Poporodní deprese se netýkají jen žen, trpí jimi i muži

Pánové sice nemohou rodit, ale z obliga v tomhle směru také úplně nejsou. Zažívají totiž těžké poporodní deprese jako vyšité! Jak přesně se to projevuje a co za tím stojí? Možná budeš hodně překvapená.

poporodni-deprese-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Poporodní deprese trápí i muže

Během posledních let se známé maminy jako Gwyneth Paltrow, Courtney Cox, Adel či Brooke Shields veřejně rozpovídaly o náročném boji s poporodní depresí. Slavné krásky svým upřímným přiznáním chtěly podpořit i „obyčejné“ ženy, a dát jim tak na vědomí, že tahle patálie postihuje kdekoho, takže se není proč stydět. Nic proti jejich dobrému úmyslu, ovšem empatické VIP rodičky zapomněly na jedno podstatné – na muže. I oni totiž s příchodem nového přírůstku mnohdy zažívají emoční havárii a nevědí, jak z toho ven.

Když si splíny nevybírají

Z lékařských statistik vyplývá, že poporodní deprese (dále jen PPD) potká přibližně pětinu matek. Dále se tam dočteme, že PPD postihne přibližně 10 procent tatínků, které vlastní emoce spojené s dítětem v jejich teritoriu poněkud zaskočí – a bohužel ne v dobrém slova smyslu. Jak to s pány zacvičí, když jim jejich partnerky přivedou na svět nástupce rodu?

Na tuto otázku našla odpověď americká studie provedená na Kalifornské univerzitě, jejíž závěry staví muže do zcela jiného světla. Naznačují totiž, že i neohrožený samec se může mezi plínkami a dudlíky změnit v hromádku neštěstí!

Jsem táta, mám depku

Výzkum, jenž zahrnoval 150 párů a zároveň novopečených rodičů, byl publikován v odborném časopise specializujícím se na psychiku, hormony a chování Hormones and Behavior. Když si výzkumníci posvítili na domácí atmosféru všech monitorovaných dvojic, rázem mělo rozhřešení celé situace jasné obrysy. Když navíc došlo na lékařské testy zúčastněných tatínků, pravda už byla na dosah.

Stejně jako matky, mohou i tatínkové registrovat velké hormonální výkyvy před a po narození dítěte. U mužů je to následkem nerovnováhy hormonu testosteronu, která významně ovlivňuje jejich nálady. Čím nižší hladina testosteronu je, tím více se dotyčný cítí depresivněji,“ vysvětluje autorka studie a také profesorka psychologie na zmíněné univerzitě Darby Saxbe. Ironií je, že pokud taková situace nastane u tebe doma, teoreticky vzato si nemáš nač stěžovat. Jako vážně! Proč? To je velká zajímavost…

Přečti si také:

Výměna rolí se vším všudy

Stejný výzkum rovněž prokázal, že ženy, jejichž partneři měli nižší testosteronovou hladinku v poporodním období, vykazovaly ve vztahu daleko větší spokojenost a zářily štěstím. Také byly mnohem méně náchylné k samotné depresi, což je sice z vědeckého hlediska těžko vysvětlitelné, přesto je to tak. Že by záhada?

„Možná je to tím, že otcové s nízkým testosteronem tráví s dítětem hodně času, nebo mají hormonální profily odpovídající matkám. Zatím s jistotou nevíme, proč tomu tak je, je třeba tuto oblast ještě důkladně přezkoumat,“ říká výše zmíněná odbornice lidských duší, která slibuje, že celé věci přijde na kloub.

No vida, že by se našel lék na poporodní depresi? Ano, překvapivě je to muž, který na sebe převezme těžké břemeno a díky tomu bude šestinedělí procházka růžovou zahradou!

Co ty na to, máš už s mužskou poporodní depresí nějaké zkušenosti? Poděl se o ně s námi, těšíme se na příspěvky v diskuzi. A když už jsme u toho, mrkni na video, kde je jedno hodně vtipné přebalování v režimu tatínka. Nás to fakt pobavilo!

 

14.6.2023 11:00| autor: Lucie Feiková | zdroj: sciencedirect.com, Časopis Hormones and Behavior

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist