Varovná znamení hormonální nerovnováhy. Co určitě nepodceňovat?

Cítíš se poslední dobou nějak divně? Pokud jsi unavená bez zjevné příčiny, horší se ti pleť a menstruace přichází v nepravidelných intervalech, zřejmě máš totálně rozhozené hormony. A to není žádná sranda!

hormonalni-nerovnovaha-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Hormony. Nevidíš je, nejsou hmatatelné, nevydávají ani žádný zvuk – a přesto řídí všechno, co se v těle děje. Jsou to poslové, kteří přenášejí informace od jedné tkáně ke druhé, a jako „transportní linku“ využívají krevní oběh. Mají na svědomí tvoji náladu, tělesnou hmotnost, chutě k jídlu i libido. Jenže co když ty tvoje nejsou v úplné harmonii? Tady máš čtyři signály, které poukazují na hormonální nerovnováhu. Dej si na ně pozor…

Fakt podivná únava

I když v noci spíš – a dá se říct že dobře, pořád ti zoufale schází energie? Možná je to důsledek toho, že toho na sebe nakládáš až moc. Nebo je problém mnohem a mnohem hlubší…

„Pokud jste po týdnu závěrečných zkoušek či pozdních příchodů z práce unavení, pak jste pravděpodobně v pořádku. Ovšem jestli se cítíte opotřebovaní několik týdnů, registrujete zvýšení tělesné hmotnosti, prudké změny chutí k jídlu a změnu pohybů střev, může to být vizitka nedostatečné aktivity štítné žlázy,“ upozorňuje americká lékařka Alyssa Dweck působící na newyorské klinice Mount Kisco Medical s tím, že pokud má únava nelogickou příčinu, měl by to být impuls k návštěvě lékaře.

Nepravidelná menstruace

Jednou tak, podruhé onak? Jestli tvé období přichází, „jak se mu zachce“, ani tohle nevěstí nic dobrého. Nějaké dva, tři dny zpoždění jsou ještě v pořádku, ale v případě týdnů už je to docela jiná písnička.

„Zmatený menstruační cyklus bývá výsledkem mnoha faktorů, třeba nadbytku stresu, únavy nebo potíží se štítnou žlázou. Jenže na vině také může být syndrom polycystických vaječníků či nízká hladina hormonu estrogenu. I v tomto případě bych doporučila konzultaci se specialistou,“ klade na srdce výše zmíněná léčitelka žen.

Pupínky, akné a podobní nezvaní návštěvníci

O svou pleť zodpovědně dbáš, nikdy bys nešla spát bez důkladného odlíčení, investuješ do kvalitní kosmetiky – a stejně máš co do činění s uhříky? Nechceme tě strašit, ale i tohle je asi hormonální „podpásovka“.

„Akné v dospělosti, nebo jeho zhoršená forma – cystické akné, které se většinou objevuje kolem dolní poloviny tváře, signalizuje vysokou hladinu hormonu testosteronu. I když se nejedná o problém, který by vás snad ohrozil na životě, negativně to ovlivňuje psychiku. Svým pacientkám, které se s tímhle potýkají, vždy navrhuji léky na stabilizaci hormonálních hladin,“ podotýká Alyssa Dweck.

Přečti si také:

Noční pocení neboli syndrom mokrého pyžama

Ačkoli nemáš v ložnici tropické klimatické podmínky, noc co noc se několikrát probudíš, protože tě studí „durch“ propocené pyžamo? Tak tenhle stav bys podceňovat vážně neměla.

„Noční pocení se neděje jen tak náhodou. Obvykle to bývá důsledek nízké hladiny hormonu estrogenu. U starších žen se většinou jedná o takzvanou perimenopauzu, která nastává zhruba deset let před samotnou menopauzou. Tak či tak, souvisejí s tím i menstruační problémy,“ popisuje jmenovaná lékařka.

Našla ses v těchto bodech? Pak na nic nečekej a utíkej k lékaři. A jestli se stydíš, buď v klidu. Však lidé v bílých pláštích už se setkali s mnohem horšími případy! Ani to, když se doktor tváří hodně vážně, vlastně nemusí nic znamenat, mrkni na video…

text: Lucie Feiková, foto: Shutterstock

2.11.2022 12:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist