrého pocitu“ jsou považovány banány, bobulové ovoce, zázvor, česnek, tmavozelená a oranžová zelenina, kakao, vejce, krůtí maso, celozrnné obiloviny, ořechy, sója a tofu. Právě vejce, tofu, banány a drůbeží maso jsou potraviny podporující produkci serotoninu, o které jsme hovořili výše. Naši náladu a paměť ovlivňuje také dopamin. Jeho produkci v těle podporují např. celozrnné obiloviny, ovoce a zelenina, ořechy a luštěniny. Banány jsou zase bohatým zdrojem draslíku a hořčíku, o kterém se ví, že uklidňuje nervy. Zázvor pro změnu obsahuje látky se sedativním účinkem, to znamená, že zklidňuje a také může napomoci lepšímu duševnímu stavu. Ořechy obsahují hodnotné mastné kyseliny a díky tomu posilují nervy a podporují psychickou výkonnost. Celozrnné výrobky, sójové výhonky, luštěniny a tmavozelená zelenina obsahují hořčík, který má protistresové účinky. Doslova zázrakem je čokoláda, obsahující látky, které mohou způsobit až euforii.

A ještě jedna věc. Dobré náladě určitě pomůže i to, když přípravě jídla věnuješ určitý čas a vyhraješ si i se servírováním. Ozdob stůl pěkným ubrusem, prostíráním či květinami. I taková maličkost dokáže na tváři vykouzlit úsměv. Pokud je to jen trochu možné, pokus se na jídlo soustředit a nejíst v poklusu. Nezírej do mobilu a vychutnej si každé sousto.

Jak dieta probíhá a její největší přednosti

Dieta je dvoufázová, což znamená, že nejprve je třeba vyřadit z jídelníčku špatné potraviny. Tato fáze trvá dva týdny a je nazývána obdobím „urychlení dobrého pocitu“. Poté přichází na řadu druhá fáze, „fáze skvělého pocitu“, během níž je povoleno i doporučeno zařadit do stravování čokoládu, víno nebo cukr, ale pozor, v umírněném množství.

Velkou výhodou diety je výborná dostupnost všech doporučovaných potravin. Najdeš je v podstatě v každém obchodě. Její další velkou předností je také fakt, že vychází ze seriózních vědeckých poznatků. Důraz je kladen na výběr potravin s maximem živin a různorodost stravy. Je založena na holistickém přístupu k výživě, což znamená, že má blízko k celostní medicíně. Něco ve stylu „má-li být zdravé tělo, musí být zdravá i duše“.

Takže pokud občas bojuješ se špatnou náladou nebo „depkami“, zkus zařadit do jídelníčku doporučené potraviny a třeba se začnou dít zázraky!

Foto: Shutterstock.com

13.4.2021 2:00| autor: Alena Haas Kubátová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist