Na bolestivou menstruaci pomůže cvičení, bylinky i milování

Některé ženy pomalu ani neví, že měsíčky mají, jiné trápí menší bolest v podbřišku a jsou i takové, co první dny menstruace nemohou ani vylézt z postele. A přitom je zbytečné se trápit, když se to dá lehce řešit a bolesti předejít. Co na bolest zabírá?

bolestiva-menstruace-1100x618.png Zdroj: Shutterstock

Na bolestivou menstruaci pomůže teplo, jemné cvičení i sex

Patříš k těm ženám, které menstruaci nesou opravdu nelibě? Křeče v břiše, bolest hlavy, únava a pocit nafouklosti, a to nemluvíme o příšerné náladě. Přesně tohle jsou nepříjemné projevy měsíčků. Ale nemusí to tak být. Je chybou si říct, že to k tomu prostě patří a každý měsíc se pár dní trápit. Pokud je bolest příliš velká, je dobré si zajít k lékaři. A na tu menší máme tipy my.

Cvičení ano, ale nepřetěžuj se

V době menstruace bys měla být co nejvíce v klidu a nedoporučuje se velká fyzická zátěž. To ale neznamená, že celý den prosedíš či proležíš. Naopak, lehčí cvičení ti od problémů pomůže. Jóga nebo pilates mohou tvé svaly příjemně uvolnit. Jen si musíš dát pozor na druhy cvičení. Například power jóga je docela náročná a pro toto období se nehodí, zkus jógu přímo na bolestivou menstruaci, tzv. hormonální. A můžeš ji cvičit i mimo své dny, preventivně. Výbornou pomocí je také tančení samby. Důležité je uvolnit pánev, aby bolest odezněla a právě houpání boků tomu napomůže.  

Mysli na to den předtím

Jestli míváš menstruaci pravidelnou, tak máš obrovskou výhodu. Můžeš totiž hodně ovlivnit, jestli ji budeš mít bolestivou, nebo ne. Den dva předtím, než máš periodu dostat, omez sladké, a pokud jsi kuřačka, tak počet cigaret sniž na minimum. O správnou životosprávu bys ale měla dbát po celý měsíc. Vyvážená strava, dostatek pohybu a méně stresu mohou pak příznivě ovlivnit průběh menstruace. Co tělu dáš, to ti vrátí. Tak na to pamatuj.

Mocné bylinky

Většina z nás při nějaké bolesti sáhne po prášku, ale co to takhle zkusit přírodní cestou? I naše prababičky mívaly bolesti a dokázaly si od nich pomoci bylinkami. A co nejvíce zabírá při napětí v děloze? Kmín, heřmánek, listy z malin a listy kontryhele. Ten také mírní krvácení. Čaj z bylinek ti pomůže rozhodně více než například káva a alkoholu se vyhni v době svých dnů raději obloukem. Podporuje totiž krvácení.

Sexem nejen k dobré náladě

Je nám jasné, že se během svých dnů nechceš milovat. Ale sex předtím, než dostaneš měsíčky, je učiněný zázrak. Díky spermatu se totiž děložní čípek lépe otevírá a bolesti jsou potom mírnější. A co se týče hrátek při menstruaci, tak to nemusí být tabu. I když nemáš na intimnosti vůbec náladu, paradoxně ti mohou od tvé bolesti pomoci. Orgasmus skutečně uvolňuje napětí v podbřišku. Pokud tě láká sex během měsíčků, pamatuj na hygienu, ať si zbytečně nepřivodíš zánětlivé onemocnění. Na bolestivou menstruaci také zabírá mazlení a masáže, takže se nebraň dotekům tvého partnera, když máš měsíčky, nemusí přeci nutně dojít na sex.

Teplo pomáhá

Skvělým pomocníkem ti bude při bolesti teplo. A je jedno, jestli se budeš nahřívat pomocí elektrické dečky, nebo plastové lahve s teplou vodou položenou na břiše. Teplo uvolňuje stahy a křeče, takže si ho v době menstruace dopřávej vrchovatě.

Čtěte také:

Pozor, může jít o nemoc

Pokud je tvoje bolest při menstruaci opravdu nesnesitelná a nic na ni nepomáhá, je možné, že je to signál nějaké nemoci. Určitě si s tím zajdi k lékaři. Může se jednat o zánět, ale i o myomy či srůsty. Mezi nepříjemná onemocnění, na která tě bolest upozorní, patří také endometrióza. Možná si říkáš, jestli si gynekolog nebude klepat na čelo, když mu řekneš, že tě trápí bolest při menstruaci, ale perioda by neměla být příliš bolestivá. Možná v době dospívání, ale pokud jsi dokonce už po porodu, bolest by opravdu měla sama zmizet. A jestli ne, tak to řeš.

Přijmi své tělo

Menstruace je něco, co většina společnosti vnímá jako cosi negativního. Už od svého dospívání, kdy jsme se za to dokonce styděly, bereme měsíčky jako nepříjemnou součást života. V tom nás utvrzují i reklamy na vložky a tampony, kde se ženám vnucuje představa, že bez měsíčků by nám bylo lépe a že díky jejich výrobku nebudeme o nich ani vědět. Ale my o nich víme, a to je dobře. Menstruační cyklus ovlivňuje tvou ženskou podstatu, má svůj význam a ty se musíš naučit ho přijmout. Patří to k tobě coby ženě, proto můžeš rodit děti. Když lépe pochopíš, co se děje, budeš se ke svému tělu chovat s láskou a v době svých dní ho budeš hýčkat více než po zbytek měsíce.

 

23.6.2023 7:00| autor: autorský článek Alžběta Bublanová | zdroj: healthline.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist