Proč nás trápí úzkost a deprese? Viník tě možná překvapí

Jaro je skvělé období, po dlouhé zimě konečně hřeje sluníčko a všechno kvete, ale i tak se stává, že nás občas přepadne nějaká ta depka, pocit zmaru a sem tam si i popláčeme. Ale pravé deprese a úzkosti s počasím nesouvisí. Viníka hledej spíš v moderní době. Proč tolik lidí trpí depresemi? Možná budeš překvapená, co za to může.

deprese-titul-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Depresemi nebo úzkostí trpí stále více lidí. Může za to stres, ale i nevhodný způsob života. Jakmile se dostaneš do spirály depresí, je těžké se z ní vymotat. Proto raději vsaď na prevenci. Ale jak? Máme pro tebe několik rad, které ti pomohou se úzkostným stavům vyhnout. Nepodceňuj je.

Spouštěč depresí? Stres a přemíra povinností

Kdy sis naposledy sedla na lavičku a kochala se okolím? Už je to dávno, viď? Copak v dnešní době má někdo čas vysedávat na lavičkách, když kolotoč povinností začíná už od rána, kdy zazvoní budík a ty musíš během jedné hodiny vypravit děti do školy, manželovi nachystat snídani a dát se do kupy, abys mohla vyrazit budovat kariéru? A pak to pokračuje přemrštěnými úkoly v práci, kde jsi ráda, že stihneš alespoň o polední pauze sníst bagetu a po práci spěcháš nakoupit, uvařit večeři a poklidit. Oddychneš si až večer, ale pak si uvědomíš, že jsi šéfovi slíbila, že se ještě dnes podíváš na zítřejší prezentaci. Takže zapínáš notebook a dříve než o půlnoci se do postele nedostaneš.

Co s tím? Nauč se na věci dívat jinak. Je opravdu důležité, abys stihla zrovna tu tramvaj, která ti ujíždí před nosem? Není, přijdeš do práce o pět minut později a věř nám, že za tohle tě nikdo nevyhodí. Neboj se říkat v zaměstnání, že na zadaný úkol potřebuješ více času a neodbývej se v jídle. Alespoň jednou za den si vyšetři pro sebe hodinu, kdy budeš dělat to, co tě baví. Třeba cvičit jógu nebo si číst knihu. Do domácích prací zapoj i ostatní členy rodiny a teplou večeři každý den snad už po tobě v dnešní době nikdo nevyžaduje, ne?

Moc techniky

Technika nám má pomoci. Je super, když si můžeš zjistit na internetu, kdy ti jede autobus, abys zbytečně nemrzla na zastávce, je fajn, že máme mobily a vše vyřídíme do pěti minut, ale že bychom byli o to klidnější, to se rozhodně říct nedá. Naopak jsme ještě více vystresovaní, protože nemáme ani chvíli klidu, i když jsme sami doma ponořeni do vany horké vody. A kromě toho vědci už dávno přišli na to, že elektrosmog škodí, a to nejen psychice, ale i fyzickému zdraví.

Co s tím? Eliminuj čas, kdy jsi obklopena technikou. Nedívej se každých pět minut na telefon, jestli nemáš zmeškané volání a internet zapínej jen tehdy, pokud opravdu musíš. Vyjdi si do přírody a nechej techniku doma. Sama uvidíš, jak ti bude lépe.

Špatná strava

Odborníci už před několika lety přišli se studií, podle které jsou lidé, co konzumují příliš bílé mouky a jídla z fast foodů náchylnější k rozvoji depresí. Obecně se už ví, že když sníš příliš bílého pečiva nebo cukru, dostaví se špatná nálada. Jednoduché cukry totiž zapříčiní kolísání hladiny cukru v krvi, přichází chuť na další sladké a skončí to bolestí hlavy nebo dokonce úzkostí. Pozor si také dávej na různá dochucovadla, kde je glutamát, který dokáže spustit podrážděnost nebo migrénu.

Co s tím? Tělo zkrátka reaguje na to, co mu dáváš, proto mu dopřávej tu správnou energii. Nechceme po tobě, aby sis doma hodiny vyvářela a trápila se tím, co udělat k večeři. Jdi prostě jednoduchou cestou, do jídla místo směsi koření, kde je příliš soli a glutamátu, přidej bylinky, místo bílého pečiva si kup celozrnný chléb a místo rajčat v plechovce si nakrájej ta čerstvá.

Přílišné nároky

V dnešní době chtějí všichni něco dokázat. Kdekdo si otevírá kavárnu, začíná s podnikáním, rozjíždí projekty. Není divu, že se cítíš pod tlakem, pokud nemáš za sebou výraznější úspěch. A tlak sílí i v běžných věcech, jako je vybavení bytu, výchova dětí či uspořádání menší párty pro přátele. Dříve všechno bylo jednoduší, na večírek se připravily klasické chlebíčky, byt se vybavil z toho, co se dalo sehnat nebo zůstalo po babičce, dětem se občas dal pohlavek a bylo. Na náladě ani nepřidají statusy na sociálních sítích, kde se to jen hemží fotkami hezkých, opálených lidí v dokonalých pokojích s medailemi okolo krku, ukazující na zeď plnou titulů.

Co s tím? Nesrovnávej se! Nemusíš přímo dobýt svět, abys byla sama se sebou spokojená. Nebuď k sobě tolik kritická a uvědom si, že jsi toho v životě dokázala dost. Práci, kterou děláš, domácnost, kterou vedeš, děti, které vychováváš. Možná jsi úspěšnější, než si myslíš. A možná ti lidé, co tolik upozorňují na své úspěchy, tak dokonalí nejsou.

Čtěte také:

Negativní zprávy

Po zkouknutí televizních zpráv máš pocit, že vyjít ven na ulici znamená, že tě někdo okamžitě praští něčím po hlavě, okrade nebo dokonce zabije či odněkud spadne letadlo plné teroristů. Negativní zprávy na nás útočí ze všech stran. Z televize, novin a internetu. Víš o každé vraždě, přepadení a smrtelné nehodě téměř okamžitě, protože každou volnou chvíli projíždíš na internetu zpravodajské servery a potom propadáš depresím a úzkostem.

Co s tím? Jasně, stát se může cokoli, ale svět není jen zlý a nemá cenu se zaobírat negativními myšlenkami. Věděla jsi, že máš 35079krát větší pravděpodobnost, že zemřeš na následky selhání srdce než rukou teroristů? A to, jestli budeš mít v pořádku srdce, můžeš alespoň nějak ovlivnit. Třeba si přečíst i nějaké dobré zprávy, a pokud na žádné nemůžeš narazit, tak si otevři knihu a chvíli nemysli na žádné zlo.

A jak bojuješ proti úzkostem a depresím ty? Umíš se v dnešním hektickém světě zastavit, nebo jsi v jednom kole? Napiš nám do diskuze tvůj názor.

Foto: Shutterstock.com,

10.5.2022 2:00| autor: Alžběta Bublanová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist